Kostel sv. Mikuláše si po rekonstrukci mohou prohlédnout návštěvníci. Otevřen bude začátkem prázdnin

Kostel sv. Mikuláše otevře brány veřejnosti.
Kostel sv. Mikuláše otevře brány veřejnosti. | autor: hradeckralove.cz

Dřevěný kostelík v Jiráskových sadech bude od začátku prázdnin přístupný veřejnosti. Po více než 80 letech se kostel sv. Mikuláše ze 17. století dočkal kompletní rekonstrukce. Vedle restaurování malovaných výzdob a inventáře, zásahu proti dřevokazným škůdcům a výměny střechy, byl kostel doplněn o moderní požární i bezpečnostní zabezpečovací systém a hasicí zařízení včetně hromosvodu. Znovuotevření proběhne začátkem prázdnin, od 2. července čekají návštěvníky série komentovaných prohlídek s průvodcem, které jsou plánované až do konce září. Vstupenky je možné již zakoupit v systému HKpoint.

Poprvé od zahájení oprav v září roku 2016 se kostelík veřejnosti znovu otevře v úterý 2. července a bude otevřen do neděle 7. července. Prohlídky s průvodcem budou první červencový týden v úterý, ve středu a ve čtvrtek začínat ve 14, 15 a v 16 hodin. Následně bude kostel otevřen vždy od pátku do neděle s prohlídkami od 13, 14 a 15 hodin, a to až do konce září. „Původně se měl dřevěný kostel otevřít o půl roku dříve, ovšem z důvodů náročnosti restaurátorských prací bylo jeho otevření pozdrženo. Kostel je nyní opraven a znovu otevřen bude začátkem prázdnin. Navíc doufám, že už zůstane na svém místě, dříve totiž stával v obci Habura na Slovensku, v Hradci je až od roku 1935. Pořízen byl z odměny za úřadování starosty Josefa Pilnáčka, kterou si nenechával vyplácet. V současné době je kostel majetkem města, které rekonstrukci provedlo z vlastních zdrojů,“ sdělil primátor města Alexandr Hrabálek. Kompletní náklady na opravu kostela byly 14,5 milionu korun bez DPH. Město na restaurování získalo od Ministerstva kultury dotaci 760 tisíc korun.

Prohlídky s průvodcem potrvají půl hodiny

Komentované prohlídky s průvodcem budou trvat půl hodiny, ty speciální až pětačtyřicet minut. „Za půlhodinovou prohlídku s komentovaným výkladem zaplatí dospělí 80 korun, dítě pak cenu 50 korun. Snížené vstupné 70 korun platí pro seniory, studenty, ZTP a ZTP/P. Děti do šesti let mají vstup zdarma,“ řekl ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti Miroslav Franc. Vstupné je možné si nakombinovat také s prohlídkou Bílé věže. Při předložení vstupenky z Bílé věže mohou návštěvníci uplatnit slevu 20 korun na komentovanou prohlídku kostela v Jiráskových sadech. Vstupenky je možné už teď zakoupit v systému HKpoint. Plánuje se, že kostel sv. Mikuláše bude otevřen do konce září.

Kostel byl postaven z jedlových trámů, které byly dle dendrochronologických studií pokáceny v letech 1598 až 1607. Původně stával v obci Habura na Slovensku. V roce 1740 tam však postavili kostel kamenný a dřevěný odprodali Malé Polaně. Ale i Malá Polana si časem postavila svůj kostel, a dřevěný kostel koupilo za 12 tisíc korun město Hradec Králové. Celá akce v roce 1935 od nabídky, výběru na místě, odsouhlasení úřady na Slovensku a v zastupitelstvu v Hradci Králové, rozebrání, převoz a postavení v Hradci Králové až po ukončení stavby trvala pouze tři a půl měsíce.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Opravy Střeziny pokračují podle plánu. Tanečníci se budou do nové budovy stěhovat kolem Vánoc

Rozsáhlá rekonstrukce základní umělecké školy Střezina v Hradci Králové zatím pokračují podle plánu. Město nyní dokončuje stavební práce v rámci první etapy, během které se rekonstruovaly pavilony výtvarného a tanečního oboru a dostavěla se spojovací chodba. Zastupitelé města na…
Čtěte více

Jiráskovy sady stárnou a nová studie je má omladit a zajistit jim udržitelnost

Jiráskovy sady v Hradci Králové jsou dominantní plochou zeleně v centru města, o jejichž údržbu, včetně obměny zeleně, se pravidelně starají technické služby. Město nyní plánuje pro další postupnou obnovu dřevin a jiných porostů taková pravidla, aby byla podpořena dlouhodobá…
Čtěte více

Návštěvnost hradeckých památek se letos nakonec vyhoupla do příjemných čísel

Letošní léto nebylo příliš laskavé k provozovatelům koupališť. Hradecká Flošna například zažila tu nejhorší sezónu za svoji existenci. Jednak za to moho počasí a pak také protikoronavirová opatření, která obzvlášť v červnu kapacitu limitovala. Oproti tomu turistická sezóna se v…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme