Speciální mapa pro hendikepované je opět bohatší, nevidomí a vozíčkáři už zmapovali 27 kilometrů

| autor: pixabay.com

Projekt Bezbariérový Hradec mapuje a popisuje vybrané úseky či důležité budovy ve městě. Tato speciální mapa dostupná na webových stránkách Hradce Králové se loni rozšířila také o oblast v okolí Brněnské třídy a třídy E. Beneše, letos přibudou vybrané trasy v Malšovicích směrem do městských lesů. Mapa pomáhá vozíčkářům či nevidomým zorientovat se, kde jsou přechody pro chodce, autobusové zastávky, obchody nebo úřady. Právě tam se bez pomoci ostatních velmi často neobejdou.

Hodnocení jednotlivých tras a objektů provádějí přímo zdravotně postižení. „V rámci projektu spolupracujeme s Centrem pro integraci osob se zdravotním postižením Královéhradeckého kraje a TyfloCentrem v Hradci Králové. Nikdo jiný není samozřejmě schopný popsat autobusovou zastávku pro nevidomého lépe než právě nevidomý,“ řekla Anna Maclová, náměstkyně primátora zodpovědná za oblast sociálních věcí. 

„Hodnocení jednotlivých úseků a míst ale neslouží jen lidem se zdravotním postižením, případně hůře mobilním a orientujícím se seniorům či rodinám s kočárky, ale je důležitým zdrojem informací a podnětů pro zapracování potřebných úprav v nově připravovaných investičních projektech s cílem co nejvíc minimalizovat uvedené bariéry dle možností architektury i v dalších částech města,“ doplnila Maclová.

Projekt Bezbariérový Hradec již od roku 2013 mapuje území města a průběžně doplňuje nové trasy pro pěší či budovy ve městě s charakteristikou jejich dostupnosti právě pro hendikepované. Jeho součástí je speciální mapa, webová stránka přizpůsobená pro nevidomé s textovými popisy všech mapovaných prvků, CD-ROM s audionahrávkami pro nevidomé a tištěná brožura s hodnocením vybraných tras a objektů z hlediska bariérovosti.

Jaké oblasti už mapa obsahuje?

V současnosti mapa obsahuje oblast centra města a dál pak směrem k hlavnímu nádraží, autobusovému terminálu a k úřadu práce, areál fakultní nemocnice, Pospíšilovu třídu až k Poliklinice II na Slezském předměstí, okolí polikliniky ve Foerstrově ulici nebo trasu z centra města ke koupališti Flošna a na fotbalový stadion. 

„Loni se podařilo zmapovat okolí Brněnské a Benešovy třídy, letos by se mapa mohla rozšířit o vybrané trasy v Malšovicích směrem do městských lesů,“ řekl Marek Šimůnek, vedoucí sociálního odboru hradeckého magistrátu.

Nyní je na území města zmapováno 264 úseků v celkové délce 27,3 kilometrů, 148 budov jako jsou úřady, zdravotnická zařízení, školy, obchody, restaurace a další občanská vybavenost. Celkem 165 přechodů pro chodce je v mapě popsaných pro nevidomé, 114 jich hodnotili vozíčkáři. Ve městě je necelých 400 zastávek městské hromadné dopravy, 55 z nich je zmapováno pro zdravotně postižené.

Autobusy a trolejbusy městského dopravního podniku jsou kompletně nízkopodlažní, tedy přizpůsobené pro lepší nástup vozíčkářů. Hendikepovaným Hradečanům nebo návštěvníkům města je k dispozici 13,5 kilometru v městských lesích, in-line tratě s asfaltovým povrchem, který je vhodný pro vozíčkáře, je dalších 17 kilometrů.

Kompletní informace k projektu Bezbariérový Hradec jsou zde. Připomínky a náměty k mapování mohou lidé posílat na .

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

V Hradci najde nové bydlení desítka hendikepovaných lidí

Tři nové sdílené domácnosti pro mentálně postižené vznikají od letošního března v Hradci Králové v Plotištích nad Labem. Bydlení by v nich v budoucnosti mohlo nalézt až deset klientů. První obyvatelé domu se do nových domácností budou stěhovat letos v …
Čtěte více

Holografické brýle pomohou v Centrálu sluchově postiženým – jako první v republice

Hradecké kino Bio Central spustí v průběhu měsíce března novou moderní technologii, která díky speciálním průhledným brýlím s možností promítání titulků, umožní sledovat filmy i divákům, kteří jsou hluší, nebo trpí sluchovým postižením. Kino na tento projekt získalo…
Čtěte více

Je Hradec bezbariérovým městem? Podívejte se na mapu

Po zveřejnění nové digitální podoby městských lesů přišlo město Hradec Králové s další mapou - ta má být pomocnou rukou hendikepovaným obyvatelům. Nejen zdravotně postižení, ale i senioři, nevidomí, lidé s dočasným handicapem či maminky s kočárky mohou vnímat i…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme