Veřejné grily a ohniště v Hradci slouží už více než deset let. Kde je lze najít?

Grily v Šimkových sadech lidé hojně využívají.
Grily v Šimkových sadech lidé hojně využívají. | autor: mapy.cz

Nemáte zahrádku ani terasu, kde by jste si mohli ogrilovat něco dobrého? V Hradci exituje možnost využít veřejných grilů. Například v Šimkových sadech je město zřídilo již před více než deseti lety. Ohniště lze nalézt i v městských leísch. Lidé si je oblíbili a hojně je využívají. Informace o jejich umístění i pravidlech používání přináší web Hradecká drbna.

Tři veřejně přístupné grily jsou už několik let v Šimkových sadech. Radnice je tam nechala nainstalovat už v roce 2011. Využít je může zdarma každý, kdo má chuť. Jediné, co lidé potřebují je jídlo a vlastní brikety. Na samotné grily v centru města nefunguje žádný rezervační systém. Často se tak u jednoho potká hned několik skupin nebo rodin. Všechny tři grily v Šimkových sadech jsou lehce přístupné. Dostanou se k nim i lidé na invalidním vozíku nebo matky s kočárky. Dva jsou nedaleko restaurace Rotunda. Třetí je umístěný poblíž zastávky MHD Kongresové centrum Aldis.

Grily je také možné najít v prostorách za obchodním centrem Orlice park shopping. Jsou k dispozici zdarma. Součástí grilvacích koutků je i příjemné zázemí se stolem a lavicemi.

Používání grilů v Šimkových sadech má jistá pravidla. Grilovací místa mají dokonce své vlastní provozní řády. Lidé smí například používat pouze dřevěné uhlí. Povinností uživatelů je zajistit gril tak, aby se oheň nemohl rozšířit. „Po celou dobu grilování je potřeba dodržovat základní bezpečnostní pravidla. Především je třeba oheň pozorně hlídat, aby se nevymkl kontrole a nedošlo k jeho nekontrolovatelnému šíření a vzniku požáru,“ upozorňuje mluvčí hradeckých hasičů Martina Götzová.Opustit grilovací místo je možné až ve chvíli, kdy je gril pečlivě uhašen a vyčištěn. Provozní řád hovoří i o povinnosti pečlivě udržovat pořádek v okolí grilovacího stanoviště. Každý gril je vybaven nádobou na odpad. Při grilování by měl být přítomný alespoň jeden plnoletý.  

Městské lesy nabízejí svým návštěvníkům několik veřejných ohnišť. Asi nejoblíbenějším je zastřešený altánek s ohništěm a grilovacím roštem přímo u obory s jeleny. Hlavně o víkendech je toto ohniště na břehu rybníku Olšina prakticky neustále v provozu. Mezi další oblíbené patří i ohniště u Rytířského hradiště nebo dvě stanoviště u rybníku Biřička. Návštěvníci městských lesů si mohou bez starostí opéct buřty například i u rybníků U kříže, Češík nebo Šanovec. Další jsou pak na Mazurově chalupě, dvě na křížení Hradečnice a zelené turistické cesty nebo u Heckerova pomníku. I při používání veřejných ohnišť platí zavedená pravidla. Ve většině bodů se shodují s pravidly, která jsou nastavená pro používání grilů v centru Hradce Králové. „K zapálení nebo udržování ohně v žádném případě nepoužívejte vysoce hořlavé látky jako například benzin, naftu či líh. Oheň se pak velmi snadno vymkne kontrole a může způsobit i vážné popáleniny,“ dodává mluvčí hasičů.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Nová rozhledna obohatí atrakce parku Na Větvi v městských lesích

Park Na Větvi na okraji hradeckých městských lesů čeká rozšíření o nové atrakce. Tou hlavní a nejviditelnější změnou bude nová rozhledna s labyrintem, která bude o malinko výše než koruny stromů. Nebude se tak moc převyšovat nad okolní les, ale zároveň z ní bude vidět dobře na…
Čtěte více

Lesníci začnou vánoční stromky prodávat v pátek. Jaké budou ceny?

Jen pár dní před první adventní nedělí bude zahájen prodej vánočních stromků z hradeckých městských lesů. I letos budou k dispozici různé druhy jehličnanů z lesů i plantáží. Ceny se oproti loňskému roku nezměnily, pohybují se v rozmezí od 250 do 600 korun podle druhu. Prodej…
Čtěte více

Další tělocvična vznikla u běžeckého okruhu v městských lesích

V létě tohoto roku vznikl v hradeckých městských lesích 800 metrů dlouhý běžecký okruh se speciálním přírodním povrchem. V těchto dnech jej Městské lesy Hradec Králové doplnily o nové fitness prvky. Pro sportovce tak vznikl jedinečný prostor, který nabízí zdravý způsob…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme