Holografické brýle pomohou v Centrálu sluchově postiženým – jako první v republice

| autor:

Hradecké kino Bio Central spustí v průběhu měsíce března novou moderní technologii, která díky speciálním průhledným brýlím s možností promítání titulků, umožní sledovat filmy i divákům, kteří jsou hluší, nebo trpí sluchovým postižením. Kino na tento projekt získalo několikatisícovou dotaci od ministerstva a je úplně první v České republice, které tuto unikátní službu lidem nabídne.

 

Uživatelé těchto brýlí mohou vidět titulky ve filmovém obrazu, který sledují na plátně a mít tak zcela přirozený filmový zážitek. Kromě toho je přijímač titulkovacích brýlí vybaven pomocnou zvukovou funkcí, která je vhodná nejen pro osoby se zhoršeným sluchem, ale také pro osoby, které trpí poškozením zraku. I ti díky brýlím mohou vychutnávat filmy mnohem lépe, než předtím. „Na tento projekt jsme získali grant z ministerstva ve výši 165 tisíc. Díky speciálním brýlím budou moci hluší nebo sluchově postižení diváci vidět titulky u českých filmů," uvedl pro Hradecký deník ředitel kina Petr Vítek.

Jak brýle fungují? Text titulků se zdánlivě vznáší ve vzduchu před obrazem na filmovém plátně v pohodlné vzdálenosti od diváka s nasazenými průhlednými titulkovacími brýlemi. Toto řešení umožňuje, aby si sluchově postižení film užili stejně, jako by se dívali na film s titulky přímo na obraze. Bio Central je úplně první v republice, které tuto službu lidem nabídne. Podle Hradeckého deníku chce také do audiovizuálního zákona prosadit podmínku, aby filmaři přidávali titulky k filmům automaticky. Zároveň se chystá s unikátní holografickou technologií seznámit i ostatní kina.

Návštěvnost kina se zvýšila o několik tisíc

Kino Bio Central v loňském roce navštívilo více než 39 tisíc diváků, což je o 7466 diváků více než v roce 2013. Další nepočitatelní návštěvníci se zúčastnili různých doprovodných aktivit. Ideální počet návštěvníků, kterého chce kino dosáhnout, je 4500 lidí měsíčně. „Navýšení počtu diváků Central zaznamenal na březnovém festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2014, kde pro velký zájem přidal oproti roku 2013 i počet projekcí pro školy s diskuzemi. V červenci a srpnu Bio Central udrželo vysokou návštěnost díky Hradeckému filmovému létu, v listopadu se povedlo zaujmout diváky nezávislých filmů Cinema Open, který navštívili i filmové osobnosti jako Jan Hřebejk a Petr Jarchovský nebo Kamil Fila,“ uvedla Ilona Machová z kina Bio Central.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradecká kina a knihovna se 11. května probudí, divadlo zatím zůstane zavřené

Od pondělí 11. května mohopu některé instituce obnovit provoz, který byl zastaven kvůli koronavirové nákaze. Sály kulturních zaříezní se mohou zaplnit stovkou lidí, samozřejmě za dodržování určitých podmínek rozestupů a použití ochranných pomůcek. V Hradci například činnost…
Čtěte více

Letní kino Širák zahájí sezonu s Frediem Mercurym

Tuto sezónu zahájí letní kino Širák v Hradci Králové hudebním filmem Bohemian Rapsody. Promítat se bude ve středu 5. června ve 21:30. Diváci v letním kině u řeky Orlice uvidí během tří měsíců na pět desítek filmů. Pravidelné promítání skončí na konci srpna. Návštěvnost kina…
Čtěte více

Zveme: Dušičky i Halloween. Víkendové akce budou patřit zesnulým

Nadešel dušičkový čas a mezi víkendovými akcemi nejdete hned několik, které svátek zesnulých reflektují. Děti si mohou užít lampionový průvod nebo strašidelný Halloween - v Jiráskových sadech na ně bude čekat Bílá paní, čarodějnice, hejkal, lesní žínka, vodník, dryáda, duch nebo…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme