Štítky: | oprava | rekonstrukce | chodník |

Hradec opravuje unikátní chodník z 19. století

Unikátní dlažba v ulici Jana Koziny v Hradci Králové.
Unikátní dlažba v ulici Jana Koziny v Hradci Králové. | autor: Kostka

Unikátní chodník z 19. století v ulici Jana Koziny v Hradci Králové prochází obnovou. Kameny z něj byly již rozebrány, nyní je čeká očištění a nová pokládka na pevnější konstrukci. Práce by měly být dokončeny během září. Kromě této renovace byla začátkem léta dokončena oprava historického křížku ve Lhotě pod Strání, který v minulém roce poničil pád stromu.

„Chodník v ulici Jana Koziny pochází odhadem z druhé poloviny 19. století, bohužel k němu nemáme k dispozici žádný podrobnější písemný doklad, který by dokazoval jeho stáří. Původně byl stavěn pouze pro pěší provoz. Vzhledem k tomu, že se ale zátěž cesty v posledních desítkách let zvýšila, došlo k jeho poškození, a proto musel být rozebrán a bude znovu poskládán na nový zhutněný podklad,“ říká vedoucí odboru památkové péče Jan Falta.

Chodník je unikátní svým složením z nepravidelných kamenů dvou barev společně poskládaných do tvaru hvězdice nebo křížů. V Hradci Králové byl dochovaný pouze jeden takový. 

„Je možné říci, že v rámci České republiky je tento hradecký chodník jedinečný, ovšem není možné vyloučit, že se někde nenajde obdobné provedení,“ doplňuje Falta.

Za záchranu unikátního chodníku se před několika lety konala i studentská demonstrace.

Chodník snímkoval dron

Opravy historického chodníku, které zajišťují Technické služby Hradec Králové za necelých 640 tisíc korun bez DPH, byly zahájeny v červnu. 

„Chodník musel být nejprve zaměřen, snímkování bylo provedeno z dronu a k tomu byla doplněna výkresová dokumentace, která se neustále upravuje dle historických podmínek. Stavební firma již rozebrala a roztřídila kamennou dlažbu, nevyhovující podloží bude nahrazeno únosnějším a dlažba se zase bude postupně ukládat do pískového lože. Vzory budou samozřejmě zachovány stejně jako v minulosti,“ říká ředitel Technických služeb Hradec Králové Tomáš Pospíšil.

Spolu s dlažbou budou na své původní místo usazeny také původní pískovcové obrubníky. Chodník by měl být dokončen a znovu zpřístupněn během září.

Jednu z dalších oprav historických unikátů dokončily technické služby koncem jara ve Lhotě pod Strání na křižovatce ulic Milady Horákové a Kleinerových. Opravily křížek z roku 1857, který byl v loňském roce poškozen pádem stromu. Renovace křížku spolu s kovovým oplocením vyšla na více než 224 tisíc korun bez DPH.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Historická budova Radnice na Velkém náměstí má opravená okna

Jedna z nejznámějších budov v Hradci Králové, Radnice na Velkém náměstí, je poprvé zmíněna v pramenech již v roce 1418. Již druhým rokem tato kulturní památka prochází obnovou, do oken již město investovalo přes milion korun. Budova vznikla přestavbami z gotického…
Čtěte více

Opravy hradecké umělecké školy Střezina by mohly začít do půl roku. Na podzim se bude vybírat firma

Rekonstrukce Základní umělecké školy Střezina pokračuje vypsáním výběrového řízení na zhotovitele první etapy. Během ní by mělo dojít k opravě tanečního a výtvarného pavilonu a zbourání stávající a výstavbě nové kryté spojovací chodby. Zadávací podmínky na svém pondělním…
Čtěte více

Křižovatky v ulici Na Brně se mohou začít připravovat na rekonstrukci, studie je již zpracovaná

Příprava rekonstrukce ulic Na Brně a U Parku a křižovatky ulic Na Brně a Brněnská v Hradci Králové může pokračovat. Zastupitelé města na další etapu vyčlenili celkem 11,7 milionu korun, za které město zajistí potřebné pozemky, přeložky sítí a také kompletní navazující…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme