Sdílená kola se do ulic Hradce vrátí začátkem prázdnin

Sdílená kola se vrátí do ulic.
Sdílená kola se vrátí do ulic. | autor: FB

Sdílená kola bude v město Hradci Králové provozovat společnost nextbike Czech republik. Společnost již ve městě s touto službou působila. Na svém úterním zasedání výsledek výběrového řízení schválila rada města. Začátkem prázdnin tak bude v hradeckých ulicích rozmístěna stovka jízdních kol. Jejich provoz bude nově město z části dotovat, a díky této dotaci budou mít uživatelé prvních patnáct minut jízdy zdarma.

„Jízdní kolo je v Hradci Králové velmi oblíbeným dopravním prostředkem a je to zcela pochopitelné. Naše město je pro cyklistiku jako stvořené, jelikož nabízí řadu cyklotras, neustále se rozšiřují parkovací stání pro kola a terén není nijak náročný. Takzvaný „bikesharing“, tedy systém sdílených kol, podle mne ocení především studenti nebo pracující, kteří se potřebují rychle v centru města přesouvat z jednoho místa na druhé,“ uvádí primátor města Alexandr Hrabálek. Provozovatelem této služby v Hradci Králové bude společnost nextbike Czech republic. „Jedná se o společnost, která již v Hradci má zkušenosti s provozováním sdílených kol a na trhu není žádným nováčkem. Vždy se nám s nimi spolupracovalo dobře a vítám tedy jejich pomyslný návrat,“ doplňuje primátor.

Za každé zapůjčení kola po dobu delší než tři minuty bude město provozovateli platit  téměř 13,88 Kč bez DPH. „Prozatím máme na provoz kol přiděleny dva miliony korun v rozpočtu a stejnou částku ve výhledu, uvidíme, na jak dlouhou dobu bude částka stačit. Bude záležet na zájmu občanů o tuto službu,“ říká náměstek primátora pro oblast rozvoje města Jiří Bláha. Dotace města také přispěje k tomu, že uživatelé sdílených kol budou moci využívat prvních patnáct minut jízdy zdarma. „Jakmile tato časová lhůta uplyne, budou muset uživatelé hradit částku 16 korun za 30 minut,“ dodává náměstek Bláha.

Držitelé nového kupónu MHD by mohli mít půjčení kola levnější

Uvedené podmínky budou platné po dobu jednoho roku, poté by mohli získat výhodu například všichni držitelé nového kuponu připravovaného odbavovacího systému MHD. „Hledali jsme možnosti, jak zvýšit zájem veřejnosti o jiné způsoby dopravy, než jsou osobní automobily. Výsledkem tohoto hledání je možnost zapojení hradeckého dopravního podniku. Zajímavou variantou je vytvoření tarifů, v rámci kterých budou mít registrovaní uživatelé připravovaného odbavovacího sytému MHD řadu výhod. Jednou z nich je například více minut užívání sdílených kol zdarma,“ dodává náměstek primátora pro oblast správy městských organizací Pavel Marek. O provozu sdílených kol v příštích letech a zvýhodněných tarifech budou ještě za rok znovu jednat orgány města.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Sdílená kola slouží v Hradci už devět měsíců. Nejvíce na nich jezdí studenti

Sdílená kola už si lidé mohou v Hradci půjčovat devět měsíců. Mezi nejčastější uživatele patří studenti a denně si je v průměru půjčí 150 lidí. Díky spolupráci radnice se společností Nextbike je možné si kolo půjčit na prvních patnáct minut zdarma. Zastupitelé schválili…
Čtěte více

V ulicích Hradce bude jezdit více sdílených kol, přibudou i stanice

V loňském roce se do Hradce Králové vrátila sdílená jízdní kola společnosti nextbike Czech Republic. Letos se firma chystá navýšit počet kol i stanic. Celkem tak bude po městě jezdit 250 kol a k dispozici bude 65 stanic. Prvních 15 minut bude stále zdarma.
Čtěte více

Více než stovku elektrokol rozmístí společnost Bolt po Hradci

Celkem 120 elektrokol umísťuje od pondělí po Hradci Králové společnost Bolt. Sdílená kola už v Hradci Králové nabízí společnost Nextbike. Elektrokola Boltu mají být dostupná na 34 místech v centru Hradce. Podle společnosti byla stání vybraná v součinnosti s magistrátem. Kola…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme