Ve Vrbenského kasárnách by mohl vzniknout muzejní kampus

Z Vrbenského kasáren muzejní kampus.
Z Vrbenského kasáren muzejní kampus. | autor: hradeckralove.cz

V centru Hradce by v budoucnu mohl vzniknout moderní muzejní kampus. Kromě nově zrekonstruovaných Gayerových kasáren Královéhradecký kraj plánuje opravit i ty sousední Vrbenského, které leží v západní části areálu. O financování a přípravách projektu jednal hejtman Martin Červíček a náměstkyně pro kulturu Martina Berdychová na pracovním setkání spolu s ředitelem Muzea východních Čech Petrem Grulichem a zástupcem ITI Hradecko-pardubické aglomerace.

„Chceme posunout Muzeum východních Čech v Hradci Králové na další úroveň, kterou představuje právě vytvoření moderního muzejního kampusu. Jeho nezbytnou součástí je budova Vrbenského kasáren, která musí projít kompletní rekonstrukcí na kreativní muzejní pracoviště. Těmito kroky a úpravou okolní zeleně ve spolupráci s městem tak vznikne úplně nová kulturní čtvrť v centru krajské metropole,“ řekl k projektu hejtman Martin Červíček.

Královéhradecký kraj v současné době navazující projekt připravuje a hledá způsoby financování. Do komplexní revitalizace historického areálu se zapojí i město Hradec Králové, které plánuje v okolí budov vytvořit zazeleněný relaxační prostor. Oba tyto projekty se uchází o podporu z prostředků ITI Hradecko-pardubické aglomerace pro období 2021+.

„Prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace jsme v rámci projektu IROP – SMARTmuzeum čerpali 200 milionů na rekonstrukci Gayerových kasáren. Jsem velmi ráda, že pozvání na pracovní setkání přijal manažer ITI aglomerace Filip Hoffman, který se s námi podíval do již z velké části zabydleného hlavního zázemí Muzea východních Čech včetně restaurátorských dílen, badatelen, pracoven a depozitářů. Zároveň jsme také probrali možnosti další spolupráce v oblasti investic připravovaného projektu, díky kterému vznikne úplně nová kulturní zóna pro obyvatele i návštěvníky krajského města,“ okomentovala spolupráci náměstkyně hejtmana pro oblast kultury Martina Berdychová.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Z kasáren v centru Hradce možná vznikne centrum jako ve Vídni. Budou se tam konat koncerty i festivaly

Obnova rozsáhlé budovy Vrbenského kasáren v Hradci Králové otevírá příležitost pro vznik zcela nového prostoru pro konání koncertů, festivalů i unikátních muzejních expozic s nabídkou pro širokou i odbornou veřejnost. Záměr rekonstrukce a oživení bývalého vojenského objektu,…
Čtěte více

Zveme: Víkend v Hradci zpestří vodník, Polednice, Keltové i žongléři

Jaké akce nabídne víkend v Hradci Králové? V lesním divadle na Chlumu se bude hrát divadelní představení Dokonalá fraška, ve všestarském Archeoparku pravěku se dozvíte vše o životě Keltů. Bajkazyl pořádá tradiční Kytarohraní a tentokrát se bude i žonglovat. Můžete si udělat…
Čtěte více

Z Vrbenského kasáren by mohl být muzejní kampus, projekt má stavební povolení

Vrbenského kasárny v centru Hradce Králové by po více jak dvou dekádách, kdy objekt chátrá, mohly najít nové využití. Rekonstrukcí historické budovy Královéhradecký kraj plánuje dokončit moderní muzejní kampus v centru hradecké metropole. Projekt získal stavební povolení,…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme