Štítky: | Orlice | most | bailey bridge | klapák |

Most Bailey Brigde na Slezském Předměstí čeká generální oprava

Královéhradecký Klapák je most typu Bailey Bridge.
Královéhradecký Klapák je most typu Bailey Bridge. | autor: wikipedia.org

Na příští rok plánují Technické služby Hradec Králové generální opravu železného mostu Bailey Bridge, který spojuje Slezské Předměstí s Malšovicemi. Most, kterému místní přezdívají Klapák, dostane novou antikorozní úpravu, sanovány budou opěry. Hradec Králové na opravy vyčlenil 13 milionů korun. Během údržbových prací, které by měly být dokončeny v letních měsících, se počítá s úplnou uzavírkou mostu.

„Konstrukce tohoto železného mostu přes Orlici, kterého Hradečáci znají také jako Klapák, je již zastaralá. Most byl vyrobený v roce 1944 a postaven o pár let později. Proto je třeba provést jeho generální opravu, která bude spočívat v nové antikorozní úpravě a sanaci opěr. Na jednání rady města jsme pro technické služby, které dodavatelsky zajistí tyto údržbové práce, schválili finance ve výši 13 milionů korun. Za kolik ale bude oprava tohoto historického mostu provedena, určí až výsledek výběrového řízení,“ říká náměstek primátora pro správu městských organizací Pavel Marek.

Finanční prostředky pro technické služby budou na svém zasedání projednávat v říjnu také zastupitelé města. Technické služby plánují, že by práce na mostě mohly být zahájeny během jarních měsíců v příštím roce, během nich bude muset být most pro pěší a cyklisty kompletně uzavřen. 

„Součástí opravy mostu bude také úplné uzavření veřejně přístupné účelové komunikace v oblasti mostu. Samotné práce budou spočítat ve vyčištění mostovky a úložných prahů podpor od nánosů, také montáži, opravě a demontáží zábradlí, otryskání povrchu nosné konstrukce a ložisek, dovaření chybějících nebo zkorodovaných prvků nosné konstrukce a podobně,“ informuje ředitel Technických služeb Hradec Králové Tomáš Pospíšil.

O údržbu většiny mostů v Hradci Králové se starají technické služby, které v loňském roce zajistily opravu mostů přes vodní tok Melounka a Malý Labský náhon. V letošním roce plánují opravu lávky u mateřské školy Podzámčí na Moravském Předměstí. V následujících letech se pak připravují opravy dalších, jako například Moravského nebo Pražského mostu nebo mostu u koupaliště Flošna.

Most Bailey Bridge přes Orlici spojuje hradecké části Malšovice a Slezské Předměstí. Jeho délka je 36 metrů. Lidově se nazývá „Klapák“ nebo také „Železňák“ kvůli hluku, který vydával, když přes něj ještě v minulosti jezdily automobily. V dnešní době je most z poloviny minulého století určený pouze pro pěší a cyklisty.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Část svinarského mostu se nakonec zachrání. Radnice na jeho konzervaci dá dva miliony

Část přes sto let starého svinarského mostu se nakonec přece jen dočká záchrany. Fragmenty už asi tři roky leží v trávě vedle nově zreknstruovaného mostu ve Svinarech. Hradečtí zastupitelé nakonec přidělili na jejich záchranu přes dva miliony korun. Hlasování bylo hodně těsné.…
Čtěte více

Osm slepých ramen Labe a Orlice se bude odbahňovat a čistit

Na území Hradce Králové se na Labi a Orlici nachází řada zanikajících slepých a mrtvých ramen. Pro zajištění větší zásoby vody v krajině a pro obnovu cenných přírodních vodních a mokřadních biotopů chce město některá tato říční ramena postupně vyčistit a revitalizovat. Oživení…
Čtěte více

Cyklistům by se přes malšovický most mělo jezdit lépe a bezpečněji

Doprava na malšovickém mostě by se měla především pro cyklisty zpřehlednit. Město na něm plánuje zlepšit bezpečnostní situaci. Cyklisté tam nemají vlastní cestu ani dopravní značení. Do jara příštího roku tak dojde k propojení stezky od koupaliště Flošna do ulice Náhon, Zámostí…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme