Štítky: | Mileta | křižovatka mileta |

Mileta se začne rekonstruovat v dubnu. Co to bude znamenat pro řidiče?

Buducí podoba křižovatky.
Buducí podoba křižovatky. | autor: MMHK

Dlouho očekávaná rekonstrukce křižovatky Mileta na silničním okruhu v Hradci Králové začne 2. dubna. S omezením na jednom z největších hradeckých dopravních uzlů ale řidiči budou muset počítat již v průběhu března, kdy budou zahájeny přípravné stavební práce. V první etapě rekonstrukce, která je společnou investicí Ředitelství silnic a dálnic ČR, města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje, bude průjezd křižovatkou možný pouze jedním, vnějším jízdním pásem. Uzavřena bude také část Hradecké ulice spojující křižovatku Miletu s vnitřním hradeckým okruhem v úseku po ulici Akademika Heyrovského.

Kompletní rekonstrukce jedné z nejfrekventovanějších křižovatek ve městě se uskuteční ve třech etapách, během kterých bude průjezd křižovatkou proměnlivě omezený podle průběhu stavebních prací. Ty potrvají do konce roku 2026 a vyjdou na více než 634 milionů korun včetně DPH, přičemž podíl města na této investici je téměř 227 milionů korun. Po dokončení stavebních prací vzniknou tři nové odlehčovací bypassy pro přímé odbočení doprava, nové zastávky MHD, pod křižovatkou povedou podchody pro chodce a cyklisty, které jim nabídnou obousměrné bezkolizní propojení mezi Moravským Předměstím a centrem Hradce a výrazně tím zvýší i propustnost křižovatky pro automobilovou dopravu.

Nová podoba bude bezpečnější pro chodce i cyklisty

„Jedná se o velice komplikovanou stavbu, která má zajistit mimoúrovňové, bezpečné řešení chodcům i cyklistům. Velice podstatné je také zvýšení kapacity této křižovatky, která slouží vedle tranzitní dopravy především nejhustěji osídlené části Královéhradeckého kraje, tedy Moravskému Předměstí či Benešově třídě. Tomu odpovídá význam tohoto dopravního uzlu, kterým projíždí také sanitky záchranné služby či pacienti a návštěvy hradecké fakultní nemocnice. Vlastní rekonstrukce bude znamenat velké dopravní komplikace pro hradecké i mimohradecké řidiče. Proto je chci poprosit o trpělivost, dodržování pokynů a doporučení během této stavby a předem jim poděkovat za pochopení. Realizací tohoto projektu se Hradec dočká významné dopravní úlevy, na kterou už léta čeká mnoho Hradečanů,“ uvedla hradecká primátorka Pavlína Springerová.

Už v březnou se vybudují přejížděcí místa

Přípravné práce začnou už letos v březnu vybudováním přejíždějících míst, která na druhém městském okruhu svedou dopravu obousměrně do vnějšího dvoupruhu, odstraněním trolejového vedení a dalších nezbytných úprav pro výstavbu I. etapy. „V rámci první etapy rekonstrukce Milety dojde k uzavření Hradecké ulice a panelového příjezdu od Benešovy třídy včetně úseku kolem výjezdového střediska zdravotnické záchranné služby. Stavba v této etapě počítá s přeložkami inženýrských sítí, vrtáním pilot pro podchody, přípravou nového trakčního vedení pro trolejbusy, postaví se vlastní podchody, konkrétně podchod na Hradecké ulici a polovina podchodů pod Sokolskou ulicí, důležité budou také práce na odvodnění a realizaci zpevněných povrchů. Tato etapa by měla skončit do konce dubna příštího roku,“ uvedl Lukáš Řádek, náměstek hradecké primátorky odpovědný za městské investice a rozvoj.

Tranzitní doprava bude kvůli omezením v místě křižovatky na hradeckém silničním okruhu maximálně vedena mimo Hradec. Řidiči budou prostřednictvím dopravního značení, případně směrových tabulí pro vyznačení objížďky, upozorněni již na příjezdových cestách o trasách, po kterých bude možné se omezenému místu vyhnout.

Projekt proměny Milety počítá v dalších etapách také s vybudováním další křižovatky, tzv. malé Milety, která nahradí stávající napojení fakultní nemocnice a výjezd z Benešovy třídy. To nakonec přinese lepší příjezd k nemocnici a otevře důstojné a kapacitně odpovídající vyústění Benešovy třídy, na které tento městský bulvár čeká dlouhá desetiletí.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
5.2.2024 22:17
Milan (neregistrovaný)
Mileta
Osobně bych rád věděl, kudy se jako cyklista dostanu z Benešovy třídy na most u soutoku, kudy jezdím do práce. Doufám, že nebudu muset objíždět půl Hradce. Myslel na to někdo ? Děkuji.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Křižovatka Mileta, ZUŠ Střezina a příprava dvoukolejky budou hlavními investicemi města v příštím roce

Mezi největší investice hradecké radnice v roce 2024 budou patřit modernizace křižovatky Mileta, druhá etapa rekonstrukce ZUŠ Střezina, opravy dalších městských základních škol či potřebné přípravy pro zdvojkolejnění železniční trati ve směru na Chlumec nad Cidlinou. Návrh…
Čtěte více

Křižovatku Miletu už silničáři připravují na rekonstrukci

Přípravné práce pro stavbu křižovatky Mileta v Hradci Královéuž začaly. Od pondělí 13. listopadu silničáři na místě budoucí křižovatky zahájili kácení zeleně. Samotné zahájení stavby křižovatky má začít na jaře příštího roku. O rekonstrukci křižovatky už se hovoří mnoho let. V…
Čtěte více

Přestavbu křižovatky Mileta zrealizuje asi firma M-Silnice. Stát bude víc jak půl miliardy

Tendr na přestavbu křižovatky Mileta v Hradci Králové dospěl po řadě odkladů do finále. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na přestavbu nepřehledné křižovatky u fakultní nemocnice obdrželo tři nabídky, přičemž s nejnižší cenou přišlo sdružení firem M-Silnice a Integra stavby.…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme