Štítky: | Vodovody a kanalizace | vodojem |

Osmdesát let starý vodojem na Novém Hradci se stal kulturní památkou

Vodojem.
Vodojem. | autor: MMHK

Vodojem na kopci svatého Jana je kulturní památkou. Rozhodlo o tom Ministerstvo kultury ČR, které tak vyhovělo podnětu města. Jde o významnou technickou památku ve městě. Vodárenská věž na rozhraní Nového Hradce Králové a Třebše, která je jednou z dominant města, byla vybudovaná v letech 1936-1937 a svému původnímu účelu dodnes slouží.

„Věžový vodojem umístěný v dominantní poloze na kopci sv. Jana je významnou technickou památkou v Hradci Králové s kvalitním architektonickým a technickým řešením. I po rekonstrukci v roce 1995 zůstal zachován vysoký počet autentických prvků, jako je konstrukce objektu, fasády, schodiště se zábradlím, okna, dveře či zábradlí. Vodojem je navíc stále využíván k původnímu účelu,“ uvádí mimo jiné v doporučení prohlášení věžového vodojemu za kulturní památku vedoucí magistrátního odboru památkové péče Jan Falta. S návrhem prohlášení na kulturní památku souhlasil i jeho vlastník, společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, za předpokladu, že bude zachována jeho vodohospodářská funkce, a to po celou dobu jeho životnosti, tedy nejméně dalších sto let.

„Vodárenské věže nejsou jen technickými stavbami, ale odráží se na nich také soudobé architektonické trendy. Stavba vodojemu v Hradci Králové – Třebši s funkcionalistickými a moderně klasicizujícími prvky z let 1936-1937 citlivě navazuje na tradiční cihlovou stavební produkci města Hradce Králové, doplňuje jakožto vertikální stavba jeho panorama, která tvoří dominantu periférie obce. Velmi dobrý stavebnětechnický stav umožňuje, že je stále funkční a nadále slouží svému původnímu účelu (akumulace vody a její distribuce v městské části Nový Hradec Králové). Dokumentuje tak do dnešních dní část vývoje historie vodního hospodářství, které je základem existence každé civilizace. Trvalá funkčnost je také dokladem nadčasovosti této stavby. Vodárenská věž v Hradci Králové – Třebši je svědectvím také stavitelské a technické úrovně od 30. let 20. století,“ zdůvodňuje své rozhodnutí Ministerstvo kultury. K obavám vlastníka o případném ohrožení funkčnosti vodárenské věže ministerstvo uvádí, že zachování funkčnosti je plně v zájmu památkové péče a je i jedním z důvodů pro prohlášení vodojemu za kulturní památku.

Vodojem postavila v letech 1936-1937 královéhradecká firma bratří Capoušků podle projektu specialisty na vodohospodářské stavby z Vysokého Mýta Bohuslava Drahoše. Voda se do nádrže zpočátku čerpala ze studní ve Staré Třebši, v současné době je čerpána ze sousedních podzemních vodojemů. Je zásobníkem pitné vody pro pět a půl tisíce obyvatel a současně slouží k zajištění potřebného tlaku v síti veřejného vodovodu v místní části Nový Hradec Králové.

Vodojem je součástí Vodárenské soustavy východní Čechy, která zásobuje pitnou vodou zhruba 500 tisíc obyvatel Královéhradeckého a Pardubického kraje. Jeho vlastníkem je společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, jejímž akcionářem je také město. Od roku 2005 má vodojem v dlouhodobém pronájmu společnost Královéhradecká provozní. V roce 1995 prošel vodojem generální rekonstrukcí, při níž došlo k dílčím výměnám dožilých konstrukcí. Objekt stále slouží svému původnímu účelu - k veřejnému zásobení pitnou vodou. Jeho funkce je akumulační a tlaková - vyrovnává disproporci mezi spotřebou a zásobou. Do jeho útrob se občas může podívat i veřejnost.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hlavní ulici na Novém Hradci čeká kompletní rekonstrukce

Město Hradec Králové chystá kompletní opravu Hlavní ulice, která je páteřní komunikací mezi Roudničskou a Brněnskou ulicí. Kromě oprav chodníků a silnice dojde také na veřejné osvětlení, obnovu zeleně a rekonstrukci zastávky MHD Kluky. Pozor, kvůli stavbě splaškové kanalizace se…
Čtěte více

Za vodu a teplo si v Hradci lidé od příštího roku připlatí

Lidé, jejichž byty vytápí společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové si od ledna za teplo připlatí. Ceny za teplo se zvýší o pět procent na 535 korun za gigajoule (GJ). Účet za teplo hradecké domácnosti ve třípokojovém bytě při průměrné spotřebě 25 gigajoulů příští rok…
Čtěte více

Obyvatelé Hradce si příští rok připlatí. Zvedne se cena za vodu, zdraží i Opatovice

Obyvatelé Hradce Králové si letos v porovnání s loňským rokem připlatili. Zvedla se nejen cena za teplo a za vodu, ale také například jízdné městské hromadné dopravy. Jenže to není zdaleka všechno. Další zdražování se totiž chystá už za několik dní. Od nového roku lidé…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme