ZVEME: Dnes večer se zdarma otevřou všechna muzea a galerie

Muzeum východních Čech v Hradci Králové.
Muzeum východních Čech v Hradci Králové. | autor: hradeckralove.cz

Královéhradecká muzejní noc dnes večer otevře brány všech hradeckých muzeí a galerií. Již po šestnácté se kulturní instituce v Hradci Králové a okolí připojují do celorepublikového cyklu muzejních nocí. Vypravit se do galerií a muzeí můžete mezi 18. hodinou a půlnocí. Všechny programy jsou návštěvníkům přístupné zdarma. Dvé dveře otevře i Český rozhlas Hradec Králové, který slaví 100 let.

MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH 

V historické budově Muzea východních Čech na děti i dospělé čeká interaktivní program propojený s výstavou sezony „Měnící se svět – Poslední lovci a první zemědělci (nejen) ve východních Čechách“. Čeká na vás celá řada pravěkých aktivit uvnitř muzejní budovy i před ní, například keramická dílna, malování pravěkými barvami nebo lovecký fotokoutek, komentované prohlídky výstavou, promítání legendární Cesty do pravěku a celá řada dalších (pra)překvapení. V Gayerových kasárnách se uskuteční jako prolog od 17 hodin přednáška Petra Čecháka „Na ryby s mezolitickými lovci“.

MUZEUM VÁLKY 1866

Muzejní noc v Muzeu války 1866 od 18 do 24 hodin nabídne návštěvníkům možnost střelby z ručních zbraní používaných v prusko-rakouském konfliktu a náhled do každodennosti bojujících pěšáků prostřednictvím ukázek výcviku dle dobových příruček i přednášky o všedních chvílích vojáka prusko-rakouské války. Součástí programu bude od 18 do 22 hodin tematické dětské tvoření "Jízda aneb Postarej se o svého koníka".

GALERIE MODERNÍHO UMĚNÍ V HRADCI KRÁLOVÉ

Večerní návštěva Galerie moderního umění v Hradci Králové, prohlídka výstavních prostor, stálých expozic a tvůrčí aktivity od podlahy až po střechu. To vše na vás čeká v rámci Muzejní noci, při které společně na chvilinku naladíme linku. Přijďte se nechat vtáhnout do světa umění a sledovat, kam až vás zavedou nejrůznější stopy, linie a plochy.

LABYRINT DIVADLA DRAK

I Labyrint Divadla Drak vyhlašuje Múzejní noc. Nechte se provést spletitým Labyrintem, poslechněte si o múzách v dračí historii přímo od pamětníků ve výstavě Příběh Draku 1958–2018, objevte kouzla animace v interaktivní výstavě Draci v animaci a Čtyřhlas, vydejte se na venkovní výpravu Za příběhem Draku a nakonec se s námi zastavte u ohně před divadlem.

MUZEUM PARNÍCH STROJŮ

Kolem 150 parních strojů vystavuje Jan Tomek v suterénu svého rodinného domu i na zahradě, kde postavil industriální pavilon pro velké parní stroje včetně transmisního pohonu strojů. Muzeum páry rozhodně nepřehlédnete. Přímo před domem je totiž umístěn 10,5 tun vážící parní stroj z cukrovaru Syrovátka. Novinkou ve sbírce je stacionární parní lokomobila od výrobce Umrath Praha, rok výroby 1905. Poháněla továrnu na řezání dřeva. Nejstarší parní modely jsou z roku 1890, kdy je začaly vyrábět německé hračkářské továrny. Ve sbírce je 144 modelů a téměř každý z nich má svůj příběh.

HUČÁK V HRADCI KRÁLOVÉ

Informační centrum Obnovitelné zdroje a malá vodní elektrárna Hučák je místo, kde se zabaví celá rodina! Malí energetici se vyřádí v dětském koutku, vyzkouší si jednu ze tří her ve virtuální realitě a budou svědky zábavných fyzikálních pokusů v naší laboratoři. Díky nespočtu interaktivních modelů návštěvníci zjistí, jak se vyrábí elektřina pomocí síly vody, větru, slunce a dalších čistých obnovitelných zdrojů. Třešničkou na dortu je návštěva původní strojovny elektrárny, kde vyrábí elektrickou energii tři generátory.

MUZEUM BEDNÁŘSTVÍ JAROSLAVA TOMÁNKA

Přijďte se vrátit v čase o třičtvrtě století zpátky do časů, kdy vlaky jezdily na páru, telefony měly dlouhou šňůru, kdy se psalo na psacích strojích a kdy práce byla ještě pořádná dřina. V Museu bednářství Jaroslava Tománka v Praskačce si prohlédnete bednářskou dílnu s hotovými výrobky různých velikostí a typů včetně historických dokumentů, předmětů a nářadí. Co má společného máslo s bednářstvím? Jak se počítal objem sudů a kádí? Čím se liší různé druhy hoblíků? Odpovědi nejen na tyto otázky se dozvíte v Museu. Nejen pro děti jsou připraveny pracovní listy ve třech obtížnostech. Sejdeme se za svitu petrolejové lampy 19. května 2023 od 18 do 24 hodin.

HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM V HRADCI KRÁLOVÉ

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové v rámci Muzejní noci otevře své prostory v době od 20 do 24 hodin. Můžete se těšit na ukázku našich historických dalekohledů, na výstavu „Historie Hvězdárny a planetária v Hradci Králové“ a také na ukázku našeho historického planetária, které si pamatuje mnoho našich návštěvníků z dětství. Pokud nám bude přát počasí, zkusíme se podívat i na noční oblohu.

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ ČESKÉHO ROZHLASU 

Rozhlas je tu už 100 let: "Oslavte to s námi a přijďte na Den otevřených dveří. Ukážeme vám naše studia, vyzkoušíte si práci s mikrofonem, navštívíte fonotéku a další rozhlasová zákoutí, kam se běžně nedostanete. Pozveme vás do naší kavárny a navíc se setkáte s vašimi oblíbenými moderátory. Těšíme se na vás v sobotu 20. května po celý den."

Zobrazit všechny akce na tento víkend

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

ZVEME: Víkend v Hradci bude nadupaný festivaly. S jídlem, hudbou i pohádkami

Obří hudební festival Rock for People, dětský Kinderland festival, gurmánské festivaly Burger street a Wine and food. To vše nabídne víkend v Hradci Králové a ještě mnohem víc, například svítání na Bílé věži nebo krásné růže v soutěžním rozáriu.
Čtěte více

ZVEME: Na festival řemesel, Noc kostelů a do Lesního divadla

Co nás čeká v Hradci Králové tento víkend? Dnes večer se veřejnosti otevřou brány kostelů, koná se folklórní festival Pardubice - Hradec Králové a na nábřeží se sjedou řemeslníci. Amfiteátr na Chlumu startuje tradiční divadelní sezónu, letos obohacenou i o promítání filmů.…
Čtěte více

ZVEME: Do nočních muzeí a galerií, na rodinný festival a do pohádkového lesa

Ještě nevíte, co podniknete o víkendu? Máme pro vás pár zajímavých tipů. V Hradci Králové se stejně jako po celé republice otevřou muzea a galerie i po setmění, Šimkovy sady zažijí velký rodinný Bezva fest, bude se hrát fotbal a děti si mohou vybrat hned ze dvou pohádkových akcí…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme