Štítky: | Kultura | Hučák |

Secesní dáma - elektrárna Hučák - má nový kabát

Stoletá secesní dáma - malá vodní elektrárna Hučák
Stoletá secesní dáma - malá vodní elektrárna Hučák

Je jí přesně 100 let. Je jednou z nejfotografovanějších památek Hradce. Je postavená v secesním slohu. A nyní se dočkala nové fasády. Elektrárna zvaná Hučák slaví sté narozeniny. 

Hučák neboli malá vodní elektrárna je technikou chloubou Hradce Králové. Budovu Hučáku nelze minout a ani si ji nelze nepamatovat. V letošním roce slaví rovnou stovku let svého provozu a nyní se konečně vyklubala ze spleti lešení a odhalila krásnou fasádu. 

Rekonstrukce Hučáku probíhala po jednotlivých úsecích. "Kamenné a cihlové části fasády řemeslníci očistili, zároveň opravili původní omítku a poškozené části nahradili novou, v souladu s doporučením památkářů," uvedl to pro MF Dnes Jiří Kosina, mluvčí společnosti ČEZ, která o Hučák pečuje.

Kromě nového hávu dostala elektrárna také novou střechu. "V loňském roce řemeslníci nahradili asfaltové šindele střechy měděnými šablonami a střechu zateplili. Také provedli veškeré restauratérské práce včetně kovářských," doplnil Oldřich Kožušník, generální ředitel společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje.

V budově Hučáku už od roku 2008 funguje informační centrum, kde si návštěvníci mohou starou elektrárenskou dámu nejen prohlédnout, ale také se dozvědět něco o principech a výrobě elektřiny. "Představujeme principy a možnosti využití energetických zdrojů založených na využití síly vody, větru, slunce a biomasy. Uvidíte také tepelné čerpadlo a geotermální energii," uvádí pracovníci informačního centra. "V expozici najdete historické exponáty dokumentující tradici využívání obnovitelných zdrojů, i moderní interaktivní exponáty, které vám představí obnovitelné zdroje zábavnou hravou formou," doplňují ještě. 

Zajímavosti o Hučáku

Malá vodní elektrárna v Hradci Králové, nazývaná Hučák, začala téměř nepozorovaně dodávat elektřinu do sítě v roce 1912. Od té doby její generátory tiše napředly 300 000 000 kWh elektrické energie.

Elektrárna Hučák, která ke své produkci využívá vodu, ušetřila za sto let provozu 7 500 vagónů uhlí. 

Takové množství odpovídá 156 vlakovým soupravám. Z jednoho kilogramu uhlí se vyrobí přibližně 1 kWh elektřiny, jeden vagón obsahuje 40 tun uhlí a jedna vlaková souprava má na 48 vagónů.

Elektrárna svou produkcí také ušetřila ovzduší, a to od 1 200 milionů metrů krychlových skleníkového plynu oxidu uhličitého. Spálením jednono kilogramu uhlí vzniknou asi čtyři metry krychlové oxidu uhličitého.

(Převzato z kvízu pro návštěvníky infocentra sídlícího v elektrárně Hučák.)

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.
Přečtěte si také

Omega minimalistická - královéhradecký fotoklub pořádá výstavu

Každoročně pořádá královéhradecký Fotoklub Omega klubovou výstavu, na níž prezentuje aktuální tvorbu svých členů. Po předchozích přehlídkách Omega pětiletá a Omega abstraktní přichází s novým tématem - Omega minimalistická. Výstava se uskuteční v únoru ve výstavní síni…
Čtěte více

Vedení Hradce chce šetřit na kultuře. Pořadatelé akcí se spojili a chtějí diskutovat

Škrty ve výši tří milionů na kulturním poli vyvolaly velmi negativní reakce pořadatelů akcí v Hradci Králové. Chtějí se společně bránit proti seškrtání dotací v programu Calendarium Regina. Ten sdružuje akce, které jsou podle zastupitelů a hodnotící komise důležitými pro město a…
Čtěte více

Město podpoří 25 velkých kulturních a sportovních akcí. Nejvíce dostane Rock for People

Nový program Calendarium Regina na příští rok schválili na říjnovém zasedání hradečtí zastupitelé. Na tyto akce bude město poskytnuta dotace ve výši téměř sedm milionů korun. Dalších tři a půl milionu korun poskytne město na akce dlouhodobě zařazené do cyklu pořádané městskými…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme