Zveme: Víkend ovládnou závody šlapacích vozítek na Eliščině nábřeží

Závody šlapacích vozítek opět ovládnou Hradec
Závody šlapacích vozítek opět ovládnou Hradec | autor: hradeckralove.cz

Víkend klepe na dveře a s ním i spousta zajímavých akcí v Hradci Králové a jeho okolí. Kam se tentokrát můžete vydat? Například na Chlumfest, kde vám zahraje několik kapel v čele se skupinou Beatles revival. Skvělou podívanou slibují i závody šlapacích vozítek na Eliščině nábřeží nebo program v Archeoparku pravěku ve Všestarech, který tentokrát představí zručnost Keltů. Kromě toho tu pro vás máme pozvánku na Kunětickou horu za řemeslníky, na Šrámkův statek do Piletic a na další akce.

Na Chlumfestu zahraje i Beatles revival

Naše první dnešní pozvánka vás zve do amfiteátru na Chlumu. V sobotu od 16 hodin do 24 hodin se zde koná Chlumfest 2015. Na letošním hudebním festivalu se můžete těšit například na kapely Beatles revival, Detroit, Euphonix, Manuál a mnohé další. Akci pořádá neziskové sdružení Amfiteátr Chlum, které se snaží udržet tradici lesních divadel. Tato tradice byla na Chlumu založena na počátku 20. let minulého století, Chlum sloužil jako místo pro představení ochotnických divadelních spolků.

Šlapací vozítka budou závodit na Eliščině nábřeží

V sobotu 11. července v Hradci Králové proběhnou již po šesté závody šlapacích vozítek. Akce začíná ve 13:30 hodin na Eliščině nábřeží před budovou Muzea východních Čech. Podle organizátorů je přihlášeno na dvacet vozítek a z toho dvě zde budou mít úplné premiéry. „První vozítko se jmenuje "Hasiči" a přijede z Jaroměře. Zdánlivě připomíná skutečné hasičské auto značky Praga. Druhé vozítko je úplná rarita. Jde o vozítko, na kterém se budou střídat nevidomí piloti. Vzhledem připomíná vodícího psa a jmenuje se "Fido",“uvádějí pořadatelé akce. Tradice závodů šlapacích vozítek pochází z Francie z roku 1982 a od té doby se tyto akce konají v nejrůznějších místech po celé západní Evropě. Tento netradiční sport přináší spoustu zábavy nejen pro soutěžící, ale zejména pro diváky. V případě závodů totiž nejde pouze o rychlost závodníků, ale také o estetický dojem nazdobených šlapacích vozítek.

Výrobky farmářů už tuto sobotu v kasárnách

Máte rádi potraviny přímo od farmářů? Pak určitě navštivte Farmářské trhy, které se konají tuto sobotu od 8 do 12 hodin v Gayerových kasárnách. Vstup je zdarma. Návštěvníci zde najdou stánky se širokým sortimentem českého zboží. Své výpěstky a výrobky budou prezentovat sami pěstitelé, chovatelé či malozpracovatelé, kteří ve své činnosti kladou především důraz na kvalitní suroviny a ekologický způsob zemědělství. Farmáři ve svých stáncích nabídnou čerstvé klobásky a uzené, různé druhy domácích jogurtů s ovocem i čokoládou a nepřeberné množství sýrů. Na trzích si zakoupíte také čerstvé ovoce a zeleninu, chléb a různé druhy dalšího pečiva nebo například med a výrobky z medu. Další farmářské trhy proběhnou na stejném místě ve stejném čase v sobotu 25. července.

Archeopark ve Všestarech se bude věnovat zručnosti Keltů

Tuto sobotu a neděli můžete také navštívit Archeopark pravěku Všestary, kde se po oba dva dny koná program pojmenovaný Zručnost Keltů. V Archeoparku na vás čekají komentované interaktivní prohlídky věnované tématu Keltů, které začínají v 10:30, 12:30 a 14:30 hodin. V objektu pravěké budovy se budou také zahraniční experti z Belgie a Francie věnovat redukci železné rudy v hutnické peci. Na místě se můžete také podívat na bojové techniky keltských válečníků, které začínají v 11:30, 13:30 a 15:30 hodin. Program slibuje také výpal keramiky ve dvoukomorové peci, výrobu keramiky na kruhu, odlévání bronzu, pečení a ochutnávku chleba. Děti si na místě vyrobí talisman s keltským písmem.

Řemeslníci se sjedou na Kunětickou horu

Naše další dnešní pozvánka míří na Kunětickou horu, kde si po celou neděli můžete užít den ve středověkém duchu s nejlepšími řemeslníky, umělci, bylinkáři a šermíři. „Vyzkoušíte si malování na hedvábí, vázání knih, předení na kolovratu, kování na kovadlině či lukostřelbu. K zakoupení budou šperky nejen od místních šperkařů ale také ze zaoceánských dálek, množství keramiky, ručně malovaného oblečení či řezbářské výrobky. Odpočinete si ve stánku s čajovnou nebo se poradíte o svých zdravotních problémech s vyhlášeným bylinkářem. K poslechu zahraje svou autorskou hudbu výjimečná slovenská zpěvačka Horana. Aby byla středověká atmosféra dokonalá a děti skutečně nadšené, nesmí chybět šermíři se svým bojovým představením! K vidění budou také živá zvířata,“ zve na akci pořádající spolek Dobré divadlo.

Akce probíhá od 10 do 18 hodin. Držitelé rodinných pasů a senior pasů mají vstup zdarma. Plné vstupné je 100 korun, snížené 60 korun, cena za rodinnou vstupenku činí 260 korun. Vstupné zahrnuje prohlídku hradního paláce s výstavou Arabela a kompletní program řemeslnického dne. Zpoplatněn je již vstup na nádvoří.

Šrámkův statek Piletice zve na výstavu i koncert

Zajímavý program o tomto víkendu chystá také Šrámkův statek v Pileticích. V pátek v 18:30 zde začíná vernisáž výstavy věnované architektuře Hradce Králové. První část expozice je věnována fotografiím autorů z Polska, kteří zprostředkují svůj pohled na Hradec. Druhý pohled se zaměřuje na konkrétní budovy – památky lidového stavitelství. Výstava odhalí poměrně netradiční pohled na město, které známe především jako reprezentanta architektury z přelomu 19. a 20. století. Výstava pak potrvá celé letní prázdniny a bude zpřístupněna každý v pátek od 15 do 18:30 hodin, v sobotu a neděli od 10 do 18 hodin. Od 19 hodin na statku vystoupí známá česká kapela Kantoři. Jde o zahajovací koncert cyklu Léto na statku. Vstupné na koncert činí 100 korun, občerstvení je zajištěno.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Zveme: Podívejte se o víkendu za Kelty či pomozte uklízet Hradec Králové

Co nabídne nadcházející víkend za akce v Hradci Králové? Archeopark ve Všestarech vás seznámí se životem Keltů, navštívit můžete farmářské trhy. Pokračuje Jóga pro všechny na střeše knihovny i letní výstava na Šrámkově statku, kde v pátek zahraje královéhradecká kapela Nadoraz.…
Čtěte více

Zveme: Na oslavy začátku prázdnin a výročí slavné bitvy na Chlumu

Do pravidelné páteční pozvánky jsme pro vás opět vybrali nejzajímavější víkendové akce v Hradci Králové a blízkém okolí. Oblíbený festival Divadlo evropských regionů a Open Air Program pátkem končí, navštívit můžete poslední akce. Zároveň se bude oslavovat 153. výročí slavné…
Čtěte více

Zveme: Čekají nás velikonoční výstavy a dílničky, na dětskou železnici vyrazí zajíčci

Velikonoce jsou za dveřmi a prodloužený víkend bude v Hradci Králové nabitý velikonočními akcemi. Hned dvakrát se rozezní zvon Augustin na Bílé věži, na Šrámkově statku v Pileticích je otevřená výstava velikonočních kraslic a jarních zvykoslovných předmětů ze sbírek Spolku…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme