Štítky: | Magistrát | Ukrajina |

Hradec poslal do ukrajinského Černihivu 4 tisíce euro na vodní čerpadlo

| autor: hradeckralove.cz

Hradec Králové se od začátku rusko-ukrajinského konfliktu snaží pomoci ukrajinským uprchlíkům i svému partnerskému městu Černihiv na Ukrajině. V březnu byla založena sbírka na pomoc obnovy partnerského města, kde se doposud podařilo vybrat více než 300 tisíc korun. Část peněz bude nyní převedena na černihivskou městskou vodovodní společnost na speciální ponorné čerpadlo.

„S naším partnerským městem jsme se snažili spojit od začátku válečného konfliktu, bohužel se nám nepodařilo domluvit se na konkrétních formách pomoci. Sledovali jsme proto pana starostu na sociálních sítích, jednak abychom věděli, zda je v pořádku, a také proto, abychom měli alespoň nějakou konkrétnější představu, jak to u nich vypadá a s čím bude třeba pomoci,“ uvádí primátor města Hradec Králové Alexandr Hrabálek. Město proto v březnu vypsalo veřejnou sbírku na obnovu Černihivu s tím, že peníze bude možné použít, jakmile proběhne kontakt mezi Hradcem a Černihivem. „Právě díky sociálním sítím jsme věděli, že je ve městě ve velkém poničena vodovodní infrastruktura, proto jsme se zkusili obrátit na černihivskou vodovodní společnost, což je de facto městská organizace. S nimi se nám podařilo navázat kontakt a zjistit, co by jim mohlo pomoci. Po vzájemné domluvě jsme se rozhodli zaslat do Černihivu čtyři tisíce euro na nákup ponorného čerpadla LOWARA Z616 13-L6W, které si společnost sama vybrala,“ doplňuje primátor. Finance byly už na účet černihivské vodovodní společnosti převedeny. Nákup zařízení by měl proběhnout v následujících dnech.

Městu v této věci velmi pomohla společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové, která na účet veřejné sbírky přispěla částkou sto tisíc korun. „Velmi si vážíme podpory této společnosti a moc za ni děkujeme. Stejně tak obrovské poděkování patří všem dárcům, kteří přispěli jakoukoli částkou. Zároveň bych chtěl moc požádat, aby se k této podpoře přidaly třeba i velké společnosti nejen z Hradce a podpořily dobrou věc,“ uvádí primátor. Finance z veřejné sbírky plánuje město dále zaslat na přímou rekonstrukci infrastruktury ve školství nebo hasičům, zdravotníkům a podobně. Sbírka je prozatím vyhlášená do konce roku 2024, zda bude ukončena dříve nebo naopak prodloužena, rozhodnou orgány města Hradce Králové.

Číslo transparentního účtu: 8999998/0100

Stav účtu je možné sledovat pod tímto odkazem: https://www.kb.cz/cs/transparentni-ucty/8999998

Vedle této pomoci město Hradec Králové vyčlenilo dva miliony korun na pomoc pro ukrajinské uprchlíky. První milion byl ihned zaslán na účet Charity ČR. Finance z druhého milionu byly použity například na financování vybavení ubytovny, která byla určena pro Ukrajince. Dále z něj byly financovány obědy a pomůcky dětem v hradeckých základních a mateřských školách. Město také zajistilo ubytovací kapacity pro uprchlíky a poskytuje jim jízdné MHD zdarma.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Město bude vlastnit Aldis. Zastupitelé pro koupi zvedli ruku

Hradec Králové se stane stoprocentním vlastníkem společenského a kongresového centra Aldis. Hradecká radnice v současnosti vlastní 48,54 % akcií této společnosti, dalšími akcionáři jsou Odborový svaz Kovo s 45,93 % a Odborový svaz státních orgánů a organizací s 5,52% podílem ve…
Čtěte více

Do hradeckých škol nastoupí 19 ukrajinských prvňáčků

Minulý pátek probíhaly na všech sedmnácti hradeckých základních školách zápisy do prvních tříd pro ukrajinské děti, celkem přišlo 19 budoucích prvňáčků. Všechny děti budou moci být přijaté k řádnému vzdělávání. Vzhledem k tomu, že některé školy nepřijmou žádného ukrajinského…
Čtěte více

Do hradeckých škol se hlásí více než tisíc prvňáčků. Do lavic s nimi usednou i ti z Ukrajiny

Začátkem dubna probíhaly v hradeckých základních školách zápisy do prvních tříd, do kterých se v příštím školním roce hlásí 1066 dětí. O odklad požádalo 171 z nich. Do lavic by tak první den v září mohlo usednout o něco méně prvňáčků než v předchozích letech. Letos navíc noví…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme