V Hradci ožívá kultura, otevírají se instituce a připravuje se prázdninová akce

Na Bílou věž už stoupají lidé.
Na Bílou věž už stoupají lidé. | autor: hradeckralove.cz

Návštěvníky zve k prohlídce Bílá věž, galerie moderního umění nebo Muzeum východních Čech. Další královéhradecké kulturní organizace spojily své síly a na letní měsíce připravují pro své návštěvníky a diváky speciální program, Hradeckou kulturní pátračku. Ta bude zahájena 1. července a poběží po celou dobu letních prázdnin, vždy od úterý do neděle.

Iniciátorem projektu je Divadlo Drak, které ke spolupráci přizvalo Galerii moderního umění v Hradci Králové, Klicperovo divadlo, Muzeum východních Čech, Filharmonii Hradec Králové a Bio Central.

„Impulsem pro vznik této pátračky byla naše zkušenost z loňského roku, kdy jsme vytvořili bojovku Za Příběhem Draku. Měla velmi dobrý ohlas a zároveň skvěle zafungovala jako alternativní program pro rodiny s dětmi v létě, kdy divadlo nehraje. Kvůli pandemii Covid-19 je provoz všech kulturních organizací dlouhodobě přerušen, ale protože věříme, že přes léto se opatření uvolní, spojili jsme síly, abychom se navzájem podpořili, společně připomněli veřejnosti, že kultura tu pro ni stále je, a zároveň rozšířili naší programovou nabídku v průběhu léta, kdy obdobně jako v loňském roce bude jistě řada lidí trávit prázdniny v ČR,“ vysvětluje vedoucí produkce Divadla Drak Barbora Kalinová.

Hradecká kulturní pátračka by měla účastníkům nabídnout především zážitek. Nemá být pouhou turistickou trasou. „Chceme představit jednotlivé instituce jako živá, inspirativní a přátelská místa a víc je otevřít široké veřejnosti,“ doplňuje Kalinová.

V okolí či uvnitř jednotlivých institucí tak budou umístěna stanoviště, kde prostřednictvím hry, splněním interaktivního úkolu, vyluštěním tajenky či rozřešením šifry účastníci získají indicii, díky které budou moci pokračovat dál v pátrání a zároveň nahlédnout do zákulisí kulturních organizací a vybraných profesí.

Pátračka je určena pro rodiny s dětmi i dospělé. Začínat bude v Labyrintu Divadla Drak, kde účastníci obdrží všechny potřebné informace a mapu, podle které se budou nadále orientovat.

Bílá věž už přivítala první návštěvníky

Od pondělí už můžete ystoupat na hradeckou Bílou věž. Renesanční věž z roku 1574 můžete na Velkém náměstí navštívit každý den od 9 do 18 hodin. Ke vstupu na 72 metrů vysokou věž nepotřebujete negativní test na koronavirus, nutností je však samozřejmě respirátor.

Vzhledem k aktuálním nařízením nejsou v tuto chvíli povolené komentované či skupinové prohlídky a omezená je i maximální kapacita. Na věž může vystoupat v jeden čas maximálně 20 osob. Za první den navštívilo Bílou věž lehce přes 30 lidí. Podle statistik jde víceméně o běžnou květnovou návštěvnost.

Otevírá se Galerie moderního umění

Po dlouhých měsících otevře v úterý dopoledne pro své návštěvníky Galerie moderního umění v Hradci Králové. Pro individuální prohlídky se galerie otevře poprvé od 17. prosince. Navštívit galerii můžete od úterý do neděle. Ve čtvrtek od 12 do 20 hodin, všechny ostatní dny od 10 do 18 hodin.

Muzeum v Hradci na Chlumu se otevírají o víkendech

Po dlouhých měsících Muzeum východních Čech i expozice Muzea války 1866 na Chlumu zahájí víkendový provoz. Ve výstavní historické Kotěrově budově bude možné ve třech květnových víkendech vždy od 10 do 18 hodin zhlédnout dvě prodloužené výstavy z roku 2020: Pražský groš – příběh nejstarší české mince a Století Karla Otčenáška. Dále pak bude přístupná archeologická výstava Poklady spolupráce, která od března letošního roku na první návštěvníky čeká.

Rodinným skupinám nabízí muzeum vždy v neděli (9., 16. a 23. května) komentovanou prohlídku vybraných interiérů budovy s vyhlídkou na město Hradec Králové. Počet návštěvníků na jednu prohlídku je omezen počtem 7 osob a skupinu musí tvořit členové jedné domácnosti. Délka prohlídky je 45 - 60 minut.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradecké Divadlo Drak sbíralo ceny na mezinárodních festivalech

Inscenace Divadla Drak Šípková Růženka zabodovala v průběhu září na třech mezinárodních divadelních festivalech. Loutkoherec Jan Popela získal cenu za ztvárnění zlé sudičky na 54th International Puppet Theatre Festival – PIF v chorvatském Záhřebu. K té pak následně přidal i…
Čtěte více

Zveme: Vyzkoušejte si řemesla, nahlédněte pod pokličku vědcům, pohrajte si s vláčky

Jako každý pátek jsme pro vás vybrali nejzajímavější víkendové akce v Hradci Králové. Tento víkend můžete vyrazit na Noc vědců, do které se zapojí hradecká univerzita, knihovna i hvězdárna. Koná se tradiční Nábřeží řemeslníků, soutěžit budou v Hradci mažoretky, na Bílou věž…
Čtěte více

Návštěvnost hradeckých památek se letos nakonec vyhoupla do příjemných čísel

Letošní léto nebylo příliš laskavé k provozovatelům koupališť. Hradecká Flošna například zažila tu nejhorší sezónu za svoji existenci. Jednak za to moho počasí a pak také protikoronavirová opatření, která obzvlášť v červnu kapacitu limitovala. Oproti tomu turistická sezóna se v…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme