Divadelní sezonu již popatnácté zahájí festival, kteří slavní herci dorazí do Hradce?

Festival Čekání na Václava v Klicperově divadle.
Festival Čekání na Václava v Klicperově divadle. | autor: hradeckralove.cz

Již 15. ročník festivalu Čekání na Václava bude v Hradci Králové tradičně probíhat od 28. září do 28. října na hlavní scéně Klicperova divadla i ve Studiu Beseda. Jako každý rok nabídne rozmanitou nabídku vyprodaných představení v podání zvučných jmen českých a moravských divadel. Prodej vstupenek bude zahájen příští pondělí v 10 hodin v předprodeji divadla i on-line na www.klicperovodivadlo.cz. Předplatitelé budou mít opět možnost přednostně si vyměnit kupon a dokoupit další vstupenku na jakékoliv představení již o pár dní dříve, a to již od tohoto čtvrtka.

 

O zahájení se v pátek 28. září postará Městské divadlo v Brně s inscenací Lakomec, ve které se hlavní role Harpagona zhostil Boleslav Polívka. V neděli pak vystoupí na hlavní scéně zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista Vlasta Redl, který ve své tvorbě osobitě propojuje bigbeat, rock, folk a lidovou hudbu.

Divadlo Ungelt přiveze čerstvou novinku Skleněný strop, kterou uvede v pondělí 1. října. Tatiana Vilhelmová a Jiří Langmajer hrají bývalé milence, kteří se znovu po čtyřech letech setkávají. Jde o fascinující střet dvou silných osobností, které se nedokáží přestat milovat, ačkoli je všechno proti.

O den později čeká diváky hned dvojnásobná porce divadla. Na hlavní scéně uvede soubor Divadla pod Palmovkou adaptaci románu Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně - příběh o závisti, pomstě a minulosti, před kterou nelze uniknout, který získal v roce 2012 cenu Magnesia litera. Do Studia Beseda pak mohou diváci přijít na představení Studia Ypsilon, které letos slaví 55 let své existence. Kostky jsou vrženy aneb Don Juan je hudebně taneční revuální večer s hudbou Jaroslava Ježka, vycházející ze dvou představení Osvobozeného divadla. 

Dále budete mít možnost vidět inscenaci Úklady a láska německého romantika Friedricha Schillera v podání Švandova divadla. Autorské představení čtyř skvělých hereček - V. Hybnerová, D. Zázvůrková, K. Kaira Hrachovcová, J. Sedláčková - připomínající svým stylem, tématem a humorem legendární seriál Sex ve městě, budete moci navštívit ve čtvrtek 4. října ve Studiu Beseda.

Hned dvě inscenace přiveze legendární divadlo Husa na Provázku, které si připomíná 50 let od svého založení. Kateřina Tučková přímo pro brněnské divadlo napsala svou dramatickou prvotinu Vitka, příběh mladé talentované brněnské skladatelky, dirigentky a femme fatale V. Kaprálové, která se dokázala prosadit v oblasti, jež je dodnes vyhrazena především mužům. Druhou inscenací je dramatizace slavného románu Franze Kafky Amerika.

Druhým hudebním hostem letošního festivalu je zpěvák Ondřej Ruml, který je známý tím, že při sólových koncertech používá looper – přístroj, který mu umožňuje zazpívat celé písně nahráváním zvukových smyček v reálném čase. Studio Beseda rozezní v sobotu 13. října.

Kdo má rád netradiční lidské osudy, neměl by si nechat ujít inscenaci Divadla Na Jezerce Je úchvatná! Komedie o nejhorší zpěvačce světa nastudoval Jan Hřebejk s J. Sedláčkovou v hlavní roli. Kříž u potoka, příběh lásky z tvrdého života horských samot v adaptaci románu Karoliny Světlé, přiveze oblíbené Slovácké divadlo. Maryšu zase uvede Divadlo Petra Bezruče s Norbertem Lichým v hlavní roli. Novinku Divadla Na zábradlí, dramatizaci románu Thomase Bernharda Mýcení, režíroval Jan Mikulášek.

Poslední den festivalu pak bude patřit současné britské dramatice a Divadlu Letí. To v Besedě představí hru hvězdy ostrovní dramatiky Caryl Churchillové Čaj a apokalypsa. Tři letité přítelkyně, čajový dýchánek a sedm ran moderní apokalypsy ozdobí svými výkony čtyři výrazné osobnosti jedné herecké generace: Eva Holubová, Zuzana Kronerová, Eva Salzmannová a Zoja Oubramová.

"A jako každý rok, i letos bude přehlídka českých divadel a muzikantů prošpikována domácí produkcí Klicperova divadla, které se představí hned s několika stávajícími inscenacemi, ale chybět nebudou ani dvě říjnové premiéry. Autorská inscenace režisérky Zuzany Burianové a dramaturgyně Marie Novákové REPUBLIKA KRÁLOVÉ se snaží zachytit události v Hradci Králové v klíčovém roce 1918. Vzpomínky pamětníků, autentická dobová prohlášení, novinové články, písně, vtipy a básně zprostřed zázraku zrození Československa v našem Hradci Králové uslyšíte a uvidíte o sto let později, konkrétně v sobotu 20. října ve Studiu Beseda," zve dramaturg Klicperova divadla Martin Satoranský.

A přesně o týden později diváky čeká autorská dramatizace jednoho z nejvýznamnějších románů světové literatury Anna Karenina, kterou připravil Martin Františák. V režii Jana Holce se na hlavní scéně odehraje klasický příběh lásky, zrady, nenávisti a odpuštění v jednom z nejslavnějších milostných trojúhelníku všech dob.  

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

ZVEME: Víkend v Hradci bude nadupaný festivaly. S jídlem, hudbou i pohádkami

Obří hudební festival Rock for People, dětský Kinderland festival, gurmánské festivaly Burger street a Wine and food. To vše nabídne víkend v Hradci Králové a ještě mnohem víc, například svítání na Bílé věži nebo krásné růže v soutěžním rozáriu.
Čtěte více

ZVEME: Zima skončí vynesením Smrtholky, koná se Velikonoční jarmark

Co podniknout v Hradci Králové o víkendu? Můžete vyrazit na některý z koncertů - v Aldisu vystoupí Leoš Mareš, Laura a její tygři zahrají v klubu LUCIE, do Filharmonie dorazí úspěšná inscenace Caveman. V Adalbertinu se koná Velikonoční jarmark a děti tam budou moci…
Čtěte více

ZVEME: Na živý betlém do Svinar. Zpívat se bude v hradeckém divadle i před ním

Čtvrtý adventní a zároveň vánoční víkend nabídne v Hradci Králové opět rozmanité akce. Zpívat budou herci Klicperova divadla v improvizačním pásmu, skauti zase zvou na zpívání u Betlémského světla před divadlem. Divadlo Drak zve děti na inscenaci Vyšla hvězda nad Betlémem. V…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme