První smlouvu nechtěl, město osloví druhého, dražšího. Řeč je o budoucím dozoru stavby stadionu

Začne se někdy se stavbou stadionu?
Začne se někdy se stavbou stadionu? | autor: fchk.cz

V dubnu rada města schválila správce stavby fotbalového stadionu, vysoutěžená firma ale nakonec s městem odmítla uzavřít smlouvu. Šlo o společnost IKO INVEST s.r.o., která měla stavbu dozorovat za 7,8 milionu korun. Zvažováno bylo několik dalších variant postupu, přičemž rada města souhlasila s uzavřením smlouvy s dalším účastníkem výběrového řízení v pořadí s nabídkovou cenou 31,8 milionu korun bez DPH a zároveň s tím, že o podpisu smlouvy bude ještě definitivně rozhodovat zastupitelstvo města na konci června.

Vybraný správce stavby multifunkčního fotbalového stadionu by měl pracovat na kontrole zadávací dokumentace včetně požadavků města a také vykonávat technický dozor a koordinační činnosti při realizaci stavby. Odměna za tyto služby je součástí schváleného rozpočtu na stavbu fotbalového stadionu v celkové maximální výši 605 milionů korun bez DPH.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o veřejné prostředky a nabídka dalšího v pořadí je oproti nejlevnější nabídce a původním předpokladům vyšší, rozhodli jsme se, že tuto věc ještě postoupíme zastupitelstvu, které by mělo definitivně rozhodnout. Na tom jsme se domluvili ještě před výzvou některých kolegů zastupitelů, kteří se tudíž nemusí bát, že bychom tuto důležitou věc chtěli řešit bez nich. Ačkoliv je cenový rozdíl mezi prvním a druhým účastníkem výběrového řízení finančně výrazný, je třeba zdůraznit, že jsme doposud postupovali zcela standardně a obracíme se na druhého účastníka v pořadí,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek.

Správce stavby má rozsáhlé úkoly při přípravě dokumentace pro vyhlášení soutěže na zhotovitele stavby, bude zároveň dohlížet na projekční práce. Současně bude mezi jeho povinnosti patřit činnosti technického dozoru stavebníka (TDS) a koordinátora bezpečnosti ochrany a zdraví při práci (BOZP). „Je nutné si uvědomit, že vybraný uchazeč je nadnárodní společnost se zkušenostmi s realizacemi staveb stadionů v různých zemích Evropy,“ dodává primátor.

Správce stavby by se také měl podílet na zadávacích podmínkách na zhotovitele stavby multifunkčního fotbalového stadionu. „Vzhledem k tomu, že jednání k výběru správce stavby trvala déle a navíc o něm ještě budou jednat zastupitelé na konci června, rozhodnutí o vypsání veřejné soutěže na dodavatele fotbalového stadionu předložíme na zasedání zastupitelstva 31. srpna,“ informuje investiční náměstek primátora Jiří Bláha. Město nyní pokračuje v přípravách potřebných dokumentů pro vypsání výběrového řízení. „Stále počítáme se stavbou metodou design and build a s vícekolovým zadávacím řízením, ve kterém budou dodavatelé nejprve podávat žádosti o účast, kterými prokáží splnění kvalifikace. Následně pak tito kvalifikovaní dodavatelé budou podávat předběžné nabídky, o kterých se může v rámci jednacího řízení s uveřejněním jednat. V závěru zadávacího řízení budou podávány konečné nabídky, na základě kterých bude vybrán dodavatel k uzavření smlouvy,“ doplnil náměstek Bláha.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Stavba fotbalového stadionu bude o 59 milionů dražší a skončí déle

Jednání mezi městem jako investorem a sdružením firem Strabag, Geosan a D&D Elektromont, které staví nový multifunkční fotbalový stadion, skončilo návrhem dohody, podle které by mělo město zaplatit o 59 milionů korun více. Jednání se uskutečnilo na základě žádosti sdružení…
Čtěte více

Stadion bude asi dražší a později. Ceny materiálů rostou

Stavba nového fotbalového stadionu bude stát zřejmě víc peněz než se předpokládalo. Společnost Strabag, která stadion staví vyzvala magistrát k jednání o ceně a také termínu dokončení stavby. Ceny nasmlouvané před rokem jsou totitž nyní někde. Materiály jsou nyní mnohem dražší.…
Čtěte více

Přípravné a demoliční práce skončily, začíná skutečná stavba fotbalového stadionu

Hradec spolu se stavebními firmami včera oficiálně zahájil stavbu nového multifunkčního fotbalového stadionu. Samotnému zahájení předcházelo získání povolení změny stavby před dokončením, které město získalo začátkem února a v minulém týdnu již nabylo právní moci. Na projekční,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme