Kdo bude vládnout Hradci? Ještě není jasno, stále se jedná

Kdo povede hradecký magistrát?
Kdo povede hradecký magistrát? | autor: hradeckralove.cz

Je po volbách, karty jsou rozdány a je otázkou, jak s tím zvolení zastupitelé naloží. V Hradci stále ještě není jasno, kdo se nakonec posadí do primátorského křesla. Bude to Monika Štayrová z hnutí ANO nebo Zdeněk Fink z HDK? A nebo někdo třetí? Vyjednávání stran ještě neskončila, alespoň ne oficiálně. Jednoznačným vítězem voleb je hnutí ANO, které získalo téměř 24 procent hlasů, minulý vítěz voleb - Hradecký demokratický klub - nyní získal 15,7 procent. Přesto by ANO nakonec nemuselo být ve vedení města. HDK by ale musel vytvořit široku koalici poměrně pestrých stran a je otázkou, zda o to představitelé zúčastněných stran stojí. V současné době běží vyjednávání na všech frontách.

Hned na začátku se nabízí koalice dvou největších subjektů - HDK a ANO. Dohromady by měli 18 zastupitelů. Pak by stačila přízeň jedné zvolené strany. To však již v miulosti lídr HDK a současný primátor Zdeněk Fink vyloučil. Vznikne tedy koalice, kde bude buď HDK nebo ANO. Důležitá bude při jednáních ODS. Ta si velmi polepšila, získala 10,26 % hlasů a stojí o to se do hradecké politiky vrátit v plné polní. Pokud by se ANO dalo dohromady s ODS, Koalicí pro Hradec a se Změnou pro Hradec a Zelenými, mohlo by získat 22 zastupitelů, což by při celkovém počtu 37 stačilo.

Pokud by při vyjednávání měl štěstí HDK, mohl by vytvořit koalici s ODS, Piráty, Koalicí pro Hradec a koalicí uskupení Změny pro Hradec a Zelených. Dohromady by měli 23 z 37 zastupitelů. Podle Zdeňka Finka budou další jednání s Piráty, ODS a Koalicí pro Hradec pokračovat v pondělí. Už v sobotu však Pavel Vrbický - lídr Pirátů pro seznamzpravy.cz uvedl, že se jim nelíbí spolupráce s HDK, ale ani s ANO. Zelení dávají přednost spolupráci s hnutím ANO, jejich vztahy s HDK nejsou právě růžové. ODS se zatím nepřiklonila ani k jedné variantě. Jediná strana, se kterou nechce jednat nikdo, je KSČM.

Spekuluje se, že by ANO mohlo být ochotné v zájmu dohody přepustit i primátorský post například Oldřichu Vlasákovi, kterého preferenční hlasy vynesly na kandidátce ODS na první místo. Nicméně tuto spekulaci Monika Štayrová popřela. "Primátorkou budu já," uvedla pro iDNES.cz.

Stejnou úlitbu by za partnerství mohl nabídnout HDK. Ale to všechno jsou opravdu jen dohady. Představitelé jednotlivých stran jsou skoupí na informace, což je vzhledem k situaci pochopitelné. Tak snad se komunální politici dohodnou co nejdříve a nebude to trvat až do Vánoc, jako před osmi lety.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
8.10.2018 09:59
Boris (neregistrovaný)
Primátoru Finkovi a spol. stoupla sláva do hlavy, protože za poslední 4 roky nebyli schopni vlastně vůbec ničeho, jen řeči a sliby. Navíc smrt Miroslava Vojtěcha jim nemohu nikdy odpustit a ty hloupé řeči na co zemřel od primátora, ne, nikdy více, MUDr. Finku. Daří se Vám využívat toho, že jste doktorem a spoluvlastníkem jednoho zdravotnického zařízení, ale jen slepý Vás může volit. Strašně jste mne zklamal a dopálil za to Vaše primátorování a ty hry na lidového a skromného vůdce radnice, k smíchu. Doufám, že Vám dají ostatní stopku, tak jako ČSSD nebo TOP09.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec chce pomoci podnikatelům programem Antivirus II. Na přímou podporu má připraveny téměř tři miliony korun

Město spouští program Antivirus II. Měl by to být souhrn opatření na zmírnění dopadů druhé vlny koronavirové pandemie. Odpuštěn bude například poplatek za zábor veřejného prostranství až do konce roku 2021, na přímou finanční podporu podnikání má město zatím připravených 2,8…
Čtěte více

Stavba stadionu opět čelí problému. Na ÚOHS přišla námitka proti zadávací dokumentaci

Město Hradec Králové obdrželo informaci o návrhu na přezkoumání zadávacích podmínek výběrového řízení na stavbu multifunkčního fotbalového stadionu, který byl podán na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Město nyní ve spolupráci s administrátorem tendru a v souladu se…
Čtěte více

Hradecký magistrát od pondělí omezí provoz, další instituce se zavřou

Opatření, která ve čtvrtek kvůli druhé vlně pandemie vyhlásila vláda, ovlivní provoz a režim fungování městských organizací. Hradecký magistrát bude pro veřejnost otevřený pouze v pondělí a ve středu, v ostatní dny budou moci své záležitosti vyřídit klienti, kteří jsou již…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme