Štítky: | základní školy | neslyšící |

Centrum pro neslyšící v Hradci rozšíří a zkvalitní služby

Centrum pro neslyšící rozšiřuje služby.
Centrum pro neslyšící rozšiřuje služby. | autor: Královéhradecký kraj

Nové specializované centrum, které zajistí rodinám se sluchově postiženými dětmi komplexní odbornou podporu vzniklo u škol Štefánikova v Hradci Králové. Výstavba a nákup vybavení stály téměř 46 milionů korun, přičemž financování ve výši 21,8 milionu korun zajistila dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.

„Hradecká Štefánikovka postrádala prostory, kde by mohli pracovat pedagogové, foniatři, psychologové a další odborníci, kteří by pomáhali klientům s vadou sluchu a jejich rodinám. Podařilo se nám vytvořit moderní pracoviště vybavené vyspělými informačními technologiemi, díky kterým se zlepší komplexnost odborných služeb,“ uvedl náměstek pro školství kraje Arnošt Štěpánek.

Stavba centra podpory pro klienty se sluchovým postižením začala v červenci 2020 a skončila v prosinci 2021.

„Na stávající dvoupodlažní budově školky vzniklo další patro, ve kterém se nacházejí pracoviště pro individuální práci a rehabilitaci, dále technické zázemí pro pedagogy, místnosti pro setkávání rodin a knihovna. Celá nástavba je kompletně bezbariérová pro osoby s tělesným i sluchovým postižením. Do nově vzniklých odborných pracoven jsme také nakoupili nábytek a potřebnou elektrotechniku. Náklady na stavební práce a nákup vybavení jsou 45,7 milionu korun s DPH,“ uvedl náměstek pro investice Pavel Bulíček.

Vyšší odborná škola, Střední škola, základní škola a mateřská škola Štefánikova v Hradci Králové se věnuje dětem a žákům se sluchovým postižením na úrovni mateřské, základní a střední školy. Odbornou péči a navazující vzdělávání poskytuje dětem a žákům neslyšícím, nedoslýchavým, ohluchlým, a to vždy s ohledem na jejich jazykové a komunikační preference.

„Naše škola pomáhá více jak 30 let rodinám a dětem se sluchovou vadou od zjištění sluchové vady až po dospělost. Je to jediná škola v Česku, která tyto služby nabízí, a je také jediná, kde se vzdělávají také tlumočníci českého znakového jazyka. Nově vzniklé centrum bude sloužit i pro jejich výuku a vzdělávání. Je to potřeba, protože tlumočníků má naše země stále velký nedostatek,“ doplnila náměstkyně pro oblast sociálních věcí Martina Berdychová.

Mateřskou školu navštěvuje 115 dětí, základní školu 245 žáků a střední školu 112 žáků. Kromě nich se zde připravuje také 29 tlumočníků českého znakového jazyka. Zřizovatelem VOŠ, SŠ, ZŠ a MŠ Štefánikova Hradec Králové je Královéhradecký kraj.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Dopravní chaos u hradeckých škol má mírnit plán mobility

Plná parkoviště, nebezpečně a často proti pravidlům zastavující automobily, ze kterých v ranní špičce vystupují děti. To jsou nejčastější příčiny vzniku nepřehledných a kritických situací v blízkosti škol. Město Hradec Králové chce těmto nebezpečným kolizím předcházet vytvořením…
Čtěte více

V hradeckých školách nyní místo žáků a učitelů úřadují řemeslníci

V hradeckých školách a jeslích zřizovaných městem došlo začátkem prázdnin k výměně. Žáky vystřídali řemeslníci a pustili se do pravidelných oprav školních budov a jejich vybavení. Tyto opravy zajišťují Technické služby Hradec Králové a letos vyjdou na více než 16 milionů korun…
Čtěte více

Devatenáct mladých učitelů dostane od města příspěvek na bydlení. Radnice uvolní téměř milion korun

Město Hradec Králové rozdělí mezi devatenáct mladých učitelů téměř milion korun. Příspěvek na bydlení v krajském městě má pedagogy přesvědčit, aby zůstali učit v hradeckých školách. Učitele do programu vybírali ředitelé škol. Záleželo na věku, aprobaci ale i aktivitě vybraných…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme