Štítky: | Hendikepovaní |

V Hradci najde nové bydlení desítka hendikepovaných lidí

Sdílené domácnosti pro hendikepované začnou fungovat v prosinci.
Sdílené domácnosti pro hendikepované začnou fungovat v prosinci. | autor: barevnedomky.cz

Tři nové sdílené domácnosti pro mentálně postižené vznikají od letošního března v Hradci Králové v Plotištích nad Labem. Bydlení by v nich v budoucnosti mohlo nalézt až deset klientů. První obyvatelé domu se do nových domácností budou stěhovat letos v prosinci. Investice na zbudování tohoto bydlení vyšla na více než 6 milionů korun. Klienti budou mít díky službě chráněného bydlení možnost žít co nejvíce samostatně.

Chráněné bydlení pro osoby s mentálním postižením existuje v Královéhradeckém kraji prostřednictvím příspěvkové organizace Barevné domky Hajnice již na několika místech. V prosinci by se sdílené domácnosti měly otevřít také v Hradci Králové. Služba funguje na principu částečné samostatnosti klientů. Za podpory asistentů si klienti sami zajišťují nákup potravin, vaření, úklid, praní a podobně. Pro volnočasové aktivity využívají klienti nabídek kulturních a sportovních organizací v okolí. Sociální pracovníci klientům dále mohou pomoci se zajištěním chodu domácnosti a při obstarávání osobních záležitostí či právních úkonech. Hendikepovaní budou mít díky tomu možnost žít v maximální možné míře život srovnatelný s životem vrstevníků a být co nejvíce soběstační.

Bydlení pro postižené vzniká v Plotištích nad Labem rekonstrukcí jednoho z místních objektů. První obyvatelé by se měli do zrekonstruovaného prostředí stěhovat na začátku prosince. „Vybudovali jsme tři skupinové domácnosti, kde může být ubytováno dohromady až 10 lidí. Dvě domácnosti budou po třech a jedna po čtyřech obyvatelích. Projekt se právě dokončuje a na konci října nás čeká kolaudace,“ uvedl radní pro oblast investic Josef Dvořák.  „Domácnosti budou po kolaudaci vybaveny tak, aby vyhovovaly potřebám vybraných uživatelů. Cena projektu je 6 a půl milionu korun a prostředky byly čerpány z Integrovaného operačního programu,“ doplnil krajský tiskový mluvčí Martin Holek.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Speciální mapa pro hendikepované je opět bohatší, nevidomí a vozíčkáři už zmapovali 27 kilometrů

Projekt Bezbariérový Hradec mapuje a popisuje vybrané úseky či důležité budovy ve městě. Tato speciální mapa dostupná na webových stránkách Hradce Králové se loni rozšířila také o oblast v okolí Brněnské třídy a třídy E. Beneše, letos přibudou vybrané trasy v Malšovicích…
Čtěte více

Holografické brýle pomohou v Centrálu sluchově postiženým – jako první v republice

Hradecké kino Bio Central spustí v průběhu měsíce března novou moderní technologii, která díky speciálním průhledným brýlím s možností promítání titulků, umožní sledovat filmy i divákům, kteří jsou hluší, nebo trpí sluchovým postižením. Kino na tento projekt získalo…
Čtěte více

Je Hradec bezbariérovým městem? Podívejte se na mapu

Po zveřejnění nové digitální podoby městských lesů přišlo město Hradec Králové s další mapou - ta má být pomocnou rukou hendikepovaným obyvatelům. Nejen zdravotně postižení, ale i senioři, nevidomí, lidé s dočasným handicapem či maminky s kočárky mohou vnímat i…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme