Kostelík v sadech zahalí na dva roky velký stan. Čeká ho oprava

Unikátní památku v Jiráskových sadech čeká záchrana
Unikátní památku v Jiráskových sadech čeká záchrana | autor: hradeckralove.cz

Pravoslavný dřevěný kostel v Jiráskových sadech se dočká dlouho plánovaná generální rekonstrukce. Schválili ji hradečtí radní a podle plánu by mohla začít už letos. Náročná oprava za několik milionů, která víc než pět století starou památku skryje do velkého stanu, potrvá zhruba dva roky.

Oprava chátrající památky začne na konci roku

Dřevěný kostelík zasvěcený archandělu Michaelovi volá po pořádné rekonstrukci už roky. Rada města nyní schválila přípravy opravy památky. V kapse má už i stavební povolení na opravu.

Magistrát by měl za rekonstrukci zaplatit 20 milionů korun, uhradí je ze svého rozpočtu. Původně chtělo město získat finance z Norských fondů, se žádostí ale neuspělo. Do rekonstrukce se tak pustí "za vlastní" - není totiž na co čekat.  „V současné době jsou cenné prvky a konstrukce již přímo ohroženy. Rekonstrukce by měla začít koncem letošního roku a trvat bude dva roky,“ uvedl pro idnes.cz náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich. Ten také dodal, že práce budou záviset na počasí a některé technologie a restaurátorské procesy bude proto možné provádět pouze v letních měsících.

Kvůli náročným opravám se „Mikuláš“ na dva roky skryje do provizorní klimatizované haly, která bude udržovat po celou dobu oprav stejnou teplotu. Výkyvy teplot totiž památce škodí.

Dřevěný kostelík vyrostl na Slovensku v 16. století

Kostel byl původně vybudován v letech 1502–1510 ve slovenské obci Habura  jako chrám svatého Michaela archanděla. V roce 1744 byl prodán obci Malá Poľana. Během první světové války byl poničen. Ve dvacátých létech byl opraven, ale protože byl v obci zbudován nový, zděný chrám, nebyl již využíván. V roce 1934, kdy hrozilo jeho zničení, jej zakoupilo město Hradec Králové díky aktivitě starosty Josefa Václava Bohuslava Pilnáčka. V létě 1934 byl rozebrán a přestěhován do Hradce Králové, kde byl umístěn v Jiráskových sadech. Byl symbolicky otevřen dne 28. října 1935 jako pravoslavný chrám na památku československých legionářů, padlých v Rusku. (Zdroj: Wikipedia)

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme