Štítky: | Magistrát | Teplo | Vyhláška | zákaz | sucho | zahrada | zalévání | povodí labe | voda |

V Hradci dochází voda, město zakázalo zalévání zahrad

V Hradci vyhlásili zákaz čerpání vody.
V Hradci vyhlásili zákaz čerpání vody. | autor: freeimages.com

Ve čtvrtek odpoledne vydala radnice přísný zákaz zalévání zahrad ze studní, vrtů a povrchové vody. Město tím reagovalo na doporučení Povodí Labe, které na problém s úbytkem spodních vod upozornilo. Za porušení vyhlášky hrozí lidem tučná pokuta – ve správním řízení může zahrádkářům hrozit až padesátitisícová pokuta.

Období rekordních teplot a dlouhé čekání na déšť – tak by se daly popsat poslední týdny na celém území republiky. Zatímco prodejci zmrzliny si mnou ruce, zahrádkářům a pěstitelům vstávají vlasy hrůzou. A nyní bude ještě hůř. Od pátku totiž platí vyhláška, která zakazuje odběr povrchové vody a vody ze studní a vrtů. Výjimkou je čerpání vody na pití a hygienu, případně pro veřejně prospěšné účely. Nejvíce se tedy zákaz dotkne právě zahrádkářů, kteří musí své záhony a trávníky nechat na pospas spalujícímu slunci. Dodržování vyhlášky budou hlídat pracovníci vodoprávního úřadu, v Hradci se k nim připojí i městští strážníci. „Budeme obcházet domy a lidem připomínat, že odebírat vodu nesmí. V případě porušení vše zadokumentujeme a ve správním řízení to bude řešit odbor životního prostředí," řekl pro Denik.cz ředitel městské policie Miroslav Hloušek. Ve správním řízení může úřad za porušení vyhlášky udělit až padesátitisícovou pokutu. 

Nařízení vydal vodoprávní úřad na základě zpráv z Povodí Labe. "Vodoprávní úřad také vzal v úvahu skutečný stav a průtoky vodních toků, které lze charakterizovat jako podprůměrné. Také hladiny podzemních vod jsou dle sledovaných vrtů ČHMÚ snížené," uvádí město na svých stránkách. Zákaz neplatí jen pro Hradec, ale týká se celkem 80 dalších obcí, které leží ve správním území krajského města. Vzhledem k nepříznivé předpovědi počasí vydal úřad zákaz čerpání vod na dobu neurčitou. 

Málo vody ale není jen v podzemních vrtech. Povodí Labe upozorňuje na enormě snížené průtoky většiny řek, které monitoruje. "V porovnání s dlouhodobými měsíčními průměry jsou průtoky výrazně podprůměrné, nejčastěji se pohybují v rozmezí od 15 do 35 % dlouhodobého srpnového průměru," stojí ve zprávě.

Obdobné zákazy už v minulých dnech vyhlásili i v Pardubicích, Náchodě, Jičíně, Novém městě nad Mětují a dalších oblastech. Povodí Labe označuje současná sucha za nejhorší v posledních padesáti letech. "Za významné období sucha v minulých 50 letech lze historicky považovat roky 1963-1964, 1976, 1990 a 2003. Současná situace se jeví ještě horší a negativní důsledky se mohou při pokračujícím nepříznivém vývoji projevit ve všech oblastech," upozorňuje dokument.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
10.8.2015 09:27
M (neregistrovaný)
Tak to nějak nechápu, co znamená povrchová voda a voda z vrtů a studní? Takže z vodovodního řadu si můžu udělat na zahrádce třeba vodotrysk, ale zalévat skleník z vlastní vrtané studně nemůžu? A co velcí odběratelé - zemědělci, pěstitelé květin, apod., kteří investovali do zavlažovacích systémů, mají nechat úrodu uschnout? Nějak chybí systémové řešení pro případ sucha, na povodně jsme připraveni, ale v případě sucha nikdo neví, co dělat a jak případné nařízení vymáhat.
11.8.2015 10:23
Aleš (neregistrovaný)
RE:
Ať mi někdo vysvětlí jaký je rozdíl v tom, jestli si vodu ze studně vyčerpám sám, anebo ke mě doteče trubkou z místa, kde je voda taky čerpána ze země nebo z řeky???... Neuspoří se na vodě vůbec nic, jenom zaplatím Veolii víc peněz. Takže jaké chytré hlavy to celé vymysleli je z toho zcela zřejmé...
10.8.2015 14:35
Petr (neregistrovaný)
Chápete to velice dobře,ale to ty kancelářský krysy nezajímá.je zajímají jen co má napsáno vlejstru a neví že je potřeba obnovit ekosystém.A že je právě potřeba zalívat úroda a květiny,aby se mohla voda vypařovat a tím vznikat vodní páry a tím vzniknou mraky.Toto se učí děti už na prvním stupni základní školy.
10.8.2015 21:38
honza (neregistrovaný)
systémové opatření
Já to chápu tak, že se s okamžitou platností uzavírá Flošna a končí funkce všech vodotrysků ve městě. Městskou zeleň (stromy keře) je nutné ve veřejném zájmu zachovat včetně zahrádek, vyjma trávníků.
10.8.2015 22:14
Kuba (neregistrovaný)
Tak preci jen Veolia vyuzila situace a bude z nas tahat dalsi prachy, jelikoz zalevat proste musime :-/
11.8.2015 07:49
A (neregistrovaný)
Takovou kravinu (zákaz naruby) si mohla prolobovat jen Veolia. Jiné vysvětlení nemám.
11.8.2015 07:54
Matěj (neregistrovaný)
Hlavní důvod, proč si magistrát vecpal výjimku pro městskou zeleň je ten, že kdyby to nechali pochcípat, tak následná obnova bude stát miliardy. To, že ve stejné hodnotě uschnou zahrady vlastních obyvatel už město neřeší.
11.8.2015 10:12
Aleš (neregistrovaný)
Čert vem papriky, rajčata atp. Kdyby se neurodilo, tak nebude stejně nic. Ale když mám zasázeno spoustu ještě malých okrasných stromků a keřů, tak to budou tisícové škody oproti semínkům paprik za pár korun. Lidem z paneláku se to rozhoduje. Navíc jsem tu neviděl že by někdo tvrdil, že by studně byly vyschlý...
11.8.2015 12:23
honza (neregistrovaný)
doplněk vyhlášky
Tak to je ukázkový český paskvil. Nesmyslná nic neřešící nekonkrétní vyhláška a okamžitá novela. Kde je odpovědnost úředníků, kteří jsou tam podepsáni? To je přece šíření poplašné zprávy! Za ty čtyři dni, kdyby se vyhláška dodržela doslova, by zemědělcům všechno uschlo. Naštěstí jsme v Česku, kde vše bereme s nadhledem. Doufejme, že další novela bude brzy následovat - jinak bude (možná) přežívat zeleň v ulicích a za ploty zahrádek bude vyprahlá poušť s teplotami 50st. Ale opět nebojme se - jsme přece v ČESKU: pitná voda všechno spraví. Lobbing Veolie neomezující čerpání pitné vody (kubík za ...? bez DPH) je příliš zřejmý. Zasahuje i bezpečnostní politiku země - pro konkrétní opatření při skutečně kritickém nedostatku zdrojů pitné vody v ČR neexistuje ani zákonný podklad. Kdyby byl, bylo by to potenciální omezováníní svobodného podnikání s vodou se všemi důsledky. Ale dobrá zpráva pro český Kocourkov - o víkendu bude pršet (unsicher).
11.8.2015 12:52
Zdeněk (neregistrovaný)
zákaz zalévání
To by mne zajímalo zda se bude vyjímka na veřejně prospěšné účely týká i fotbalových hřišť? Když se nemůže zalévat zelenina tak proč kropit trávník?

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec chce pomoci podnikatelům programem Antivirus II. Na přímou podporu má připraveny téměř tři miliony korun

Město spouští program Antivirus II. Měl by to být souhrn opatření na zmírnění dopadů druhé vlny koronavirové pandemie. Odpuštěn bude například poplatek za zábor veřejného prostranství až do konce roku 2021, na přímou finanční podporu podnikání má město zatím připravených 2,8…
Čtěte více

Stavba stadionu opět čelí problému. Na ÚOHS přišla námitka proti zadávací dokumentaci

Město Hradec Králové obdrželo informaci o návrhu na přezkoumání zadávacích podmínek výběrového řízení na stavbu multifunkčního fotbalového stadionu, který byl podán na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Město nyní ve spolupráci s administrátorem tendru a v souladu se…
Čtěte více

Hradecký magistrát od pondělí omezí provoz, další instituce se zavřou

Opatření, která ve čtvrtek kvůli druhé vlně pandemie vyhlásila vláda, ovlivní provoz a režim fungování městských organizací. Hradecký magistrát bude pro veřejnost otevřený pouze v pondělí a ve středu, v ostatní dny budou moci své záležitosti vyřídit klienti, kteří jsou již…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme