Devatenáct mladých učitelů dostane od města příspěvek na bydlení. Radnice uvolní téměř milion korun

Vybraní mladí učitelé dostanou příspěvek na bydlení.
Vybraní mladí učitelé dostanou příspěvek na bydlení. | autor: pixabay.com

Město Hradec Králové rozdělí mezi devatenáct mladých učitelů téměř milion korun. Příspěvek na bydlení v krajském městě má pedagogy přesvědčit, aby zůstali učit v hradeckých školách. Učitele do programu vybírali ředitelé škol. Záleželo na věku, aprobaci ale i aktivitě vybraných učitelů. Informaci přináší Český rozhlas Hradec Králové.

„Řekla bych, že teď už bych nešla jinam." Jestli měla učitelka z hradecké základní školy Sever Zuzana Brůžová v koutku duše myšlenky na to, že by změnila prostředí a třeba i město, teď má jasno - tahle částka neukládá žádnou reálnou povinnost, přesto si ji učitelé budou pamatovat. A to, že město podobným způsobem pomohlo, vítá ředitel školy Sever Milan Kučera. „Sehnat v současné době na základní školu mladého a dobrého pedagoga je obtíž. Je jich jako šafránu," řekl pro rozhlas.

Samotná myšlenka podpořit bydlení mladých učitelů přitom pochází přímo od pedagogů, popisuje bývalý náměstek primátora a teď opoziční zastupitel Martin Hanousek ze Zelených. „Na tuto myšlenku mne přivedly dvě mladé učitelky ze ZŠ Bezručova, které říkaly, proč my bychom zůstávaly v Hradci Králové, když nám jiná města, včetně Prahy, nabízejí lepší podmínky. Ten rozhovor mne tenkrát přivedl k tomu, že by to bylo dobré zavést i tady v Hradci."

A zafungovalo to, peníze odsouhlasila rada města. Učitele do programu vybírali a navrhovali ředitelé jednotlivých škol. „Museli jednak splňovat podmínku věku, to znamená do 33 let. Dva roky na škole a potom samozřejmě aprobovanost, které ve městě Hradec Králové chybí nebo je jí nedostatek," popisuje Milan Kučera.

Co se týká aprobovanosti, jde především o angličtinu, fyziku, informatiku a další předměty podobného odborného charakteru. Na základní škole Sever ale vybírali i podle dalších věcí. Vybraní učitelé se od začátku zapojili do školního dění, okamžitě dostali třídnictví, kde byli dobří. Potom se zapojili i do dalších grantů, třeba s obchodní akademií, a jsou velice akční.

Podle primátora Alexandra Hrabálka z ODS město hodlá v podobných dotacích pokračovat a na příspěvek na bydlení se mohou někteří kantoři těšit i v příštích letech.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec poslal do ukrajinského Černihivu 4 tisíce euro na vodní čerpadlo

Hradec Králové se od začátku rusko-ukrajinského konfliktu snaží pomoci ukrajinským uprchlíkům i svému partnerskému městu Černihiv na Ukrajině. V březnu byla založena sbírka na pomoc obnovy partnerského města, kde se doposud podařilo vybrat více než 300 tisíc korun. Část peněz…
Čtěte více

Poslední kiosek na Pražském mostě čeká na rekonstrukci

Kotěrovy kiosky na Pražském mostu v posledních šesti letech procházely postupnou renovací. Na jaře zahájila stavební firma opravy toho posledního, který je umístěn na Tylově nábřeží na levé straně Pražského mostu ve směru k historickému centru města. V rámci rekonstrukce dojde k…
Čtěte více

Básně, hry i písničky zní z Poesiomatu na Tylově nábřeží

Na Tylově nábřeží v Hradci byl během pondělního odpoledne za přítomnosti primátora města Alexandra Hrabálka slavnostně odhalen Poesiomat, jehož autorem je Ondřej Kobza. Jedná se o kovové zařízení ve tvaru trubky, které po zatočení klikou nabídne zájemcům výklad o významných…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme