Hradec má schválený rozpočet. Největší investice jsou stadion, Střezina, lávka a dopravní systém

| autor: hradeckralove.cz

Na pondělním mimořádném zasedání schválili hradečtí zastupitelé rozpočet města na rok 2022. Ten počítá se schodkem 507 milionů korun při příjmech 2,29 miliardy korun a výdajích 2,79 miliardy korun. Investice město letos plánuje ve výši téměř 700 milionů korun. Největšími městskými rozvojovými akcemi v tomto roce jsou stavba multifunkčního fotbalového stadionu, budování inteligentního dopravního systému, rekonstrukce ZUŠ Střezina a stavba lávky přes Labe u Aldisu.

Původní návrh rozpočtu, který zastupitelstvo projednávalo loni v prosinci, nebyl schválený, většina zastupitelů jej požadovala upravit. „Vzhledem k tomu, že požadované změny rozpočtu byly, jak se ukázalo, spíše kosmetické, podařilo se poměrně brzy nalézt na jeho konečné podobě shodu. Dokázali jsme najít kompromis a jsem rád, že zastupitelé jej schválili,“ říká primátor města Hradec Králové Alexandr Hrabálek.

Vzhledem k tomu, že město nemělo schválený rozpočet do začátku nového roku, Hradec tak v lednu musel hospodařit v režimu rozpočtového provizoria. Podle přijatého rozpočtu budou moci město a jeho organizace fungovat hned od února. „Nový návrh rozpočtu měl v podstatě stejné základní parametry jako ten, který zastupitelé v prosinci odmítli. Schodek, celkové příjmy a výdaje zůstaly na stejné výši, pouze došlo k několika změnám mezi jednotlivými kapitolami, například navýšení provozních výdajů v kultuře či školství na úkor některých investičních projektů. To ale bylo možné udělat i v průběhu roku změnou již schváleného rozpočtu,“ vysvětluje ekonomická náměstkyně primátora Monika Štayrová.

Kapitálové výdaje, tedy investice do rozvojových záměrů města, jsou ve schváleném rozpočtu plánované na výši 699 milionů korun. Mezi největší investiční akce letos patří již zahájená stavba multifunkční fotbalové arény, budování inteligentního dopravního systému, rekonstrukce ZUŠ Střezina a stavba lávky přes Labe u Aldisu. Nově by se měla letos zahájit výstavba kanoistické loděnice na Orlici, příjezdová cesta ke sportovnímu areálu DTJ nebo pořízení hlasové a datové sítě pro potřeby hradecké městské policie a dopravního podniku. Plánovaný rozpočtový schodek ve výši 507 milionů korun bude město financovat vlastními ušetřenými prostředky a úvěrem 170 milionů korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Kubištovy sady si na rekostrukci ještě počkají

Revitalizace Kubištových sadů, které se rozkládají mezi Pospíšilovou třídou a halou TJ Slavia, se znovu odkládá. V roce 2019 hradecký magistrát předpokládal, že by k revitalizaci parku mohlo dojít v roce 2021, náklady na obnovu parku se tehdy odhadovaly na 10 milionů korun.…
Čtěte více

Prvorepubliková jatka chce zachránit petice. Možná se stanou chráněnou památkou

Prvorepubliková jatka na Pražském Předměstí by mohla mít jinou budoucnost než demolici. Petice, kterou ke konci loňského roku podepsalo více než 200 obyvatel, totiž na vedení města zapůsobila. Vzalo žádost o zachování areálu na vědomí, ministerstvo kultury dokonce zahájilo…
Čtěte více

Loděnice u Orlice už je hotová, zbývá upravit okolí

Od loňského léta probíhá na pravém břehu řeky Orlice výstavba nové kanoistické loděnice. Budovu již řemeslníci v zimě dokončili, nyní je třeba dodělat ještě terénní úpravy včetně nového vjezdu. Město nyní řeší nájemce budovy. Téměř celý objekt bude v nájmu vodáků z Tělocvičné…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme