Je Hradec bezbariérovým městem? Podívejte se na mapu

Hradec pracuje na bezbariérovosti | Ilustrační foto, zdroj: MorgueFile
Hradec pracuje na bezbariérovosti | Ilustrační foto, zdroj: MorgueFile

Po zveřejnění nové digitální podoby městských lesů přišlo město Hradec Králové s další mapou - ta má být pomocnou rukou hendikepovaným obyvatelům.

Nejen zdravotně postižení, ale i senioři, nevidomí, lidé s dočasným handicapem či maminky s kočárky mohou vnímat i pouhé úzké dveře jako nepřekonatelnou bariéru. Kde všude na takové překážky mohou lidé narazit ukazuje mapa tras mezi důležitými objekty ve městě. Mapa takových kritických, ale i bezbariérových míst, je k nalezení na webu města Hradec Králové a jejími autory jsou mimojiné i ti, kterých se týká nejvíce – spoluvytvářeli ji totiž vozíčkář a nevidomý.

Nový internetový projekt mapuje trasy, na kterých leží důležité objekty jako jsou úřady, školy či zdravotnická zařízení. „Díky mapování vozíčkáře Zdeňka Švarce a nevidomého Jarmila Moláčka se dostávají do rukou veřejnosti první trasy popsané z pohledu vozíčkáře i nevidomého. Objekty jsou podobně jako u barev semaforů rozděleny do tří kategorií,“ stručně popsala a vysvětlila Magdalena Vlčková, tisková mluvčí města Hradec Králové.

 

Jako na semaforu

Objekty přístupné i pro méně pohyblivé či hůře vidící obyvatele jsou v mapách vyznačeny zeleně. Částečně dostupná místa pak oranžově a špatnou dostupnost značí červená barva. „Po kliknutí na ikonu objektu, nebo na linii trasy se objeví „vyskakovací“ okno s podrobnými informacemi, u některých objektů nebo přechodů i s fotografií, charakterizující jeho přístupnost. V mapách jsou zaneseny již vybudované trasy svobodného pohybu vytvořené v průběhu několika posledních let,“ doplnila mluvčí města.

 

Kompletní informace získané v rámci mapování bariér v Hradci Králové naleznete v podobě interaktivní mapy zde

 

Mapování a usnadnění pohybu hendikovaným se plánuje i v dalších letech

V budoucnosti se počítá s mapováním dalších tras a královéhradeckých objektů. „Cílem je propojit důležité městské pěší tepny. Ne všechny chodníky ve městě jsou městské, o to je to těžší. Daří se však už v rámci drobných běžných úprav a oprav přechodů pro chodce budovat vše tak, jak nám nařizují předpisy,“ vysvětlil postupné kroky Jindřich Vedlich, náměstek primátora s gescí za rozvoj města. Náměstek Vedlich také doplnil, že bezbariérovost se už také stává součástí každé rekonstrukce, do které Hradec Králové investuje.

K bezbariérovosti Hradce ale patří i nízkopodlažní vozy MHD, které Dopravní podnik města Hradec Králové nasazuje na vybrané frekventované trasy a na některé zastávky instaloval i hlásiče pro nevidomé. Podobné hlásiče slouží nevidomým i u vrátnice historické budovy magistrátu.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Stížnosti se na magistrát dostanou skrze aplikaci. Vyřešila se jich už tisícovka

Aplikaci Munipolis, díky které je možné nahlašovat drobné závady nebo upozornit na nedostatky ve veřejném prostoru, si od spuštění v loňském říjnu stáhly téměř dva tisíce uživatelů. Jejím prostřednictvím se již podařilo vyřešit tisíc případů po celém Hradci. Aplikace kromě…
Čtěte více

Přes Miletu už nebudou jezdit trolejbusy. Opravy se dotknou všech linek MHD

Stavba, která na dlouhé měsíce ochromí dopravu v Hradci, už se blíží. Jedná se o rekonstrukci křižovatky Mileta. V místě už nyní probíhají přípravné práce. Dopravní omezení, která v první etapě uzavřou severní část městského okruhu a Hradeckou ulici směrem do centra, na…
Čtěte více

Další řidiči hradecké MHD získalil ocenění v Jízdě bez nehod

Dnes proběhlo tradiční slavnostní vyhodnocení soutěže Jízda bez nehod, kdy v jeho rámci další řidiči královéhradecké MHD převzali z rukou dopravně technického ředitele Dopravího podniku města Hradce Králové Vladimíra Pejřila diplom a jednorázovou finanční odměnu za…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme