Štítky: | tříděný odpad | odpad | odpady |

Hradečákům možná do budoucna pomůže v třídění odpadu mobilní aplikace

Třídění může usnadnit i mobilní aplikace.
Třídění může usnadnit i mobilní aplikace. | autor: hradeckralove.cz

Za poslední dva roky stoupá v Hradci Králové celková separace odpadu, ze kterého se vytřídí více než 50 % papíru, plastu a skla. Meziročně dochází také ke zvýšenému množství sběru elektrospotřebičů. Ačkoliv odpadu ve městě přibývá, patří Hradec stále mezi města s vysokým poměrem vytříděného odpadu. Do budoucna by mohla způsob třídění usnadnit i městem připravovaná mobilní aplikace. Problémem města jsou černé skládky, které vznikají u kontejnerů. Přitom je lidé mohou zdarma odvézt do sběrných dvorů.

„V Hradci máme více než tisíc kontejnerových stání, kde občané naleznou v každém případě kontejnery na plast, papír a sklo. V minulém roce ve městě také přibylo čtyřicet nádob na kovy, takzvané šedé zvony se spodním výsypem. Je možné sem ukládat především kovové obaly od nápojů a potravin a také další drobný kovový odpad. Nepatří tam ale, a na to bych chtěl upozornit, znečištěné plechovky od barev nebo jiných nebezpečných látek včetně baterií a dalšího elektroodpadu,“ říká primátor města Alexandr Hrabálek.

Vedle toho město rozmístilo také nádoby na jedlé oleje. „Do nádob na oleje je třeba vhazovat pouze jedlé oleje v pevně uzavřených PET lahvích. Skleněné obaly jsou pro tento účel nevhodné z důvodu jejich možného poškození při přepravě. Do nádob pro sběr jedlých olejů a tuků by se neměly lít oleje volně bez obalu nebo do nich vhazovat jiné odpady či nádoby s jiným než jedlým olejem. Pro ukládání motorových, hydraulických a jiných průmyslových olejů jsou určeny sběrné dvory,“ říká náměstek primátora pro oblast životního prostředí Martin Hanousek. Odpadu k vytřídění každoročně přibývá, v porovnání let 2018 a 2019 stoupla jeho produkce z 35 349 tun na 36 436, což je o 1087 tun odpadu více.

Na území města fungují čtyři sběrné dvory a každý den je otevřen minimálně jeden. Zdarma je mohou využívat všichni občané města. „Velkým problémem je nadbytek odpadu, který patří do sběrného dvora, ale místo toho jej lidé vyhazují v místech kontejnerových stání. Tím se lidé dopouští zakládání černé skládky a bohužel ne vždy je možné někoho dopadnout. O odstranění se tak musí postarat město na své náklady, které bohužel každoročně narůstají. Tyto finance by se přitom mohly využívat jiným způsobem,“ říká náměstek primátora pro oblast rozvoje města Jiří Bláha. Letos již město za likvidací takových černých skládek utratilo více než 800 tisíc korun.

S tříděním odpadu by městu měla v budoucnu pomoci aplikace, kterou nyní připravuje odbor rozvoje města. „Jejím smyslem má být zpřehlednění odpadové situace ve městě. Aplikace by měla uživateli ukázat, kde se nachází nejbližší kontejnerová stání a jakého jsou druhu. Nyní jsme na tuto aplikaci schválili v kolegiu finance, její spuštění se dá očekávat v příštím roce,“ doplňuje náměstek Bláha.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

S větším počtem návštěvníků v hradeckých lesích roste i množství odpadků

V době vládních omezení tráví většina lidí volný čas v přírodě. Ovšem nárůst pohybu obyvatel znamená pro Městské lesy Hradec Králové také větší množství odpadků. Naštěstí končí většina v odpadkových koších, ale roušky a respirátory nejsou v lesích výjimkou, uvádí Český rozhlas…
Čtěte více

Za psy a popelnice můžete zaplatit až do půlky července

Hradečáci, stejně jako vloni, mohou hradit poplatky za psy a komunální odpady až do 15. července. Stejné je to také u místních poplatků z pobytu za 1. čtvrtletí roku 2021. Lhůta je tak prodloužená až o tři měsíce. Sazba poplatků zůstává stále stejná. Lepší bude platit…
Čtěte více

Už nemusíte k oranžovým kontejnerům, město začne svážet tříděné oleje od domů

Doposud museli obyvatelé Hradce Králové s tříděnými oleji do sběrného dvora nebo k oranžovým kontejnerům, které jsou k dispozici na 53 stanovištích ve městě. Nově bude jejich třídění ještě jednodušší a navíc se rozšíří. Od 1. února bude totiž zahájen svoz přímo od rodinných…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme