Petice zastavila stavbu silnice v hradecké přírodní památce Na Plachtě

Přírodní památka Na Plachtě v Hradci Králové je domovem chráněných rostlin a živočichů.
Přírodní památka Na Plachtě v Hradci Králové je domovem chráněných rostlin a živočichů. | autor: hradeckralove.cz

Město Hradec Králové zastaví přípravy kontroverzní silnice vedoucí okrajem přírodní památky Na Plachtě. Petici proti stavbě zhruba 270 metrů dlouhé spojky podpořilo více než 9 200 lidí, mezi petenty a vedením hradecké radnice se strhla velmi ostrá a nevybíravá debata, uvedl server iDNES.cz.

Hradecké zastupitelstvo už odhlasovalo, že město nebude podávat žádost o zásah do přírodní památky, tedy právě stavbou silnice. Nejprve prověří možnost rekonstrukce kritické křižovatky Na Brně a vyhodnotí dopady na dopravu.

„Beru to jako dílčí vítězství. Město nebude připravovat výstavbu silnice přes přírodní památku, ale nejsem si jist, zda to tak bude navždy a že někdy nedojde k nějakému přehodnocení, protože takové nápady se objevují pravidelně. Jsem raději opatrný,“ řekl zoolog Michael Mikát, kterému se podle informací iDNES.cz podařilo svolat na zasedání zastupitelstva desítky dobrovolníků včetně expertů.

Jeho tým Na Plachtě udělal „opoziční“ biologickou studii. S výsledky průzkumu, který oproti městem zadané studii našel násobně vyšší počet živočichů mnoha druhů, seznámil i hradecké zastupitele.

Pod petici se podepsaly i osobnosti 

Podle poradce petičního výboru Davida Čípa Hradec o výjimku ze zákona ani neměl právo žádat, a tedy stavbu komunikace nemohl ani připravovat. První studie zadaná městem stála kolem 350 tisíc korun.

„Mohlo se ušetřit kolem 350 tisíc korun za průzkum, protože je všeobecně známo, že jde o cenné území. Hlavní důvodem však je, že aby mohla být udělena výjimka ze zákona ochrany přírody a krajiny, musí být zohledněny všechny ostatní alternativy. A právě ty existují. Dokud nebudou vyzkoušené v praxi, nemá cenu uvažovat o nějaké silnici v kterékoli části přírodní památky. Alternativy jsou v podobě úprav křižovatek a stávající silnice. Teprve až tyto alternativy budou vyčerpány, můžeme řešit, zda tam opravdu pustíme dopravu,“ argumentoval Číp, předseda Českého svazu ochránců přírody ze stanice Jaro Jaroměř.

Proti zastáncům průzkumu o přínosu uvažované spojky vedoucí do areálu továrny Petrof a logistických firem se kromě devíti tisíc podpisů postavili i experti či osobnosti. Petici podepsali například zpěvák Dan Bárta, exministr zdravotnictví Leoš Heger, bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko, předseda České botanické společnosti Karel Prach nebo David Král, šéf České společnosti entomologické.

Podle některých by silnice pomohla místním

Zastupitel a předseda výboru pro územní plánování Oldřich Vlasák naopak vysvětloval, proč souhlasí s výjimkou ze zákona o ochraně přírody bez souhlasu městského zastupitelstva. Hlasoval tak jen on a Martin Soukup (oba ODS). Mimo jiné argumentoval i prostředky vynaloženými na stavbu křižovatky u supermarketu Lidl, která podle něj vznikla z toho důvodu, aby v budoucnu mohla přes Plachtu vést podstatně delší silnice obchvatového charakteru až k bytové výstavbě za areálem Petrofu.

„Ta lokalita se změnila. Jsou tam výrobní plochy, sklady, máme tam sídliště pro asi šest tisíc lidí, rozrostla se doprava i logistická zóna, do které jezdí kamiony. Jediný přístup je z ulice Na Brně. Celá snaha koalice vedla k tomu prověřit možnost příjezdové silnice kolem firmy Petrof do logistické zóny. Hledali jsme možnost, jak co nejméně ovlivnit lokalitu Na Plachtě, a tedy řešení, které bude ku prospěchu přírodě i lidem,“ uvedl Vlasák.

Podle něj úprava stávající křižovatky Brněnská - Na Brně naráží na limity: „Není moc prostoru na nějaké rozšíření. Bude to komplikované a ohrozí to plynulost dopravy v ulici na Brně. Překvapuje mne, že na Plachtu každý rok pouštíme obrněné transportéry, ale nedokážeme se domluvit o území, které by výrazně ulehčilo obyvatelům, kteří tam žijí.“

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Kvůli oslavě vandalů Na Plachtě utekl divoký hřebec

Celý den trvalo ochráncům přírody odchytit divokého koně Mildu, který uprchl z ohrady v přírodní památce Na Plachtě na okraji Hradce Králové. Přímo tam si totiž neznámí vandalové uspořádali o víkendu party s táborákem a záměrně poškodili elektrický ohradník, aby si zkrátili…
Čtěte více

Petice proti silnici v přírodní památce Na Plachtě už má tisíce podpisů

Vedení města Hradec Králové se ve čtvrtek sešlo s petenty vyjadřujícími nesouhlas s plánovanou výstavbou silnice přes přírodní památku Na Plachtě 3. Internetová petice funguje od 25. dubna a nasbírala již necelé čtyři tisíce podpisů.
Čtěte více

Zveme: Víkend můžete strávit v přírodě - v hradeckých lesích či Na Plachtě

Na druhý říjnový víkend hlásí meteorologové neobvykle teplé a slunečné počasí a vy si ho můžete užít v přírodě. Koná se Den lesní techniky a Festival dřeva v hradeckých lesích, chystá se také exkurze s odborníky do přírodní památky Na Plachtě. Navštívit můžete také nedělní…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme