Štítky: | Na Plachtě | silnice | petice | přírodní památka |

Petice proti silnici v přírodní památce Na Plachtě už má tisíce podpisů

Přírodní památka Na Plachtě v Hradci Králové je domovem chráněných rostlin a živočichů.
Přírodní památka Na Plachtě v Hradci Králové je domovem chráněných rostlin a živočichů. | autor: hradeckralove.cz

Vedení města Hradec Králové se ve čtvrtek sešlo s petenty vyjadřujícími nesouhlas s plánovanou výstavbou silnice přes přírodní památku Na Plachtě 3. Internetová petice funguje od 25. dubna a nasbírala již necelé čtyři tisíce podpisů.

„Přes tři tisíce podpisů za prvních deset dnů je na Hradec Králové opravdu velká síla, kterou nikdo nemůže přehlížet, a navíc petice ještě není u konce. Já si nejvíc cením toho, že petice vzešla od normálních lidí, a nikoli od ochranářů nebo jiného spolku. Je fajn, že to nemusíme táhnout my, ale že se vzbouřili lidé sami od sebe. Je to milé,“ řekl pro MF DNES David Číp, předseda Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř. 

Město vysvětluje, že chce vyřešit situaci vzhledem k dopravnímu přetížení v ulici Na Brně a snaze zlepšit bezpečnost na křižovatce ulic Na Brně a Brněnská. Řešení hledá město již několik let. Jednou z variant je vedení cesty do průmyslové oblasti na samotném okraji přírodní památky. Tuto variantu, spolu s dalšími možnostmi vedení komunikace, která by měla mít minimální dopad na přírodní památku Na Plachtě, má prověřit mimo jiné biologické hodnocení oblasti, které si město nyní zadalo. 

„Zřejmě v reakci na zadání této práce včetně biologického hodnocení, se na internetu objevila petice proti výstavbě komunikace. Petenti zde vyjadřují nesouhlas s výstavbou silnice přes Přírodní památku Na Plachtě tři a součástí petice je i zákres komunikace přes Přírodní památku Na Plachtě. Veřejnosti je tak, nevím proč, podsouvána falešná informace, která je patrná z obrázku pod peticí. O tomto trasování ale město neuvažuje. Pokud se na radnici o něčem diskutuje, tak je to pouze asi třísetmetrový úsek od parkoviště u Lidlu podél betonového plotu areálu Petrof, který by vedl do průmyslového areálu v podstatě tou nejkratší možnou cestou. Rozhodně se nejedná o komunikaci až ke kruhové křižovatce v ulici Na Brně. Myslí-li organizátoři petice vážně to, že je možné o věci diskutovat, měli by petici stáhnout, petentům vše vysvětlit a městu se omluvit,“ uvedl primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek.

Proč je posouzení dvakrát dražší?

Město si nyní zadalo zpracování komplexního posouzení včetně biologického hodnocení, které bude jedním z podkladů pro případný další postup. 

„Předpokládáme, že toto hodnocení proběhne zcela objektivně a transparentně, tedy tak, abychom se jeho výsledky mohli řídit. Skutečně není našim ani mým cílem ničit chráněné biotopy. Na druhou stranu ale předpokládám, že se všichni budou řídit výsledky daného a objektivního šetření, ať již budou jakékoliv. Celý svůj profesní život jsem se držel objektivních a vědeckých důkazů, byly pro mne vždy východiskem při mém konání, a budu se tak chovat tak i nyní. A předpokládám, že tak učiní i ostatní,“ dodal primátor.

Ovšem koaliční hnutí Změna a Zelení se na svém Facebooku podivují, proč biologické posouzení inkriminovaného území má tentokrát stát asi dvojnásobek než stejná činnost před čtyřmi lety, přičemž jde o jednu z nejprozkoumanějších oblastí v republice. Biologické hodnocení, jehož zadání schválila rada města, provede zhotovitel za více než 350 tisíc korun včetně DPH. 

„Podobné biologické hodnocení již bylo zhotoveno v roce 2016. Vzhledem k tomu, že v roce 2018 došlo ke změně legislativy, je nutné vypracovat nové hodnocení v souladu s platnou legislativou. Což vnímáme jako účelné již ve vztahu k vývoji v dané lokalitě a k aktuálnímu prověření biologických hodnot tohoto území. Mělo by nám mimo jiné ukázat, zda by vůbec trasa podél plotu byla proveditelná a zda je možné situaci řešit jinak. Jakmile bude hodnocení hotové, což by mělo být zhruba do konce roku, bude následně předloženo orgánu ochrany přírody a krajiny, který se k celé záležitosti musí vyjádřit,“ vysvětlil náměstek primátora pro oblast rozvoje města Jiří Bláha.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Lhotecká ulice se kvůli opravám uzavře, řidiče čekají objízdné trasy

Část Lhotecké ulice v Malšově Lhotě bude od 23. března do 7. července kvůli rekonstrukci neprůjezdná. V úseku od ulice K Břízkám po ulici Bělečská v Hradci Králové vzniknou nové chodníky a opraví se stávající silnice. Pokračuje tak rekonstrukce Lhotecké ulice…
Čtěte více

Cyklostezky do Piletic a Ruseku můžete otestovat začátkem roku

Práce na cyklostezkách v úsecích Pouchov – Piletice a Piletice – Rusek v těchto dnech finišují, dodělávají se drobné terénní úpravy. Ačkoliv je stavba prakticky hotová, podle mluvčí hradeckého magistrátu bude ještě nutné do oficiálního otevření počkat na kolaudaci,…
Čtěte více

Zveme: Víkend můžete strávit v přírodě - v hradeckých lesích či Na Plachtě

Na druhý říjnový víkend hlásí meteorologové neobvykle teplé a slunečné počasí a vy si ho můžete užít v přírodě. Koná se Den lesní techniky a Festival dřeva v hradeckých lesích, chystá se také exkurze s odborníky do přírodní památky Na Plachtě. Navštívit můžete také nedělní…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme