Štítky: | most | most ve Svinarech |

Část svinarského mostu se nakonec zachrání. Radnice na jeho konzervaci dá dva miliony

Část svinarského mostu se zachová.
Část svinarského mostu se zachová. | autor: Královéhradecký kraj

Část přes sto let starého svinarského mostu se nakonec přece jen dočká záchrany. Fragmenty už asi tři roky leží v trávě vedle nově zreknstruovaného mostu ve Svinarech. Hradečtí zastupitelé nakonec přidělili na jejich záchranu přes dva miliony korun. Hlasování bylo hodně těsné. Pokud by to neudělali, nechal by krajský úřad zbytek mostu sešrotovat. Informaci přináší Hradecký deník.

V roce 2018 Královéhradecký kraj starý most ve Svinarech nahradil novým, ten starý byl rozřezán na několik kusů a hradecká radnice se ozvala s tím, že má o část historického mostu zájem. Kraj tedy část mostu radnici daroval. Od té doby zaznělo několik nápadů, jak s částí mostu plukovníka Šrámka naložit, ale ve skutečnosti se nedělo nic. Letos v létě došla trpělivost krajskému radnímu pro majetek Václavu Řehořovi. Městu vzkázal, že pokud o darovaný majetek nezačne urychleně starat, skončí ve šrotu.

Po dlouhé a ostré diskuzi totiž zastupitelé na svém zasedání na konci srpna na druhý pokus nejtěsnější možnou většinou přidělili na záchranu mostu potřebné peníze. Ještě do konce letošního roku by se tak měl chátrající most přesunout ze svinarské louky do areálu hradeckého letiště. Tam by měl být zakonzervován až do doby, kdy začne vznikat nová čtvrť v takzvané severní zóně. Právě starý svinarský most by tam měl překlenout Piletický potok a stát se součástí cesty pro chodce a cyklisty. To je však otázka minimálně pěti let a investice deseti milionů.

Za záchranu mostu dlouhodobě bojovala Společnost ochránců památek ve východních Čechách. Odbor památkové péče magistrátu už před lety doporučil vyhlásit most za kulturní památku. Ministerstvo kultury to ale odmítlo.

Zatsupitelé v otázce záchrany vůbec nebyli. „Je to památka, jakou tady nemáme,“ apeloval na zastupitel radní Adam Záruba (ZPHZ). Hlasitě nesouhlasil třeba jiný radní Jiří Langer (ANO). „Myslím, že město potřebuje peníze na mnohem důležitější věci, než je záchrana fragmentu svinarského mostu,“ vysvětloval.

Nakonec slavil Záruba. A to i díky hlasu Langerově stranické kolegyni Monice Štayrové (ANO). Ta si následně vyslechla od svých spolustraníků vlnu kritiky, neboť bez jejího hlasu by záchrana mostu neprošla. „Zamyslela jsem se nad tím i jako náměstkyně pro kulturu a rozhodla se nakonec záchranu podpořit. Most je unikátním důkazem řemeslné zručnosti našich předků,“ vysvětlila Štayrová a dodala, že jí přesvědčila i petice občanů.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Torzo svinarského mostu se poveze na letiště. Co s ním bude dál?

Po čtyřech letech právě dnes večer zmizí z královéhradeckých Svinar zbytky původního ocelového mostu. Torzo by mělo doputovat na hradecké letiště. Při stavbě nového mostu v roce 2018 stavaři uložili část starého mostu pár metrů od stavby. Za záchranu torza bojovala část…
Čtěte více

Most Bailey Brigde na Slezském Předměstí čeká generální oprava

Na příští rok plánují Technické služby Hradec Králové generální opravu železného mostu Bailey Bridge, který spojuje Slezské Předměstí s Malšovicemi. Most, kterému místní přezdívají Klapák, dostane novou antikorozní úpravu, sanovány budou opěry. Hradec Králové na opravy…
Čtěte více

Kus starého mostu ve Svinarech stále čeká na využití. Zatím ho pohlcuje rez

Na břehu Orlice ve Svinarech už tři roky leží torzo více než stoletého železného mostu plukovníka Šrámka. Nový most zjednodušil místní dopravu, využívají ho obyvatelé centra Hradce Králové a Třebechovic. Královéhradecký kraj za stavbu zaplatil 80 milionů korun. Po rekonstrukci…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme