Kostel svatého Mikuláše dostane ochranný nátěr, na prohlídku je nutné se objednat

Kostel svatého Mikuláše převezli do hradeckých Jiráskových sadů ze Slovenska.
Kostel svatého Mikuláše převezli do hradeckých Jiráskových sadů ze Slovenska. | autor: hradeckralove.cz

Před zahájením sezóny získá dřevěný kostel sv. Mikuláše v hradeckých Jiráskových sadech ochranný nátěr, který přispěje k prodloužení životnosti šindele. V tomto týdnu už pracovníci provedli očištění kostela, samotný nátěr za 240 tisíc korun by měl být dokončen během května. 

Ochranný nátěr této památky se bude provádět vůbec poprvé. Přispět by měl podle odborníků zejména k prodloužení životnosti šindele.

„Nemohli jsme ho provádět dříve, než několik let po položení nových šindelů. Samotnému nátěru musí navíc předcházet ještě několik úprav. Tou první je očistění budovy od prachu, mechu nebo spadaného listí, aby se mohl nátěr aplikovat na čistý povrch,“ vysvětlil vedoucí odboru památkové péče Jan Falta.

Ochranný nátěr, který bude dokončen před zahájením sezóny ke konci května, vyjde město na 240 tisíc korun včetně DPH. O část financí na tuto akci město zažádalo z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón z ministerstva kultury. Starost o kostel tímto pro město nekončí, i nadále je v plánu zabezpečovat jeho běžnou údržbu.

Na prohlídku je nutné se objednat

„Kostel je možné navštěvovat už od začátku tohoto týdne, ovšem kapacita návštěv je velmi omezená. Zároveň je pro tyto prohlídky nutné se objednávat předem na internetových stránkách,“ vysvětluje ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnost Miroslav Franc.

Turistická sezóna by měla být v kostele sv. Mikuláše zahájena 29. května s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci. „Chceme se vrátit ke stejnému modelu jako v loňském roce. Organizovat budeme dva typy prohlídek, jak ty pro předem objednané skupiny, tak ty pro kolemjdoucí návštěvníky,“ doplňuje Franc. Pro více informací by zájemci o návštěvu památky měli sledovat webové stránky kostela.

Kostel sv. Mikuláše původně stával v obci Habura na Slovensku. V roce 1740 tam však postavili kostel kamenný a dřevěný odprodali Malé Polaně. Ale i Malá Polana si časem postavila svůj kostel, a dřevěný kostel tenkrát zakoupilo za 12 tisíc korun město Hradec Králové. V roce 1935 byl kostel umístěn do Jiráskových sadů a ještě tentýž rok byl po drobných úpravách slavnostně otevřen jako památka padlých za první světové války. V září roku 2016 na něm byly zahájeny rozsáhlé opravy a v létě roku 2019 byl znovu zpřístupněn veřejnosti. 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Předávání titulů hradeckým talentům a osobnostem slavnostně proběhlo v Jiráskových sadech

Hradec Králové letos uspořádal slavnostní předávání dvou významných ocenění současně. Nejprve byly předány ceny Talenty královéhradecké kultury za roky 2020 a 2021, které získalo šest mladých umělců a klavírní duo. Následovalo slavnostní předávání výročních cen města za rok 2021…
Čtěte více

Návštěvnost hradeckých památek se letos nakonec vyhoupla do příjemných čísel

Letošní léto nebylo příliš laskavé k provozovatelům koupališť. Hradecká Flošna například zažila tu nejhorší sezónu za svoji existenci. Jednak za to moho počasí a pak také protikoronavirová opatření, která obzvlášť v červnu kapacitu limitovala. Oproti tomu turistická sezóna se v…
Čtěte více

Zveme: Vodník ukáže dětem Hradec, dospělí mohou vyrazit za Gočárem či památkami

Víkend si v Hradci Králové můžete užít ve znamení koncertů či exkurzí a prohlídek. V pátek můžete vybírat mezi dixielandovou kapelou na Šrámkově statku či jazzovým koncertem v hotelu U Královny Elišky. Muzeum pořádá archeologickou exkurzi Archeoléto, další prohlídka půjde…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme