Štítky: | Magistrát | Žižkovy sady | terasy |

Severní terasy chátrají už roky. Povede se radnici nechat je opravit?

Severní terasy chátrají už dlouho.
Severní terasy chátrají už dlouho. | autor: MMHK

Stav severních teras, které jsou kolem historického centra Hradce, se zatím stále jen horší. Jejich opravy jsou opět v programu vedení města, ale budou se muset spojit s rekonstrukcí Žižkových sadů a bez dotace se neobejdou. Brzy to bude 12 let, kdy se u Adalbertina část hradeb sesunula. Od té doby sice terasy drží, ale jejich stav je jen horší. O tom, co s nimi plánuje nové vedení města, informuje server iDNES.cz.

Většina severních teras je zavřená. Drátěné ploty však vstupu lidí příliš nebrání. Programové prohlášení nyní už bývalého vedení města zmiňovalo opravy, avšak kromě vydaného územního rozhodnutí však přibyly jen další ploty a pod ujíždějícím schodištěm na Kavčí plácek panely, aby se zabránilo nejhoršímu.

Také současná koalice na tuto ostudu pamatuje, v jejím programovém prohlášení stojí obecná formulace: Příprava revitalizace a rekonstrukce severních teras a Žižkových sadů.

Lukáš Řádek (TOP 09), náměstek primátorky pro oblast strategického rozvoje, investice a dotace, míní, že práce by mohly začít ještě v tomto volebním období, tedy do čtyř let: „To je skutečně mou ambicí.“

Protože se odhad nákladů z původních 80 vyšplhal až k 200 milionům, nepůjde to bez dotace. A právě její získání je jednou z podmínek. Nutné kvůli snadnější cestě k příspěvku budou i apely na ministerstva životního prostředí a pro místní rozvoj. Potřeba bude opravu teras spojit s Žižkovými sady.

„Dokončená je dokumentace pro územní řízení i pro stavební povolení, máme i územní rozhodnutí. Kdybychom měli peníze, dokončíme dokumentaci pro provedení stavby a hned ji můžeme realizovat. Jenže náklady na oba projekty dosahují více než sto milionů korun a aniž by většina byla kryta z dotace, si to nemůžeme dovolit. Chápu ale, že stav je tristní a pro město i trapný, protože terasy jsou za plotem a schodiště je opřené o panely,“ uvedl náměstek primátorky. 

Terasy poškozuje voda

Terasy vznikaly po zboření městských hradeb od počátku až do 30. let 20. století a jedinou rekonstrukcí prošly v 70. letech. Většina problémů má společného viníka: vodu. Skrz terasy proniká podzemní z historického centra, velké potíže způsobují i neudržované drenáže a hradbám nesvědčí ani mělká hladina podzemní vody. A protože vegetace se na hradbách už řadu let neudržuje, kořeny sice brání dalším sesuvům, ale ničí opěrnou zeď.

Nejkritičtější situace je na 150metrovém pásu od restaurace Šatlava k pomníku Ladislava Jana Pospíšila. Právě tam geologové před časem lokalizovali 15 rizikových míst, z nichž nejméně sedm považují za akutní hrozbu. Svahy jsou tu nejstrmější a tlaky na stoletou opěrnou zeď největší. „Zeď se sice tváří, že je masivní, ale to je jen iluze. Kdyby praskla, vyvalí se desítky kubíků půdy. Jestliže by existovala stupnice stavu od jedničky do pětky, jsme na hodnotě 4,5,“ řekl geolog Jiří Petera.

Přemýšlí se i o výtahu    

V plánu je nejen odvodnění a vyřešení zasakování vody. Sečtené to má soustava schodišť pod Klicperovým divadlem, kde vyrostou další opěrné zdi včetně horní terasy nebo visuté lávky. „S projektem bychom rádi pohnuli, protože stav je opravdu katastrofální. Zaznamenáváme spoustu stížností, že terasy jsou nepřístupné. Protože se budou dělat poměrně velké terénní úpravy, odnese to spousta zeleně. My však budeme usilovat o to, aby se na terasy pokud možno vrátilo co nejvíce nové výsadby. Řeší se také možnost bezbariérového vstupu z Žižkových sadů, neboť jde o propojení s parkovacím domem v Gayerových kasárnách. Mluvíme i o výtahu, ale ten bude předmětem doplňující studie, která nám řekne, zda je to možné a kolik to bude stát,“ vykládá Adam Záruba (Změna a Zelení), náměstek primátorky odpovědný za oblast životního prostředí nebo památkovou péči.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

O podobě Velkého náměstí už se debatuje několik dní. Svůj názor ještě stále můžete sdělit radnici

Zapojte se, na názoru každého z vás záleží, vzkazuje obyvatelům Hradce Králové radnice a vyzývá je, aby se zúčastnili debaty o budoucí podobě Velkého náměstí. Do dialogu, jehož prostřednictvím vedení města sbírá názory na novou podobu historického centra krajského města, se jen…
Čtěte více

Město chystá rozsáhlou rekonstrukci Vážní ulice ve skladištní oblasti

Město zahájilo první kroky v přípravách rozsáhlé rekonstrukce Vážní ulice ve skladištní oblasti na Slezském Předměstí. Jedná se o páteřní komunikaci pro řadu firem a společností, které v této lokalitě sídlí či působí. Vedení města se sešlo se zástupci fyzických a právnických…
Čtěte více

Hradec spustil aplikaci, díky které můžete upozorňovat na problémy ve městě

Hradecký magistrát spustil od října novou aplikaci MUNIPOLIS, díky které je možné nahlašovat drobné závady nebo upozornit na nedostatky, které lze v krátkém čase napravit a vyřešit. Zaregistrovaní uživatelé budou včas informováni o krizových událostech, o varováních z ČHMÚ, o…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme