ZVEME: V Hradci se budou slavit čarodějnice i stavět májka

Čarodějnice navštíví i Bílou věž v Hradci Králové.
Čarodějnice navštíví i Bílou věž v Hradci Králové.

Prodloužený víkend v Hradci Králové slibuje hned několikero sletů čarodějnic. Slavit se budou ve Farářství, v kempu Štříbrný rybník, na Biřičce a čarodějnice provedou zájemce i Bílou věží. Na Šrámkově statku v Pileticích postaví muži a chlapci máj všem pannám hradeckým. Konat se budou farmářské trhy na Tylově nábřeží.

FINÁLE EXTRALIGY 

Přímý přenos hokejového finále uvidíte dnes od 16:00 před ČPP arenou. Mountfield HK připravuje na finálové utkání s Třincem velkoplošnou obrazovku, ale slibuje pro hokejové fanoušky i další program.

ČARODĚJNICE VE FARÁŘSTVÍ

V sobotu ve 14:00 pořádá hradecký Spolek Pro Farářství ve Václavkově ulici první čarodějnickou akci. "Srdečně Vás zveme na naši první akci, Čarodějnice ve Farářství! Přijďte se s námi bavit v sobotu 29.4. od 14:00 na plochu našeho budoucího hřiště. Pro děti jsme připravili dva skákací hrady a soutěže s výhrami. Můžete se těšit také na občerstvení od pivovaru Beránek a kdo si přinese buřty bude mít možnost si je opéct."

FARMÁŘSKÉ VÝCHODOČESKÉ TRHY

V sobotu od 9 do 13:00 můžete vyrazit nakupovat na Tylovo nábřeží v Hradci Králové na farmářské trhy. Tentokrát se trhy ponesou v květinovém duchu: "Představíme vám květinovou farmu Plší květ a její majitelku Lenku Cvejnovou, která Vám poví o udržitelném pěstování květin. Děti si v dílničce budou moci osázet květináč s okrasnými rostlinami, které jim bude dělat radost až do zimy." Trhy se budou konat pravidelně každých 14 dní. Výjimečné budou nejen nabídkou lokálních produktů, ale i tím, že vždy bude připraven zajímavý doprovodný program pro děti. "Necháme dětem i jejich doprovodu nahlédnout do života farmářů, ukážeme, jak se staráme o půdu, pěstujeme zeleninu, květiny, chováme dobytek. Děti si budou moci vyzkoušet některé činnosti a třeba si i něco vyrobit nebo zasadit a odnést domů," slibují pořadatelé.

BÍLÁ VĚŽ S ČARODĚJNICÍ

I Bílou věž na Velkém náměstí navštíví čarodějnice. V neděli od 10 hodin svým skřehotavým hlasem povypráví tak trochu jinou historii věže. Sraz před Bílou věží. Dítě musí jít v doprovodu dospělé osoby. Vstupenky lze zakoupit v turistickém informačním centru nebo formou eVstupenky.

STAVĚNÍ MÁJE VŠEM PANNÁM HRADECKÝM

Šrámkův statek Piletice zve na sobotní stavění máje. Tradiční májová zábava v duchu lidových zvyklostí proběhne od 14 do 18 hodin a součástí akce bude trh uměleckých řemesel. Májka je oslavována jako symbol lásky, plodnosti a mládí – ale také jako strážce obce. Tradičně se muži vydávají poslední dubnový den do lesa (v dnešní době kdykoli v týdnu před čarodějnicemi), aby uřízli co nejvyšší strom. Muži z budoucí májky oloupou kůru, oklestí ji a děvčata ozdobí její vršek stuhami a krepáky.Májka je oslavována jako symbol lásky, plodnosti a mládí – ale také jako strážce obce. Tradičně se muži vydávají poslední dubnový den do lesa (v dnešní době kdykoli v týdnu před čarodějnicemi), aby uřízli co nejvyšší strom. Muži z budoucí májky oloupou kůru, oklestí ji a děvčata ozdobí její vršek stuhami a krepáky. Pod korunou stromu je uvázán ozdobený věnec, který symbolizuje panenství dívek ve vsi. Právě kvůli němu musí mladíci hlídat májku přes noc! Chlapci z okolních vesnic se totiž během noci mohou pokusit májku pokácet, a získat tak symbolické panenství děvčat pro sebe. Dodnes je nebetyčnou ostudou, pokud muži svou májku nedokáží přes noc uhlídat.

HRADECKÉ ČARODĚJNICE NA STŘÍBRNÉM RYBNÍCE

Kemp Stříbrný rybník také navštíví v neděli odpoledne čarodějnice. Druhý ročník Hradeckých Čarodějnic a zároveň otevření sezóny Kempu na Stříbrném rybníce pro rok 2023 začíná ve 13:30 hodin. "Na 16 stanovištích se děti pobaví a vyzkouší své dovednosti a schopnosti. Soutěžit budeme také o nejlepší masku! Hudební program bude probíhat na novém pódiu přímo v areálu kempu." Návštěvníci se mohou těšit na známé kapely jako Totální nasazení, HakelBand, Znouzecnost, Oválná a na Doraz. Účastníci si budou moci na ohni opéct špekáčky. Připraveno bude občerstvení z grilu a vychlazené pivo. Celá akce je zdarma a určena pro širokou veřejnost.

SLET ČARODĚJNIC NA BIŘIČCE

V neděli se slétnou čarodějnice i na hradeckou Biřičku. Od 13 do 19:00 tam pořádá Nová Akropolis z.s. dětské zábavné odpoledne v čarodějnických kostýmech: Slet čarodějnic u rybníka Biřička. Akce je pořádána již šestým rokem ve spolupráci s Komisí místní samosprávy Nový Hradec Králové. Charakter dětského dne je nekomerční, akce je nezisková a těšit se můžete na písničkáře, divadelní vystoupení, zapálení ohně, soutěže a mnoho dalšího. Vstupné je dobrovolné. Občerstvení vlastní nebo v místní restauraci, opékání vlastních přinesených buřtů.

 
Zobrazit všechny akce na tento víkend

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

ZVEME: Na burgery, sportovní hry, folklorní festival a dětský den

Víkend bude v Hradci Králové a okolí opět bohatý na kulturní i sportovní akce. S dětmi můžete vyrazit na dětský den na Chlum nebo na mašinky do Domu dětí a mládeže. Na Bílou věž můžete i po tmě, koná se folklorní festival, Hradecké sportovní hry a ve Furutu můžete ochutnat…
Čtěte více

ZVEME: Bude se slavit den rodiny, koná se Nábleší i festival v letním kině

Jaké akce nabídne víkend v Hradci Králové? Konají se oblíbené farmářské trhy, tentokrát s kůzlátky. Do letního kina Širák můžete vyrazit na festival Na jednom břehu, který slaví 20 let své existence. Den rodiny se bude slavit v Žižkových sadech i na Hučáku.
Čtěte více

ZVEME: Dnes večer se zdarma otevřou všechna muzea a galerie

Královéhradecká muzejní noc dnes večer otevře brány všech hradeckých muzeí a galerií. Již po šestnácté se kulturní instituce v Hradci Králové a okolí připojují do celorepublikového cyklu muzejních nocí. Vypravit se do galerií a muzeí můžete mezi 18. hodinou a půlnocí.…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme