Toulavých koček v ulicích Hradce přibývá, není je kam umístit
Toulavých či nemocných koček v ulicích Hradce Králové stále více přibývá, městské strážníky na ně denně obyvatelé města upozorňují a žádají jejich odchyt. Strážníci odhadují, že jich je několik desítek, zároveň však řeší problém, kam odchycená zvířata umístit.
Hradecký útulek kočky nechce přijímat a jediný, kdo se o toulavé či jinak nechtěné kočky může postarat je občanské sdružení Kočičí naděje. I to však bojuje s nedostatkem místa a financí na provoz.
V ulicích města se pohybují desítky koček, patří to však k "folkloru" téměř každého města, takže ani Hradec Králové není žádnou výjimkou. „Počet takových případů ale roste, městská policie však nemá moc možností, jak situaci řešit. Hradecký útulek kočky nepřijímá,“ poukazuje na omezené možnosti strážníků tisková mluvčí Městské policie Hradec Králové Eva Čížková. Pokud městská policie kočku odchytne, převeze ji na veterinární kliniku. „Pokud je kočka dospělá, provede veterinární lékař kastraci, aby se dál nemnožila. Nemocné zvíře je ošetřeno, případně hospitalizováno. Po vyšetření, ošetření či léčbě lékař rozhodne, zda zdravé a vykastrované zvíře je možné vrátit na ulici,“ doplnila mluvčí Čížková.
V Hradci Králové však již několik let funguje občanské sdružení Kočičí naděje, kde odchycená a nemocná zvířata přijímají a poskytují jim buďto dočasný nebo i trvalý domov. "V současné chvíli máme v depozitu v Hradci Králové na 128 koček. Většinu k nám přinesou strážníci městské policie, ale když mi o půlnoci někdo přinese toulavé anebo nemocné kotě, tak ho samozřejmě přijmu," popsala Hana Smejkalová z královéhradecké Kočičí naděje.
Na provoz královéhradeckého kočičího depozita, kam městská policie nebo i lidé z Hradce kočky nosí, přispělo město částkou 200 tisíc korun. "Od konce loňského roku mám s městem podepsanou smlouvu, podle níž mám finance využívat na ošetření koček. Problém ale je, že všechny další náklady jako je krmení či stelivo hradím ze své kapsy nebo z darů," uvedla Hana Smejkalová. Ač se příspěvek z města zdá nemalý, tak v přepočtu na operaci zvířete, která se často pohybuje mezi čtyřmi až šesti tisíci korun, se celková suma rozpývá velmi rychle.
Jenom od letošního ledna do konce července u paní Smejkalové skončilo na 84 koček, pro které nyní hledá nový domov anebo alespoň virtuálního adoptivního "rodiče". "Největší pomoc by pro mne ale byla práce dobrovolníků, kteří by mi pomáhali třeba jednou do týdne s úklidem," doplnila Hana Smejkalová. O tom, jak přispět na kočičí depozit v Hradci Králové anebo jak virtuálně adoptovat nemocnou kočičku se můžete dočíst na webových stránkách Kočičí naděje.
Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?
Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.
Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Komentáře ke článku
O nalezenou kočku je povinno se postarat.Možností je dost,kočičích útulků také,ale péči a stravu musí město platit,a to se jim nechce.
Přesněji opuštění zvířete. Kdyby toto udělal kdokoliv z občanů,byl by popotahován a to minimálně ve správním řízení. Tento zákon /jeho kontrolu/ má v gestci vet.správa,takže když to sama nařídí,není kdo by ji kontroloval.
Odpovědní činitelé si však neuvědomují,že nemůžou být nad zákon.
To se jim pochopitelně nechce a tak je jednodušší tvrdit že není kočky kam umístit.
Vím,že mají volné místa,ale účtují si za péči a stravu 30 KČ
denně. To je pro Hradec moc. Raději zaplatí 6000 KČ za kastraci a kočku vyhodí na ulici.
Tímto způsobem by se dal vyřešit problém v Hradci Králové,ale chybí zde motivace od města.Kočky nejsou voliči.
Doporučuji se obrátit přímo na paní Smejkalovou z útulku, kontakt na ni najdete na jejích webových stránkách.
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.