Kostelík ze 17. století zabalili do fólie a vyhnali z něj dřevokazný hmyz horkým vzduchem
Na 400 let starém dřevěném kostelíku svatého Mikuláše v Jiráskových sadech vyzkoušela královéhradecká radnice unikátní metodu, takzvanou termosanaci. Dřevokazný hmyz odborníci během úterý zahubili tak, že zabalili kostel do fólie a zahřáli ho na teplotu až 50°C.
„Technologie je zajímavá a není užívána často. Spočívá v tom, že kostel bude vyhříván horkým vzduchem kolem 70°C. Poté, co se na sondách umístěných v trámech dosáhne 50°C po dobu 30 minut, je dřevokazný hmyz zahuben," vysvětlil metodu termosanace Jan Falta, vedoucí odboru památkové péče královéhradeckého magistrátu.
Čtete také
Kostel se ohříval z obou stran, proto bylo okolo něj postaveno lešení zakryté proti úniku tepla. Proces rozmisťování čidel a samotné zahřívání sledovali s ohledem na vnitřní výmalbu restaurátoři, památkáři Magistrátu města Hradec Králové i specialisté z Národního památkového ústavu.
"Jiné metody likvidace dřevokazného hmyzu není možné použít s ohledem na možné poškození vnitřní výmalby nebo z důvodu nebezpečí hrozícího z použití chemických látek. Termosanace byla vyhodnocena jako nejšetrnější k památkové hodnotě kostela z poč. 17. stol. Podle našich informací se bude jednat o první využití této technologie na území Hradce Králové,“ dodal Jan Falta.
Jedna z nejstarších církevních dřevěných památek v České republice se dočká opravy za zhruba dvacet milionů korun. Obnova zahrnuje kompletní revitalizaci roubeného kostela včetně restaurování maleb a movitého inventáře. Objekt je zchátralý kvůli výkyvům v mikroklimatu stavby.
„Obnova kostela sv. Mikuláše se naposledy uskutečnila v roce 1935 jako součást jeho transferu do Hradce Králové. Po více než 80 letech je žádoucí tuto v Hradci Králové výjimečnou kulturní památku zabezpečit pro další léta. Mimo restaurování a zásahu proti dřevokazným škůdcům bude kostel doplněn o hromosvod, požární i bezpečnostní zabezpečovací systém a hasicí zařízení,“ uvedl vedoucí odboru památkové péče.
Kostel je postaven z jedlových trámů, které byly pokáceny v letech 1598 až 1607, tzn. je o 100 let mladší, než se předpokládalo. Kostelík byl původně postaven v obci Habura na východním Slovensku. V polovině 18. století jej Habura prodala do sousední Malé Poľany, od které jej v roce 1935 koupil Hradec Králové. Již značně zchátralý kostelík byl tehdy rozebrán a po převozu vlakem znovu postaven v hradeckých Jiráskových sadech. Radnice kostel pronajímá pravoslavné církvi.
Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?
Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.
Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Komentáře ke článku
Vložit nový komentář
Jméno které jste zadal se shoduje s již zaregistovaným uživatelem.
Pokud jste to Vy přihlašte se prosím.
Pokud ještě nejste registrován vyberte si prosím jiné jméno,
nebo se zaregistrujte.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.