Velké náměstí se zřejmě jen tak opravovat nezačne. Spisy leží v Hořicích a ani dílčí opravy se nedaří prosadit

Velké náměstí se jen tak nezmění.
Velké náměstí se jen tak nezmění. | autor: hradeckralove.cz

Velké náměstí se zřejmě jen tak opravovat nebude. Spis s dokumentací k územnímu řízení leží už pět let na stavebním úřadě v Hořicích. Hradecké radnici se navíc příliš nedaří ani jednání s vlastníky nemovitostí u podloubí. Právě tam chtělo město už letos začít s nultou etapou oprav. Informaci přináší Hradecký deník.

Náměstí v centru Hradce - to je v podstatě jedno velké a ne ještě příliš vzhledné parkoviště. Přitom o jeho rekonstrukci už se hovoří více než 15 let. Je také vždy jedním z největších předvolebních témat.  Jako svou prioritu označila ve svém programovém z roku 2018 i současná hradecká vláda. Jenže i přes dřívější odhady lidí z vedení města je už teď jasné, že s opravami náměstí se nezačne ani v letošním roce.

Původní plán, který vznikl ještě za bývalého vedení města se už před lety zasekl na stavebním úřadu v Hořicích. Tam se musel spis přesunout v roce 2016 poté, co Ministerstvo pro místní rozvoj rozhodlo o tom, že hradecký úřad je podjatý. A na úřadě v Hořicích spis leží i po pěti letech. „Stav zatím zůstává stejný, stávající dokumentace pro územní řízení je na stavebním úřadě v Hořicích a probíhá územní řízení,“ potvrzuje mluvčí hradecké radnice Kateřina Šmídová.

Proti projektu na celkovou rekonstrukci náměstí, která počítala s výrazným úbytkem parkovacích míst, dříve opakovaně protestovali lidé ze Spolku pro kvalitu života. I proto v roce 2020 vedení města s nekonečným příběhem došla trpělivost a rozhodlo se změnit strategii. Velké náměstí chce opravit postupně. „Rekonstrukci město připravuje řadu let a stejnou řadu let se mu to nedaří. Přicházíme s řešením, kdy opravy chceme dělat po etapách, postupně a co nejdříve tam, kde to lze bez komplikovaných stavebních či územních řízení,“ vysvětlil pro Deník primátor Alexandr Hrabálek (ODS).

V úvodní etapě, na které panuje shoda napříč politickým spektrem, má přijít na řadu podloubí v severní části náměstí. Jenže i tato etapa se stále oddaluje. „Opravu podloubí chceme zahájit ještě letos,“ řekl Deníku v únoru 2020 radní Jiří Langer (ANO). Když se nepodařilo zahájit opravy loni, hovořil letos na jaře primátor o zahájení prací v roce 2021. Jenže město už osm měsíců marně shání souhlasy majitelů 18 domů s podloubím. „Na dopis pana primátora doposud reagovala pouze zhruba čtvrtina vlastníků. V současné době město zkouší kontaktovat i zbytek vlastníků. Nepředpokládá se, že by opravy započaly ještě letos,“ říká nyní mluvčí města.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Velké náměstí by mohlo mít novou podobu. Do diskuze se zapojila i veřejnost

Sdílená zóna pro chodce, cyklisty i automobily, zeleň, nové osvětlení či zázemí pro konání akcí. Nejen tyto prvky přináší nový koncept studie rekonstrukce Velkého náměstí v historickém centru Hradce Králové. Město chce původní projekt upravit a doplnit o nové přístupy a…
Čtěte více

Vánoční trhy omezí dopravu a parkování. Pojede na ně speciální autobusová linka

Prostory Velkého náměstí se ve dnech od 8. do 22. prosince zaplní prodejními stánky, atrakcemi a scénami s bohatým kulturním programem. S ohledem na předpokládaný velký počet návštěvníků vánočních trhů a jejich bezpečnost, bude omezen vjezd na náměstí pro všechna vozidla mimo…
Čtěte více

O podobě Velkého náměstí už se debatuje několik dní. Svůj názor ještě stále můžete sdělit radnici

Zapojte se, na názoru každého z vás záleží, vzkazuje obyvatelům Hradce Králové radnice a vyzývá je, aby se zúčastnili debaty o budoucí podobě Velkého náměstí. Do dialogu, jehož prostřednictvím vedení města sbírá názory na novou podobu historického centra krajského města, se jen…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme