Štítky: | Volby Hradec Králové |

Volby v Hradci: Ukradená vlajka a stále ještě nejasná koalice

| autor: mmhk.cz

Dva incidenty a povolební tahanice. Volby do krajského zastupitelstva v Hraci Králové rozhodně nudou nezaváněly a ještě chvíli asi zavánět nebudou. Strany, kterým hlasy voličů přinesly mandáty, se snaží tvořit koalice a je otázkou, jak jednání dopadnou. Jasný vítěz voleb - Hnutí ANO se z voličské přízně radoval pouze pár hodin. Hned v sobotu večer se totiž představitelé pěti subjektů dohodli na koalici bez něj. ANO se nyní snaží situaci zvrátit a chce se dohodnout na své koalici.

"Podvod na voliče," takto ostrá slova zvolila lídryně Hnutí ANO Klára Dostálová, když se dozvěděla o chystané koalici představitelů ČSSD, Koalice pro Královéhradecký kraj, ODS, Starostové a Východočeši a TOP 09. Ti se totiž už v sobotu večer po volbách domluvili na vytvoření koalice, která by měla 24 mandátů. Podle jejich dohody by se hejtmanem měl stát lídr ČSSD Jiří Štěpán. V kraji vítězné hnutí ANO by v případě vytvoření této koalice zůstalo s dalšími subjekty v opozici.

Volby v hradeckém kraji vyhrálo ANO s 13 mandáty. Druhá skončila ČSSD s šesti mandáty. Po pěti mandátech mají ODS a Koalice pro Královéhradecký kraj, která je složená z KDU-ČSL, HDK a VPM. Po čtyřech mandátech mají KSČM, TOP 09 a koalice Starostové a Východočeši. Po dvou křeslech mají koalice SPD a SPO a koalice Pirátů, Strany zelených a Změny pro Královéhradecký kraj.

Hnutí ANO 2011 se chce pokusit zvrátit chystanou koalici pěti stran, chce dohodu nejsilnějších subjektů.  

A jak se volilo v Hradci Králové?

Účast: 42,4 %, platné hlasy: 31 288
ANO 2011: 7 962 hlasů - 25,44%
Koalice pro KHK: 4 085 hlasů - 13,05%
ČSSD: 3 611 hlasů - 11,54%
TOP 09: 3 530 hlasů - 11,28%
KSČM: 2 829 hlasů - 9,04%
Koalice Piráti a SZ pro KHK: 2 584 hlasů - 8,25%
ODS: 2 539 - 8,11%
Koalice SPD a SPO: 1 487 hlasů - 4,75%
Starostové a Východočeši: 1 169 hlasů - 3,73%

Zvolení zastupitelé pro Královéhradecký kraj

ANO
Ing. Klára Dostálová, MUDr. Jiří Mašek, Mgr. Jana Berkovcová, Petr Sadovský, MVDr. Ivana Hantschová, Petr Koleta, Ing. Bc. Jaroslav Kostelníček, Ing. Jan Jarolím, Stanislav Friedrich, Bc. Jiří Kálal, DiS., Ing. Jindřich Outlý, MUDr. Eva Matyášová, Miroslav Kodydek

ČSSD
JUDr. Miroslav Antl, Jan Birke, PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D., Josef Dvořák, Mgr. Edita Vaňková, Bc. Pavel Hečko

ODS
brig. gen. v.v. Mgr. Martin Červíček, Mgr. Ivan Adamec, Ing. Oldřich Vlasák, Mgr. Václav Řehoř, Mgr. Jana Drejslová

Koalice pro Královéhradecký kraj
MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA, Ing. Vladimír Derner, MUDr. Zdeněk Fink, Ing. Anna Maclová, Bc. Karel Klíma

KSČM
Ing. Otakar Ruml, JUDr. PhDr. Zdeněk Ondráček, Ph.D., PaedDr. Josef Lukášek, Mgr. Táňa Šormová

STAROSTOVÉ A VÝCHODOČEŠI
Ing. Jan Sobotka, Mgr. Martina Berdychová, JUDr. Ing. Rudolf Cogan, Ph.D., Ing. Dana Kracíková

TOP 09
doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., Adolf Klepš, Ing. Aleš Cabicar, Ing. Milan Sommer

Koalice SPD a SPO
Mgr. Jiří Morávek, Bc. Miroslav Matějka, DiS.

Koalice Piráti a SZ pro KHK
Mgr. Martin Hanousek, Ing. Martin Jiránek

Ukradená vlajka a polepená dodávka

Nejen třenice politiků, v Hradci provázely volby i dva incidenty, které musela řešit Policie ČR. V pátek večer někdo ukradl českou vlajku ze stojanu před volební místností na Velkém náměstí. „Vlajku odnesl i s tyčí. Případ vyšetřujeme zatím jako přestupek," řekla mluvčí hradecké krajské policie Hana Klečalová. Pak ještě ve Všestarech policisté prověřovali oznámení na agitaci prostřednictvím polepené dodávky, která byla v pátek večer zaparkovaná před volební místností v obci.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
10.10.2016 16:46
hradečák (neregistrovaný)
Lidé chtějí změnu,neboť stávající vedení toho pro kraj moc neudělalo a Franc jako hejtman naprostá katastrofa.Slušní politici by z neuspěchu vyvodili závěry, tito udělalii závěr, hlavně zůstat u koryt!!!!!!Jestli zcela vyšachují vítězné ANO tak je to špatně.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

K volbám s rouškou a vlastní propiskou. Půjde volit i z auta

O tom, kdo zasedne v novém zastupitelstvu kraje, rozhodnou občané 2. a 3. října. Volba senátora proběhne ve stejném termínu a případné druhé kolo pak 9. a 10. října. Volit se v Hradci Králové bude v 85 volebních okrscích. V souladu s protiepidemickými opatřeními bude možné…
Čtěte více

Nové vedení Hradce začíná pracovat. První kroky? Velké náměstí, Benešova třída, stadion i doprava

Hradec Králové má po říjnových volbách už přes týden nové vedení. Do primátorského křesla usedl bývalý děkan farmaceutické fakulty Alexandr Hrabálek (Nezávislý kandidát za ODS). Vést město mu budou pomáhat čtyři náměstci. Jiří Bláha (ODS), Monika Štayrová (ANO), Věra Pourová …
Čtěte více

Kvůli chystané koalici v Hradci odcházejí dlouholetí členové z ODS

Chystaná křehká koalice, která by měla vzniknout v Hradci Králové, je trnem v oku některým dlouholetým členů ODS. Před několika dny se dohodlo hnutí ANO s ODS a Zelenými, že podepíšou předkoaliční dohodu. Ta by měla v hradeckém zsatupitelstvu 19 hlasů, což je těsná většina. ANO…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme