Štítky: | stadion | fotbalový stadion |

Přípravné a demoliční práce skončily, začíná skutečná stavba fotbalového stadionu

Poklepání základního kamene stavby stadionu.
Poklepání základního kamene stavby stadionu. | autor: FCHK

Hradec spolu se stavebními firmami včera oficiálně zahájil stavbu nového multifunkčního fotbalového stadionu. Samotnému zahájení předcházelo získání povolení změny stavby před dokončením, které město získalo začátkem února a v minulém týdnu již nabylo právní moci. Na projekční, demoliční a přípravné práce, které na staveništi probíhaly v souladu s platnými povoleními, tak může v následujících týdnech navázat výstavba nosných konstrukcí. Nový multifunkční fotbalový stadion má být dokončen v první polovině roku 2023.

„Dosáhli jsme velmi zásadního momentu v celém procesu budování nového multifunkčního fotbalového stadionu, začíná samotná stavba,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek. Stavbě stadionu také požehnal generální vikář Jan Paseka z královéhradeckého biskupství.

Pro zahájení stavby bylo třeba získat povolení změny stavby před dokončením. „Na fotbalový stadion máme platné stavební povolení, ale v rámci metody design and build byl původní projekt upravený tak, aby splňoval požadované víceúčelové využití a zároveň se stavba vešla do finančního limitu. Proto dodavatel požádal o změnu stavby před dokončením, aby byl celý proces legitimní a naplňoval obsah předběžné nabídky. Toto povolení bylo stavebním úřadem vydáno a již nabylo právní moci,“ informuje náměstek primátora pro oblast investic Jiří Bláha.

Stavební firmy tak budou moci zahájit samotnou stavbu nové arény. „Na přelomu února a března budou na ploše bývalé (a brzy budoucí) hrací plochy postupně vztyčeny čtyři věžové jeřáby, které nám pomohou postavit hlavní nosnou konstrukci. Výstavba bude mít dva hlavní směry – jeden se zaměří na technologicky složitější západní tribunu a druhý bude řešit objemově větší věnec tribun. Postupně, jak budou dokončovány jednotlivé nosné konstrukce stadionu, budou zahajovány práce na vnitřních instalacích. „Základy“ budoucí hrací plochy pak budou položeny v průběhu podzimu,“ uvádí Aleš Fišer, technický vedoucí oblasti ze společnosti STRABAG a.s.

Na stadion se na podzim vrátí také charakteristické stožáry osvětlení – tzv. lízátka. Podrobný průzkum potvrdil, že ikonická „lízátka“ jsou po technické stránce v pořádku a budou sloužit i pro osvětlení nového stadionu. „Aktuálně se pracuje na projektové dokumentaci, která řeší umístění nových svítidel do osvětlovacích kruhů. Z této dokumentace vyplyne rozsah, způsob oprav a úprav lávek a konstrukcí pro světla. Pracuje se také na technologickém postupu provedení nátěrových konstrukcí. Vymyšleno a vyprojektováno je už kotvení lízátek do betonových základů – kotevní prvky půjdou v nejbližších dnech do výroby a v průběhu března by měl být první z nich osazen do betonu,“ doplňuje Edita Novotná, tisková mluvčí společnosti STRABAG a.s.

Smlouva na vybudování nového multifunkčního fotbalového stadionu v Hradci Králové byla podepsána 14. dubna 2021, dílo má být dokončeno o dva roky později. Stavbu provádí pro statutární město Hradec Králové sdružení firem STRABAG, Geosan Group a D&D Elektromont. Stadion s kapacitou 8000 diváků a s možností navýšení na 9300 míst bude splňovat podmínky kategorie 4 UEFA, a bude tak moci hostit prvoligová i mezinárodní fotbalová utkání. Nová fotbalová aréna bude zároveň řešena tak, aby poskytla zázemí i dalším sportům, kulturním, kongresovým či veletržním akcím.


Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Město hledá budoucího provozovatele fotbalového stadionu

Ačkoliv stavba multifunkčního fotbalového stánku v Hradci Králové má být dokončena až v červnu příštího roku, tak již teď město začalo řešit výběr jeho budoucího provozovatele. Vypsalo proto předběžné tržní konzultace, které pomůžou zmapovat situaci na trhu a vyslechnout…
Čtěte více

Fotbalový stadion bude hotový za rok. Starou tribunu nahradí parkoviště

Stavbaři pracují na monolitické železobetonové konstrukci multifunkční arény, během letních prázdnin by měli nejvíce pokročit u západní tribuny. V pondělí odstartovala repase stožárového osvětlení – tzv. lízátek. Stavba fotbalového stadionu, která se Hradci značně prodraží, má…
Čtěte více

Stavba fotbalového stadionu bude o 59 milionů dražší a skončí déle

Jednání mezi městem jako investorem a sdružením firem Strabag, Geosan a D&D Elektromont, které staví nový multifunkční fotbalový stadion, skončilo návrhem dohody, podle které by mělo město zaplatit o 59 milionů korun více. Jednání se uskutečnilo na základě žádosti sdružení…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme