Zveme: Na Martinské trhy a lampionový průvod. Do Hradce zavítá prezident Masaryk

Hned dva lampionové průvody projdou o víkendu Hradcem Králové.
Hned dva lampionové průvody projdou o víkendu Hradcem Králové. | autor: Sion

Víkend bude v Hradci Králové opět doslova nabitý akcemi, vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější. V hradeckém Adalbertinu najdete tradiční Martinské trhy. Můžete se vydat na lampionový průvod, Hradec Králové o víkendu zažije hned dva - v pátek S lampionem za pokladem a v sobotu Město plné lampionů. Nově otevřené Muzem východních Čech zve na rekonstrukci příjezdu prezidenta TGM do Hradce. V archeoparku ve Všestarech se dozvíte vše o pravěkém pohřbívání, na hlavním nádraží můžete navštívit výstavu železničních modelů. Loutkové Divadlo V Orlici - Kašpárek a hodná víla Jarmilka

S lampionem za pokladem: Duchové a dušičky

V pátek v 16:30 startuje na Kavčím plácku v Hradci Králové lampionová trasa za pokladem na téma Duchové a dušičky. Bude se vycházet postupně po skupinkách, proto přicházejte mezi 16:30 až 18.hodinou. V cíli najdete poklad a zasloužené občerstvení pro malé i velké ve Studiu Divadla DRAK. Sebou si přineste lampion, lucerničku a tužku, program je v režii Spolku Lodivadlo. Trasa je vhodná pro kočárky všech velikostí.

Město plné lampionů

"Město plné lampionů je jednou z největších rodinných událostí v Královéhradeckém kraji, loni se zapojilo přes pět tisíc účastníků. Zdaleka nejen děti, ale i mnozí dospělí, starší i mladší, rádi prochází trasu s lampionem. Putování i oslavu zakončíme tradičním ohňostrojem," zvou pořadatelé z neziskové organizace Sion. Průvod začíná na Malém náměstí v sobotu v 17 hodin, trasa povede: Malé náměstí - Plácelova ul. - parkoviště Flošna - Centrum Sion, Malšovice - Na Kotli. Lampion si můžete koupit od 16:30 hodin.

Rekonstrukce příjezdu prezidenta TGM do Hradce 

V sobotu ve 14 hodin před budovu Muzea východních Čech přijede Tomáš Garrique Masaryk. Akce se koná u příležitosti 100. výročí první návštěvy TGM v prezidentském úřadu v Hradci Králové. Součástí bude příjezd prezidentské kolony za účasti Selské jízdy, Sokolské stráže a jednotky československé armády k budově Muzea východních Čech v Hradci Králové, které si prezident před 100 lety prohlédl. Slavnostní uvítání prezidenta představiteli města bude pokračovat přednáškou a přehlídkou historických uniforem v bojích na Těšínsku a Slovensku, které budou pojednávat o účasti obyvatel Hradce Králové v konfliktech za udržení územní integrity mladé republiky Československé. Program doprovodí výstava fotografií příjezdu TGM a shrnutí průběhu jeho návštěvy.

Podzimní výstava modelů železnic

Na královéhradekcém hlavním nádraží najdete v příštím týdnu (počínaje tímto víkendem) tradiční podzimní výstavu klubu železničních modelářů z Hradce Králové. "Letos ve znamení H0. To ale neznamená, že TTčkáři přijdou zkrátka," vzkazují. Otevřeno bude od 8. až do 17. listopadu, ve všední dny od 14 do 18 hodin, ve svátek a o víkendech od 8 do 18 hodin.

Martinské trhy v Adalbertinu

V sobotu od 9 do 16 hodin se v Adalbertinu na Třídě ČSA v Hradci Králové konají tradiční Martinské trhy. již počtrnácté můžete navštívit předvánoční jarmark lidových řemesel, kam se sjedou řemeslníci, aby předvedli výrobky lidové tvorby a uměleckých řemesel včetně vánočního zvykosloví. Co všechno na trzích uvidíte? Keramiku užitkovou i dekorativní, vánoční ozdoby, prostírání a dekorace, malované sklo, výrobky ze dřeva, kůže, proutí, skla, kovu, včelího vosku, vitráže, svíčky, batiku, patchwork, drobné i větší dárky z přírodních materiálů a další výrobky lidové tvorby. Bohatá nabídka obsahuje rovněž betlémy, retro ozdoby nebo například výrobky z ovčí vlny. Nebudou chybět ani textilní a dřevěné hračky, polštářky, čepice, šátky, kabelky, kapsáře, aranže z přírodních materiálů, šperky a bižuterie a kupa drobností jen tak pro radost. Ochutnat můžete kýtu na rožni, sýry, tradiční lidové pečivo, placky, halušky, Krakonošovy dobroty, opékané selátko, pražené oříšky, dýňová a slunečnicová semínka, slané i sladké ořechy a mandle, martinské rohlíky, koláče, štrúdl, štramberské uši, staročeský trdelník, medovinu, ovocné a svařené víno. Na Dni otevřených dveří Spolku lidové tvorby, který bude mít prostor v Bílém salonku, se budete moci naučit vyrábět vánoční ozdoby z papíru, ze skleněných korálků, kukuřičného šustí a dalších materiálů a seznámit se s vánočním zvykoslovím. Pro děti jsou připraveny ve Studiu "A" od 10 a od 11 hodin loutkové pohádky, od 12 hodin pak další program. 

Pohřbívání v pravěku - Archeopark pravěku Všestary

"V době dušičkových svátků vzpomínáme na naše předky více než kdy jindy. A právě respekt před smrtí a úcta k zemřelým je to, co nás s pravěkými lidmi spojuje.... Nebo ne? Přijďte se dozvědět, o čem vypovídají samotné hroby z pravěku," zvou ze všestarského archeoparku. Otevřeno bude v sobotu od 9 do 18 hodin: komentovaná projekce - Masové hroby (13:00), obřad - pohřeb s lidskou obětí (17:00), vnější podoba hrobu aneb „vykopejte si svůj vlastní hrob”. Dozvíte se také více o následujících tématech: Co nám prozrazují milodary? Druhotné zásahy do hrobů - vykrádání, znovuotevření. Co vše prozradí kosti zemřelých? Lidské oběti.

Loutkové divadlo v Orlici

Na klasickou loutkovou pohádku o Kašpárkovi a hodné víle Jarmilce v podání Sváťova dividla se můžete těšit v sobotu od 15 hodin v nákupním centru Orlice Park Shopping na Slezském Předměstí. Divadlo najdete v nové relaxační zóně v 2. patře.

Zobrazit všechny akce na tento víkend

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Nová expozice o královské historii Hradce zabere dvě patra Muzea východních Čech

Město Hradce Králové chystá o své královské historii rozsáhlou stálou výstavu, kterou by návštěvníci Muzea východních Čech mohli obdivovat už v létě ve druhém a třetím patře. Dodavatel stálé expozice zajistí také osvětlení, audiovizuální a IT techniku a další potřebné prvky…
Čtěte více

Zveme: Kvůli pandemii naposledy do kina, divadla či na fotbal, další akce se ruší

Jaké akce se budou o víkendu v Hradci Králové konat a které jsou kvůli epidemii nového typu koronaviru zrušené? Navštívit můžete například festival Jazz Goes to Town nebo podzimní výstavu hub v muzeu. Vláda se rozhodla zpřísnit opatření, takže už ode dneška se zavřou bazény,…
Čtěte více

Zveme: Na drakiádu, charitativní blešáky či exkurzi na Stříbrňák

Co podniknout během prvního říjnového víkendu v Hradci Králové? Děti můžete vzít na drakiádu nebo jim nakoupit zimní oblečení či hračky, a podpořit tak dobrou věc - koná se Bazárek (nejen) pro Kulíšky a blešák v Centralu. Dále můžete navštívit MINT market, farmářské trhy nebo se…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme