Tichá smrt: v Hradci někdo úmyslně ničí vzrostlé stromy

Umírající bříza v Kubištově ulici | Foto: TSHK
Umírající bříza v Kubištově ulici | Foto: TSHK

V Hradci Králové někdo chladnokrevně zabíjí stromy. Do jejich kmenů vpravuje totální herbicid a stromy pak pomalu a v tichosti odcházejí. Město tak postupně přichází o stín i krásu zdravých a vzrostlých stromů, které jsou ozdobou mnohých hradeckých ulic.

Město a technické služby, které o místní zeleň pečují, nyní připravují trestní oznámení a vyzývají každého, kdo postřehne či v minulosti zaznamenal podobnou činnost, aby ji neprodleně ohlásil. Do "hlídání" královéhradeckých stromů a podezřelého chování záškodníka se pustili také strážníci městské policie.

Za poslední měsíc odešlo pět vzrostlých a zdravých stromů

Poslední dva případy tohoto ničení vzrostlé zeleně byly zaznamenány na území Hradce Králové v posledním měsíci. „Jedná se konkrétně o strom v Kubištově ulici a podezření máme i u náhle uschlé lípy na třídě SNP, u dubu v ulici kpt. Fechtnera a u dvou bříz v Bezručově ulici. Do vyvrtaných skulin ničitel nalil zřejmě totální herbicid a ještě je zašrouboval zátkou, aby nedošlo ke zředění jedu. V nezředěném stavu totiž jed strom spolehlivěji zahubí,“ přiblížil zřejmou praxi Daniel Jeřábek z Technických služeb Hradce Králové.

Podle vyjádření z královéhradecké radnice dosahuje hodnota jednoho stromu vypočtená dle platné metodiky Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v jednotlivých případech několika desítek tisíc korun.

Správci zeleně se ve městě starají o více než šedesát tisíc stromů, průběžně se snaží kontrolovat jejich zdravotní stav a svými odbornými zásahy eliminovat případná rizika, která se pojí se starými a nemocnými stromy. "Každé takovéto náhlé usmrcení zdravého stromu je velice nepříjemné. Vyzýváme proto občany, aby si více všímali dění kolem sebe a případné pochybné činnosti v blízkosti stromů ohlásili. Uchrání tak zdravé stromy i pro další generace," uvedla Magdalena Vlčková z Magistrátu města Hradec Králové.

Za vykácené stromy se vysazují nové, každý rok na pět stovek

Obyvatelé Hradce Králové také často poukazují na to, že se zdá, že jim doslova před očima mizí zdravé stromy. Ročně se však v Hradci Králové za vykácené dřeviny vysadí zhruba pět set nových stromů. Bohužel ani ty nezůstávají bez povšimnutí. „Naše organizace pravidelně vysazuje nové stromy náhradou za pokácené, ale i ty často najdeme polámané nebo vyvrácené. Od začátku roku bylo takto zničeno už sedm mladých stromků a v loňském roce patnáct,“ vypočítal Daniel Jeřábek. 

Pachatel se musí chytit při činu

Podobnou zkušenost s ničením vzrostlých stromů má i ředitel královéhradeckých městských lesů Milan Zerzán, který se s podobným případem setkal asi před čtyřmi lety. „Pachatel však tehdy přistižen při činu nebyl, takže to bylo tvrzení proti tvrzení, i když okem lesníka z praxe téměř s jistotou odhadnete, co se se stromem děje,“ říká.

Stejně tak Městská policie Hradec Králové upozorňuje, že jediný spolehlivý způsob, kterak pachatele usvědčit, je chytit ho při činu.

Bříza ještě před "zásahem" stromového vraha | Zdroj: Google Bříza ještě před "zásahem" stromového vraha | Zdroj: Google
Lípa na ulici SNP po zásahu vraha stromů | Foto: TSHK Lípa na ulici SNP po zásahu vraha stromů | Foto: TSHK
Ještě zdravá lípa na ul. SNP | Zdroj: Google Ještě zdravá lípa na ul. SNP | Zdroj: Google
Otvor v kmenu, kterým byl vpraven jed | Foto: TSHK Otvor v kmenu, kterým byl vpraven jed | Foto: TSHK
Stromový vrah dokonce otvor takto "zabezpečil" | Foto: TSHK Stromový vrah dokonce otvor takto "zabezpečil" | Foto: TSHK
Další z otvorů, který otrávil strom | Foto: TSHK Další z otvorů, který otrávil strom | Foto: TSHK
Vandalem zlomené stromy | Foto: TSHK Vandalem zlomené stromy | Foto: TSHK

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Muž svěřil klíče od bytu řemeslníkům a nestačil se divit, jaké má nocležníky

Obyvatelé jednoho z hradeckých domů zavolali městskou policii na ženu, která je obtěžovala na chodbě, kde dokonce vykonala potřebu. Tvrdila, že si v domě pronajímá byt, ale neměla klíče ani žádné doklady. 
Čtěte více

V srpnu se začne budovat cyklostezka od Zděné boudy k Lesnímu hřbitovu

Během srpna by měly být zahájeny přípravné práce na vybudování nové cyklostezky v hradeckých městských lesích. Ta povede od Zděné boudy k Lesnímu hřbitovu a bude lemovat silniční komunikaci Hradečnici, kterou doposud využívali chodci i vozidla společně. Díky nové stezce dojde k…
Čtěte více

Nová naučná stezka pro děti se otevřela v areálu kempu Stříbrného rybníka

V areálu kempu Stříbrný rybník v Hradci Králové, který patří mezi oblíbené turistické destinace na východě Čech, se pro děti otevřela naučná stezka. Vede z kempu směrem k občerstvení U Pytláka a seznámí návštěvníky se zvířaty žijícími v místních lesích a dalšími prvky s…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme