Zveme: Je libo kultura či sport? Na hvězdárně můžete pozorovat zatmění Měsíce

Závod Sahara race se odehraje na písníku Marokánka.
Závod Sahara race se odehraje na písníku Marokánka. | autor: sahararace.cz

Je tu pátek a s ním opět i naše pozvánka na víkendové akce. Dnešní jedinečné zatmění Měsíce můžete sledovat spolu s odborníky z hradecké hvězdárny. Na Šrámkově statku v Pileticích zahraje Honza Brož s kapelou Devítka, dnes i zítra promítá letní kino Širák. Lesní divadlo Chlum v sobotu večer uvede hru Divadla Radka Brzobohatého s názvem Drahoušku toužím po Tobě. Kdo upřednostňuje pohyb, může vyrazit na běžecké a cyklistiské závody Sahara race do písníku Marokánka nedaleko Hradce nebo na Biřičku, kde si může vyzkoušet terénní triatlon. Fotbaloví fanoušci si jistě nenechají utéct zápas se Znojmem. 

Pozorování úplného zatmění Měsíce

Dnes večer od 20:30 hodin vás čeká speciální pozorování na hradecké hvězdárně. Měsíc bude procházet geometrickým středem zemského stínu. Díky tomu bude Měsíc při maximální fázi zatmění velmi tmavý a úplné zatmění bude trvat skoro dvě hodiny. Nedaleko Měsíce bude také pozorovatelný načervenalý Mars, který jen pár dní po dnešním zatmění, 31. července, bude nejblíže k Zemi za posledních 15 let. Jeho vzdálenost od nás bude činit „jen“ 58 milionů km. Základní vstupné stojí 50 korun, snížené vstupné je za 30 korun, vstupenky na tuto akci jsou v prodeji pouze na místě.

Honza Brož & Devítka

Dnes večer se můžete vydat na Šrámkův statek Piletice, kde od 19 hodin vystoupí Devítka, hudební skupina s více než dvacetiletou tradicí. V jejím středu je kytarista, zpěvák a písničkář Honza Brož. Patnáct let jste ho spolu s Jindřiškou Brožovou mohli vídat i ve skupině Žalman a spol. Občerstvení bude zajištěno, vstupní stojí stokorunu.

Sahara race v písníku

V sobotu se v písníku Marokánka nedaleko Hradce Králové konají ojedinělé závody Sahara race. Písník Marokánka, kam mohli závodníci poprvé zavítat v rámci cyklistického seriálu NOVA CUP, se opět otevře veřejnosti. Běžecké a cyklistické závody Sahara race budou mít zázemí se startem a cílem ve starém písníku Marokánka, kde závodníci nejprve překonají písečné duny a vydají se do nedalekého lesa, odkud se podjezdem pod mostem dostanou do nového písníku. Tam trasa povede kolem těžební techniky zpět přes les a podjezdem zpět do starého písníku. Zájemci zde budou moci z pátku na sobotu také kempovat. Startovné je 400 korun, děti zaplatí stokorunu, registrace začíná v sobotu od 7 hodin.

Francouzská komedie na Chlumu

Amfiteatr Chlum v sobotu od 20 hodin uvede představení Drahoušku toužím po Tobě, francouzskou komedii z pera slavného autora Marca Camolettiho. "Známý advokát a jeho žena zubní lékařka jsou v rozvodovém řízení. Problém je v tom, že jeho kancelář i její ordinace se nacházejí v jejich společném bytě, který žádný z obou manželů nechce přenechat tomu druhému. Přestože mezi oběma stále přetrvává láska, rozhodne se každý z obou manželů žít nový život, aby ještě více zatopil tomu druhému…" Inscenaci režírovala Hana Gregorová pro Divadlo Radka Brzobohatého, hrát uvidíte Ernesto Čekana, Davida Gránského / Přemysla Pálka, Miroslava Hraběte, Kateřinu Peřinovou a Charlotte Doubravovou. Vstupné je 250 korun.

Pohádkové putování se skřítky a vílami

"V noci, když staré domy kolem Bílé věže usínají, objeví se malinká bytost. V ruce drží kamínek, kterým když ťukne o zem, začnou se dít věci..." Pojďte se spolu s dětmi společně podívat, kde bydlí hradečtí skřítkové a víly, poznejte s nimi dlouholetou historii města, nakoukněte do starobylých uliček a zákoutí a zatoulejte se až na královéhradecká nábřeží a do parků. Putování je vhodné pro děti od 3 do 6 let, pro maminky a babičky, tatínky a dědečky i s kočárky. 
Sraz je v neděli v 10  hodin u Infocentra HK na Eliščině nábřeží. Putování se uskuteční při minimálním počtu pěti účastníků, vstupenky je nutné koupit vždy do pátku do 18 hodin na stránkách www.hkpoint.cz

Hradecký terénní triatlon

Nedělní terénní triatlon pro každého startuje na Biřičce úderem desáté hodiny dětskými závody. Děti čeká duatlon, na kole ujedou 1,5 kilometru a uběhnou 500 metrů. V 11:30 začíná jednodušší, neboli easy triatlon: 150 metrů plavání - 5 km na kole - 1,5 km běh, startovné stojí 300 korun. Ve 13 hodin pak startuje hradecký terénní triatlon: 400 metrů plavání - 19 km na kole - 4 km běh, startovné stojí 500 korun.

Snímky v letním kině

V pátek uvidíte v Letním kině Širák premiéru amerického filmu s titulky Manžel na zkoušku. Romantická komedie, která je přístupná od 12 let, režíroval Bob Fisher a Rob Greenberg. "Bohatým projde všechno. Nebo ne? Leonardo, rozmazlený playboy, po divoké párty ztratí paměť. Kate, kterou ponížil, si pro něj přijde s falešným oddacím listem. I život pracujícího muže se třemi dětmi a manželkou má něco do sebe! Utají Kate jeho skutečnou identitu a udrží příjemnou idylku?" V sobotu se bude promítat premiéra českého filmu Tomáš Pavlíčka Chata na prodej: "Před prodejem chaty na ní rodina uspořádá závěrečnou sešlost. Když ale ráno zmizí dědeček, je jasné, že poslední mejdan evidentně idylou neskončí. A na vině nebude jen pěkně podnapilý medvěd...". Hrají Ivana Chýlková, David Vávra, Jan Kačer, Tereza Voříšková, Jana Synková, Judit Bárdosová, Václav Kopta a jiné. Začátek ve 21 hodin, vstupné stojí 120 korun.

Votroci se utkají se Znojmem

Votroci vstoupili do nového ročníku Fortuna: Národní ligy úspěšně, ze soupeřova hřiště FC MAS Táborsko si přivezli všechny body za vítězství 1:0. V neděli se utkají před domácím publikem pod lízátky s 1.SC Znojmo FK. Začátek utkání na stadionu v Malšovicích je stanoven na 18. hodinu.

Zobrazit všechny akce na tento víkend

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Kvůli pandemii naposledy do kina, divadla či na fotbal, další akce se ruší

Jaké akce se budou o víkendu v Hradci Králové konat a které jsou kvůli epidemii nového typu koronaviru zrušené? Navštívit můžete například festival Jazz Goes to Town nebo podzimní výstavu hub v muzeu. Vláda se rozhodla zpřísnit opatření, takže už ode dneška se zavřou bazény,…
Čtěte více

Zveme: Děti mohou o víkendu vybírat hned z několika divadelních představení

Poslední zářijový víkend slibuje ochlazení, ale opět množství zajímavých akcí. Fotbaloví fanoušci vyrazí fandit Votrokům, kteří budou čelit Slavoji Vyšehrad. Divadlo Drak zve na premiéru Do hajan! i na venkovní akci Za příběhem Draku. Děti se mohou těšit také na pohádky v…
Čtěte více

Zveme: O víkendu můžete na fotbal, za řemeslníky, tanečníky či na Wartburg sraz

Jaké víkendové akce přinese druhý zářijový víkend v Hradci Králové? Fandit můžete hradeckým Votrokům, poslechnout si známé kapely na festivalu Hradecké léto či obdivovat staré Wartburgy. Koná se také Nábřeží řemeslníků, Flermarket nebo show hradecké taneční skupiny T-Bass…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme