Štítky: | dálnice Hradec Králové | UHOS |

Stavba úseku dálnice D35 u Opatovic nabere zpoždění. Hradec se tak odlehčení od kamionů jen tak nedočká

Křižovatka u Opatovic.
Křižovatka u Opatovic. | autor: ŘSD

Stavba dálnice D35 v úseku Opatovice nad Labem – Časy nabere nejméně dvouleté zpoždění. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zrušil soutěž na její stavbu, kterou Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vypsalo v září 2016. Důvodem je chybný postup ŘSD v soutěži. Jde o jednu z největších zakázek na stavbu dálnic v Česku za poslední roky. Silničáři už připravují nový tendr. Informaci přinesl web zdopravy.cz. Pro Hradečáky to znamená, že kamiony budou přes město jezdit dál a ulehčení dopravy se odkládá.

Dálnice D35 má vést přes Čechy na Moravu a být dopravní alternativou frekventované dálnice D1. V Pardubickém kraji naváže na třípatrovou křižovatku v Opatovicích nad Labem, povede směrem na Vysoké Mýto, Litomyšl a dále na Moravu.

Podle mluvčího ŘSD Jana Rýdla je rozhodnutí ÚOHS velmi přísné a organizace s ním nesouhlasí. Ředitelství se proto obrátí na soud, po kterém bude chtít posoudit, zda důvody uvedené antimonoplním úřadem byly dostatečné ke zrušení celého tendru. Rýdl zároveň avizoval brzké vyhlášení nové soutěže, aby stavba dálnice nenabrala další zpoždění.

Zakázku na 13 kilometrů dlouhý úsek vyhlásilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) už v září 2016. Úřad zakázku zrušil kvůli nedostatečné transparentnosti, které se ŘSD dopustilo, když po vyhlášení soutěže změnilo jeden z podčlánků zadávacích podmínek a soutěžící o tom neinformovalo.

ŘSD teď musí vyhlásit nové výběrové řízení na stavbu dálnice v přibližné hodnotě 4,6 miliardy korun.

Pro Hradečáky to znamená jediné. Šance na odlehčení tranzitní dopravy přes město se odkládá.

Hradci v tomto směru štěstí mnoho nepřeje. Vázne i stavba křižovatky Mileta. O potřebě její přeměny se hovoří už léta, objevilo se několik návrhů a v současné době ten poslední leží kvli námitce ze systémové podjatosti na hořickém stavebním úřadě.

ŘSD zatím stále počítá ŘSD s poslední variantou podoby křižovatky. Tedy s úpravou stávající průsečné křižovatky ulic Sokolská – Hradecká. Tu doplní odbočovací pruhy, bypassy a mimoúrovňové křížení chodců a cyklistů v prostoru křižovatky.

Dále ŘSD také počítá s přestavbou křižovatky Hradecká – Zborovská na průsečnou, která umožní napojení prostoru areálu Fakultní nemocnice, bezpečný výjezd od hradecké záchranné zdravotnické stanice a připojení Benešovy třídy.
 
Od přestavby křižovatky se odvíjí i stavební plány hradecké univerzity nebo vznik parkovacího domu u nemocnice.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku
23.8.2018 16:57
Pavel (neregistrovaný)
Nerozumím
Nezaznělo tam,
proč byl změněn podčlánek. Kdo za to zodpovídá

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Chytrému dopravnímu systému již nestojí nic v cestě. Antimonopolní úřad rozhodl ve prospěch města

Během příštích tří let vznikne v Hradci Králové inteligentní dopravní systém. Součástí systému budou nové semafory, datové sítě, senzory či moderní technologie pro řízení dopravy v reálném čase. Navíc bude upřednostňovat linky městské hromadné dopravy nebo bezpečný průjezd…
Čtěte více

148 milionů navíc na stavbu úseku D11. Začne se za dva týdny

Do dvou týdnů by měly stavební firmy zahájit stavbu úseku dálnice D11. Ředitelství silnic a dálnic jim zaplatí o 148 milionů korun víc. Ředitelství silnic a dálnic podepsalo se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky dodatek ke smlouvě na dostavbu dálnice D11. V pondělí…
Čtěte více

Výstavba úseku D11 v ohrožení. Firmy odstupují od smlouvy

Nejen dálnici D1 provázejí velké problémy, dostavba dálnice D11 z Hradce Králové do Smiřic je také v ohrožení. Stavebníci totiž odstupují od smlouvy. Tendr na její výstavbu loni vyhrálo sdružení stavebních firem v čele se společností Eurovia CS (Eurovia, Metrostav a Swietelsky).…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme