Galerie moderního umění bude mít po jednadvaceti letech nového ředitele

František Zachoval povede Galerii moderního umění od dubna.
František Zachoval povede Galerii moderního umění od dubna. | autor: twitter.com

Galerii moderního umění od dubna povede nový ředitel. Radní Královéhradeckého kraje jmenovali Františka Zachovala. Nahradí končícího ředitele Tomáše Rybičku, který galerii vedl 21 let. Devětatřicetiletý František Zachoval působil jako ředitel Českého centra v Bukurešti. „Prvně bych chtěla poděkovat končícímu řediteli Tomáši Rybičkovi za dlouholetou skvělou práci ve vedení galerie. Výběrová komise se shodla na tom, že František Zachoval splňuje všechny požadavky na funkci ředitele. Na základě osobního pohovoru i předložené koncepce rozvoje a řízení galerie došlo ke jmenování Františka Zachovala do ředitelské funkce, ve které mu přeji mnoho úspěchů,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro oblast kultury Martina Berdychová.

Hradecká galerie moderního umění sídlí od roku 1990 v secesní budově někdejšího Záložního úvěrového ústavu na Velkém náměstí. Před pár lety prošla rozsáhlou rekonstrukcí za 126 milionů korun, za kterou obdržela prestižní ocenění Stavba roku 2017. Galerie má zhruba 5 500 uměleckých děl a souborů. Stálá expozice sleduje vývoj českého moderního umění od přelomu 19. a 20. století až po tvorbu současných umělců.

„Plánuji zahájit širší diskusi s akademickou obcí, odbornou veřejností a se zřizovatelem galerie, která povede k definování zřetelné podoby galerie. Tato podoba by měla být v kontextu galerií a muzeí v České republice jedinečná a má být propojena se specifiky místního prostředí. Místním specifikem je silná a v České republice unikátní tradice architektury, urbanismu a práce s veřejným prostorem. Vše by bylo doplněné výraznými výtvarnými výstavami akcentujícími k architektuře,“ řekl budoucí ředitel galerie František Zachoval.

František Zachoval pochází ze Šumperka. Je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze, kde získal titul MgA. V letech 2006 – 2014 působil v Akademii výtvarných umění v Praze jako vedoucí Digitální laboratoře, kde spoluzaložil audiovizuální archiv k výtvarnému umění Artyčok TV. Následně se stal ředitelem Českého centra v Bukurešti. V roce 2017 byl rok prezidentem sdružení EUNIC Romania, jež sdružuje 14 kulturních institutů akreditovaných v Rumunsku. Devětatřicetiletý František Zachoval se věnuje také překladatelské a výzkumné činnosti a je kurátorem či administrátorem více než dvaceti výstav, konferencí a projektů.

Nový ředitel se funkce ujme 1. dubna příštího roku.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

V Hradci ožívá kultura, otevírají se instituce a připravuje se prázdninová akce

Návštěvníky zve k prohlídce Bílá věž, galerie moderního umění nebo Muzeum východních Čech. Další královéhradecké kulturní organizace spojily své síly a na letní měsíce připravují pro své návštěvníky a diváky speciální program, Hradeckou kulturní pátračku. Ta bude zahájena 1.…
Čtěte více

Galerie a výstavy jsou zavřené, ale na umění se můžete podívat ve výlohách v hradeckých ulicích

Se záměrem oživit spící kulturní instituce, nabídnout kolemjdoucím trochu výtvarné kultury a rozveselení přišel Klub konkretistů. Nabízí umění ve výlohách, výkladech a oknech. Umění najdete například ve výlohách Infocentra na Eliščině nábřeží, výlohách ateliérů, studijní…
Čtěte více

Rivalitu mezi Hradcem a Pardubicemi může trochu zchladit kulturní průvodce Art up

Tištěný průvodce zaměřený na umělecký svět s názvem Art up začíná vycházet od září. Rivalita dvou východočeských měst šla v tomto případě stranou. Mapa vás totiž zavede na zajímavá místa jak v Hradci Králové, tak i v Pardubicích. Art up přinese nejen přehled galerií, ale také…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme