Štítky: | terasy | stadion | Benešova třída |

Kvůli stadionu se možná zastaví investice města. Počkat budou muset terasy i Benešovka

| autor: hradeckralove.cz

Hradec zřejmě bude muset zaplatit celou stavbu nové fotbalové arény za 568 milionů korun ze svého. Město získat až 300 milionů jako dotaci Národní sportovní agentury (NSA). Ale dotaci téměř s jistotou nezíská. Podle opozice to znamená investiční katastrofu a mluví o obrovské finanční díře nebo nepěkném dárku pro budoucí vedení radnice. Koalice vidí investici optimističtěji a říká, že financování není žádná tragédie. Informaci přináší zpravodajský server iDNES.cz.

Co všechno může být kvůli investicím do stadionu v ohrožení? Tak například opravy zanedbaných a už deset let zavřených severních teras. Odhady nákladů jsou přes 200 milionů korun. Bude stát i revitalizace Benešovy třídy.

„Těch 150 až 300 milionů korun by samozřejmě bylo velmi vítaných. Teď nelze mluvit o dopadech. Mrzí to, ale pro město to není žádná tragická věc a nic zásadního by to ohrozit nemělo. Například rekonstrukci Benešovy třídy jsme připraveni hradit z úvěru. Spíš jde o další investice, které se ukážou po kompletním zprovoznění stadionu. Ty bude nutné udělat a peníze se budou muset najít,“ řekl pro iDNES.cz Pavel Marek (ANO), náměstek primátora pro oblast správy majetku města.

Podle opozice bude mít nepřiznaná dotace pro město velmi vážné dopady. Účty za stadion totiž ještě nejsou konečné. „Staví se stadion, který sám o sobě nebude fungovat, a my vůbec nevíme, kolik milionů budeme muset ještě financovat, aby vůbec mohl fungovat. Vzniká obrovská díra, o které nikdo neví, kolik do ní ještě město bude muset nasypat,“ upozornil Martin Hanousek (Změna a Zelení). Poukázal na stále odsouvanou Benešovu třídu anebo revitalizaci Velkého náměstí, jež přitom měla začít už loni.

„Je to nepěkný dárek pro budoucí vedení. Město má omezený rozpočet na investice a ten na několik let úplně vyluxuje stadion. Hradec žádal o 300 milionů korun. Za takovou částku se dá postavit třeba jeden parkovací dům na některém ze sídlišť a zároveň jeden bytový dům s desítkami startovacích bytů. Po volbách bude zkrátka těžší sestavit rozpočet, který bude řešit dlouho neřešené problémy města,“ míní Aleš Dohnal. Podle Pavla Vrbického (oba Piráti) znamená konec šance na dotace od NSA poměrně jednoduché počty.

„Když to zaokrouhlím, Hradec má ročně přibližně 200 milionů na investice. Víc určitě ne, a když k tomu neseženeme dotace, víc prostě neproinvestujeme. Tím pádem máme škrtnuto rok a půl investic. Já jsem několik let asi z finančního hlediska největší odpůrce stadionu. Čtyři roky jsem se dozvídal, že na to máme našetřeno a že peněz máme dost. Je to ale prosté. Prostě když vidím, že mi odchází kotel, nejdu a nekoupím si playstation,“ říká Vrbický.

Podle něj si současné vedení jako priority vybralo fotbalový a současně i zimní stadion. „Tlačí megalomanské projekty jako například podzemní parkoviště pod náměstím, a přitom nám stojí Benešova třída, severní terasy a mnoho dalších věcí. Prozatím je předčasné tvrdit, kterých investic se neuskutečněná dotace dotkne, zamíchají tím totiž volby,“ pokračuje Vrbický.
   
Investice do rozvojových projektů, do oprav městských bytů, rekonstrukce sociálních zařízení a pochopitelně evergreen jménem Benešova třída. To vše se nyní ocitlo na čekací listině potenciálně ohrožených investic podle Pavlíny Springerové (HDK).

„Dotace je obrovským zklamáním násobeným i tím, že vedení města se celou dobu tvářilo velmi sebevědomě a většina lidí žila v domnění, že dotace je na nejlepší cestě. Je to každopádně strašně špatná zpráva pro městské finance. Budeme půl miliardy v minusu (Hradec bude podle rozpočtu letos hospodařit se schodkem 507 milionů korun – pozn. red.) a věřili jsme, že toto minus dokážeme umazat tím, že budeme čerpat dotace. Nyní jsme ale v situaci, že celý stadion se bude muset zaplatit z našich peněz,“ řekla Springerová.

Podle ní město nedokázalo včas rozšifrovat rizika metody design and build, kdy stejná firma projekt nakreslí i postaví. Podle informací MF DNES připomínkovala NSA především motivační účinek. Přestože dotační řízení stále pokračuje a je neveřejné, hradecká žádost údajně ztroskotala na doložení skutečnosti, že sportoviště bude pro více klubů nebo jestli jej bude možné pravidelně pronajímat. NSA také chtěla doložit předpoklad průměrného denního vytížení, užití sportoviště pro školy, veřejnost či ženské kategorie.

Město nestojí o vysvětlení, proč zrovna jeho stadion ztratil naději na dotaci. Hradec rovnou chce, aby byla zrušena celá dotační výzva. Bránit se chtějí i Pardubice, Liberec a Zlín, který avizoval, že podává správní žalobu.

„Po celou dobu, kdy na agentuře naše žádost ležela, neměli jedinou připomínku, tudíž jsme žili v přesvědčení, že naše žádost je ve všech ohledech správná a bezchybná. Najednou jsme se dozvěděli, že je to jinak. Podle nás je to nekompetentní, nadzvedlo nás to a požádali jsme o zrušení celé soutěže. Já znám grantové soutěže a vím, jak to v nich chodí, ale s něčím takovým jsem se ještě nikdy nepotkal,“ upozornil hradecký primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Město hledá budoucího provozovatele fotbalového stadionu

Ačkoliv stavba multifunkčního fotbalového stánku v Hradci Králové má být dokončena až v červnu příštího roku, tak již teď město začalo řešit výběr jeho budoucího provozovatele. Vypsalo proto předběžné tržní konzultace, které pomůžou zmapovat situaci na trhu a vyslechnout…
Čtěte více

Fotbalový stadion bude hotový za rok. Starou tribunu nahradí parkoviště

Stavbaři pracují na monolitické železobetonové konstrukci multifunkční arény, během letních prázdnin by měli nejvíce pokročit u západní tribuny. V pondělí odstartovala repase stožárového osvětlení – tzv. lízátek. Stavba fotbalového stadionu, která se Hradci značně prodraží, má…
Čtěte více

Stavba fotbalového stadionu bude o 59 milionů dražší a skončí déle

Jednání mezi městem jako investorem a sdružením firem Strabag, Geosan a D&D Elektromont, které staví nový multifunkční fotbalový stadion, skončilo návrhem dohody, podle které by mělo město zaplatit o 59 milionů korun více. Jednání se uskutečnilo na základě žádosti sdružení…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme