Vrbenského a Gayerova kasárna začnou projekt "chytrý region"

| autor: Google.com

Zchátralé Vrbenského a areál Gayerových kasáren by se měly stát prvním počinem projektu, který Královéhradecký kraj nazývá chytrý region. "V přípravě jsou dva projekty, které z něj učiní vlajkovou loď našeho projektu," uvádí Michal Friček z hejtmanské kanceláře.

Co to vlastně chytrý region je?

V myšlence takzvaného „smart“ neboli chytrého regionu jde podle kraje o propojení inteligentních řešení na poli dopravy, služeb, řízení, ekonomiky, energetiky, ochrany životního prostředí a dalších. Toho má být dosaženo vhodným využitím pokročilých technologií.

Týkat by se to mělo i nového využití někdejšího vojenského areálu. „Jedná se o unikátní prostor, jež lze řešit pomocí konceptu chytrého regionu. V jednotlivých objektech a přilehlém veřejném prostoru můžeme v budoucnu propojit několik funkcí. Vznik nových muzejních prostorů se bude hodně lišit od tradičního pojetí. Má zde vzniknout prostor pro vzdělávání, výzkum, kulturní vyžití, služby a další aktivity při uplatnění moderních informačních, logistických, dopravních nebo energetických technologií,“ vysvětlil hejtman Jiří Štěpán.

Části areálu jsou nyní ve vlastnictví kraje a města Hradce Králové. Centrum investic, rozvoje a inovací ve spolupráci s oběma samosprávami a dalšími subjekty systematicky koordinuje jednotlivé dílčí investice v území tak, aby se vzájemně doplňovaly a vytvářely předpoklady pro vznik nových inovativních aktivit.

Rozsáhlá rekonstrukce by měla odstranit nevhodné dostavby a stávající budovy by měla čekat jednotná oprava. V místě by měl vzniknout nový parkovací dům, který by tak vyřešil problém s parkováním v centru města. Rekonstrukce se má podle všeho dočkat i centrální náměstí včetně obnovení památníku legionářů. V areálu také bude galerie, výstavní prostory i přednáškové sály Muzea východních Čech a města Hradec Králové.

V současnosti se připravují projektové dokumentace pro rekonstrukce obou kasárenských objektů. V příštím roce se budou předkládat žádosti o dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Ta by měla včetně příspěvku ze státního rozpočtu u obou projektů pokrýt až 90 procent odhadovaných nákladů.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Mohlo by se hodit
Doporučujeme