Velké náměstí se zřejmě jen tak opravovat nezačne. Spisy leží v Hořicích a ani dílčí opravy se nedaří prosadit

Velké náměstí se jen tak nezmění.
Velké náměstí se jen tak nezmění. | autor: hradeckralove.cz

Velké náměstí se zřejmě jen tak opravovat nebude. Spis s dokumentací k územnímu řízení leží už pět let na stavebním úřadě v Hořicích. Hradecké radnici se navíc příliš nedaří ani jednání s vlastníky nemovitostí u podloubí. Právě tam chtělo město už letos začít s nultou etapou oprav. Informaci přináší Hradecký deník.

Náměstí v centru Hradce - to je v podstatě jedno velké a ne ještě příliš vzhledné parkoviště. Přitom o jeho rekonstrukci už se hovoří více než 15 let. Je také vždy jedním z největších předvolebních témat.  Jako svou prioritu označila ve svém programovém z roku 2018 i současná hradecká vláda. Jenže i přes dřívější odhady lidí z vedení města je už teď jasné, že s opravami náměstí se nezačne ani v letošním roce.

Původní plán, který vznikl ještě za bývalého vedení města se už před lety zasekl na stavebním úřadu v Hořicích. Tam se musel spis přesunout v roce 2016 poté, co Ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo o tom, že hradecký úřad je podjatý. A na úřadě v Hořicích spis leží i po pěti letech. „Stav zatím zůstává stejný, stávající dokumentace pro územní řízení je na stavebním úřadě v Hořicích a probíhá územní řízení,“ potvrzuje mluvčí hradecké radnice Kateřina Šmídová.

Proti projektu na celkovou rekonstrukci náměstí, která počítala s výrazným úbytkem parkovacích míst, dříve opakovaně protestovali lidé ze Spolku pro kvalitu života. I proto v roce 2020 vedení města s nekonečným příběhem došla trpělivost a rozhodlo se změnit strategii. Velké náměstí chce opravit postupně. „Rekonstrukci město připravuje řadu let a stejnou řadu let se mu to nedaří. Přicházíme s řešením, kdy opravy chceme dělat po etapách, postupně a co nejdříve tam, kde to lze bez komplikovaných stavebních či územních řízení,“ vysvětlil pro Deník primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

V úvodní etapě, na které panuje shoda napříč politickým spektrem, má přijít na řadu podloubí v severní části náměstí. Jenže i tato etapa se stále oddaluje. „Opravu podloubí chceme zahájit ještě letos,“ řekl Deníku v únoru 2020 radní Jiří Langer (ANO). Když se nepodařilo zahájit opravy loni, hovořil letos na jaře primátor o zahájení prací v roce 2021. Jenže město už osm měsíců marně shání souhlasy majitelů 18 domů s podloubím. „Na dopis pana primátora doposud reagovala pouze zhruba čtvrtina vlastníků. V současné době město zkouší kontaktovat i zbytek vlastníků. Nepředpokládá se, že by opravy započaly ještě letos,“ říká nyní mluvčí města.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Rekonstrukce Velkého náměstí začne opravami podloubí, možná letos

Historické Velké náměstí v centru Hradce Králové se bude rekonstruovat po etapách, začne se opravou podloubí. Magistrát plánuje opravu dlažby, přilehlých schodů a konečnou výmalbu podloubí. V tomto týdnu město zaslalo majitelům domů s podloubím dopisy s …
Čtěte více

Podle výsledků geologických vrtů by parkoviště pod Velkým náměstím být mohlo

Výsledky vrtů, které zkoumaly geologické podloží na Velkém náměstí, už má hradecký magistrát k dispozici. Město tam zvažuje vybudování velkokapacitního podzemního parkoviště, které by významně pomohlo proměnit historické centrum města. V bezprostřední blízkosti nejvýznamnějších…
Čtěte více

Může být pod Velkým náměstím parkoviště? Zjistí se to díky 25 metrů hlubokým vrtům

Začátkem tohoto týdne byl na Velkém náměstí zahájen inženýrskogeologický průzkum, který určí strukturu a přesný rozsah podzemních vrstev v oblasti, kde projektanti prověřují možnost výstavby podzemního parkoviště. Celkově budou provedeny tři vrty, v blízkosti Mariánského…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme