Štítky: | Magistrát | osvětlení |

Nové veřejné osvětlení v Hradci by mělo šetřit energii i oči

Nové osvětlení by mělo bý ekologičtější.
Nové osvětlení by mělo bý ekologičtější. | autor: MMHK

Ekologičnost, vysoká životnost a levnější provoz, takové jsou parametry nového osvětlení, které postupně v několika etapách vystřídá to stávající. Jako první, a to už začátkem června, se změny dočká tzv. velký okruh, osvětlení bude vyměněno po celé jeho délce. Radnici se navíc na tuto akci podařilo získat dotaci, která pokryje téměř veškeré náklady. V přípravě je nyní již druhá etapa, která bude rozsáhlejší a dotkne se tzv. malého okruhu, tedy ulic Komenského a Československé armády, dále Gočárovy třídy a dalších vybraných komunikací.

„Chceme v našem městě upřednostnit moderní styl veřejného osvětlení, proto jsme zvolili LED svítidla. Jsou nejen ekologičtější, ale také úspornější a mají delší životnost. Díky této výměně bychom na veřejném osvětlení mohli i výrazně ušetřit,“ popisuje náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek. Světla navíc nebudou mít nepříjemné bílé světlo, bude se jednat o přirozené teplé tóny, které nejsou pro oči zatěžující.

„Výměnu veřejného osvětlení plánujeme uskutečnit v několika etapách, které na sebe navazují. V té první nahradí stávající světla 381 kusů nových LED svítidel a 21 výložníků, a to po téměř celé délce velkého Gočárova okruhu. Jedná se o úsek dlouhý přibližně 5,5 kilometru. Práce, které dodavatelsky zajišťují technické služby, by měly být zahájeny již v červnu,“ uvádí náměstek primátorky pro oblast správy majetku města Pavel Vrbický. Veškeré práce spojené s první etapou, včetně projektové dokumentace, vyjdou na necelých 3,7 milionu korun včetně DPH. Práce v terénu pak bude zajišťovat společnost Bares Elestav.

Na první etapu výměny veřejného osvětlení navíc město získalo dotaci z Národního plánu obnovy pod Ministerstvem průmyslu a obchodu. „Podařilo se nám získat dotaci ve výši téměř 3,5 milionu korun, díky které můžeme pokrýt většinu celkových nákladů,“ doplňuje náměstek Řádek. Právě přijetí této dotace na svém včerejším zasedání schválili radní města. „V září loňského roku jsme navíc podali další žádost do Národního plánu obnovy, a to pro druhou etapu výměny veřejného osvětlení,“ dodává náměstek Řádek.

„Druhá etapa již bude o něco rozsáhlejší. Týkat se bude tzv. malého okruhu, tedy ulic Komenského a Československé armády. Dále jsou zde zahrnuté Gočárova třída a její postranní ulice, Koutníkova ulice a ulice Bratří Štefanů, a také část Rašínovy třídy. Zde je již velká část osvětlení vyměněna za LED svítidla, a to z doby, kdy zde probíhala stavba protihlukových stěn,“ upřesňuje náměstek Vrbický. V této druhé etapě bude třeba dodat 764 nových svítidel a 142 výložníků. V případě příznivého vývoje by mohl být zhotovitel vybrán závěrem letošního roku, v příštím roce by pak měla proběhnout montáž.

V dalších etapách radnice počítá s obměnou veřejného osvětlení v Pospíšilově, Brněnské, Štefánikově a Hradecké ulici. Dojít by v budoucnu mohlo i na odlehlejší lokality jako jsou Piletice nebo Rusek.

O veřejné osvětlení se ve městě starají Technické služby Hradec Králové. Za jeho provoz včetně oprav, údržby, pravidelné výměny stožárů a kabeláže zaplatí ročně více než 55 milionů korun. Do této částky jsou započítány také vánoční osvětlení či výzdoba i navýšení cen elektrické energie.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Lidé chtějí Pro(budit) Hradec. Poslali 49 projektů

Lidé se zapojili do prvního ročníku projektu s názvem Pro(buď) Hradec. Město obdrželo 49 projektů, z toho 27 malých a 19 velkých, další tři projekty zatím ještě nebyly rozřazeny. Zřízení participatního rozočtu umožňuje veřejnosti uskutečnit projekty, které si lidé sami navrhnou.…
Čtěte více

Stížnosti se na magistrát dostanou skrze aplikaci. Vyřešila se jich už tisícovka

Aplikaci Munipolis, díky které je možné nahlašovat drobné závady nebo upozornit na nedostatky ve veřejném prostoru, si od spuštění v loňském říjnu stáhly téměř dva tisíce uživatelů. Jejím prostřednictvím se již podařilo vyřešit tisíc případů po celém Hradci. Aplikace kromě…
Čtěte více

Město chce dát lidem možnost rozhodovat o části rozpočtu. Zatím hledá pro projekt název

Hradec chce zapojit své obyvatele do rozhodování části městských financí. Město už minulý rok spustilo několik participativních aktivit a projektů. Ani v tomto roce nechce od tohoto trendu upustit a tak spustí úplně první ročník participativního rozpočtu u nás. Co to vůbec…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme