O voličský průkaz musíte požádat do zítřka. Aplikace poradí, kam jít volit

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | autor: hradeckralove.cz

Ve středu skončí možnost nechat si vystavit voličský průkaz pro první kolo víkendových prezidentských voleb. Po celou dobu voleb bude na magistrátu otevřené oddělení osobních dokladů pro případ, že volič ve volební místnosti zjistí, že nemá platný občanský průkaz nebo pas, a nemůže tak volit. Hradecký magistrát mu na počkání vystaví takzvaný „rychlý" občanský průkaz. Na mapovém portálu města Hradec Králové také najdete aplikaci „Kam jít volit", která vám na základě ulice a čísla popisného poradí, kde je vaše volební místnost.

Pokud nechcete nebo nemůžete volit ve svém volebním okrsku, můžete volit i jinde. Podmínkou je získání voličského průkazu, který voliče opravňuje volit v jakékoli volební místnosti na území České republiky nebo na zastupitelských úřadech v zahraničí. O jeho vydání je nutné požádat na oddělení osobních dokladů Magistrátu města Hradec Králové. 

„Od pondělí to je možné již jen osobně na magistrátu, průkaz si občan poté přímo odnese, jeho vydání není nijak zpoplatněné," řekla Jaroslava Fikrová ze správního odboru hradeckého magistrátu. „Voličské průkazy se vydávají nejpozději dva dny před dnem voleb, ve středu do 16 hodin je tedy poslední možnost jeho vystavení pro první kolo, pro druhé kolo prezidentských voleb to bude do středy 24. ledna," dodala Fikrová.

Voliči mohou žádat o voličský průkaz na případné druhé kolo i písemně nebo prostřednictvím datových schránek, nejpozději však do pátku 19. ledna do 16 hodin.

V Hradci Králové je zhruba 75 tisíc voličů. Ke včerejšímu dni hradecký magistrát vydal 834 voličských průkazů pro první kolo, pro druhé kolo 774. Při minulých prezidentských volbách v roce 2013 se jich v Hradci Králové vydalo celkem 1 536 (438 první kolo, 1 098 druhé kolo).

Oddělení osobních dokladů bude vydávat občanky i během voleb

Pokud někdo během voleb ve volební místnosti zjistí, že nemá platný občanský průkaz nebo pas a nemůže volit, hradecký magistrát mu na počkání vystaví takzvaný „rychlý" občanský průkaz s platností na jeden měsíc. Po celou dobu voleb bude pro tyto případy veřejnosti otevřené oddělení osobních dokladů Magistrátu města Hradec Králové. V takovém případě je však nutné mít s sebou dvě fotografie a jiný platný osobní doklad, například řidičský průkaz nebo rodný list.  Z důvodu zajištění volebního práva budou tyto průkazy vydávány zdarma, bez správního poplatku.

Oddělení osobních dokladů hradeckého magistrátu tedy bude pro veřejnost otevřené v pátek až do 22 hodin a v sobotu do 14 hodin. Stejně tak i v případě druhého kola voleb ve dnech 26. a 27. ledna.

Součástí mapového portálu města Hradec Králové je i praktická aplikace „Kam jít volit", pomocí které volič jednoduše zjistí, kde může volit. Po zadání ulice a čísla popisného se ukáže adresa příslušné nebo nejbližší volební místnosti. Pokud zadané vyhledávání nevychází z trvalého bydliště voliče, v uvedené místnosti může občan volit pouze s voličských průkazem.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec chce pomoci podnikatelům programem Antivirus II. Na přímou podporu má připraveny téměř tři miliony korun

Město spouští program Antivirus II. Měl by to být souhrn opatření na zmírnění dopadů druhé vlny koronavirové pandemie. Odpuštěn bude například poplatek za zábor veřejného prostranství až do konce roku 2021, na přímou finanční podporu podnikání má město zatím připravených 2,8…
Čtěte více

Stavba stadionu opět čelí problému. Na ÚOHS přišla námitka proti zadávací dokumentaci

Město Hradec Králové obdrželo informaci o návrhu na přezkoumání zadávacích podmínek výběrového řízení na stavbu multifunkčního fotbalového stadionu, který byl podán na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Město nyní ve spolupráci s administrátorem tendru a v souladu se…
Čtěte více

Hradecký magistrát od pondělí omezí provoz, další instituce se zavřou

Opatření, která ve čtvrtek kvůli druhé vlně pandemie vyhlásila vláda, ovlivní provoz a režim fungování městských organizací. Hradecký magistrát bude pro veřejnost otevřený pouze v pondělí a ve středu, v ostatní dny budou moci své záležitosti vyřídit klienti, kteří jsou již…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme