Radnice možná koupí dron. Mohl by snímkovat městské plochy, kontrolovat osvětlení nebo měřit hustotu dopravy

Ilustrační foto
Ilustrační foto | autor: pixabay.com

Kontrola pouličních světel, hustoty dopravy, snímkování ploch ve městě. To všechno by mohl místo úředníků a techniků dělat dron. O jeho nákupu budou hradečtí radní jednat příští týden. Jeho pořízení přijde radnici na 80 tisíc korun. O nákup dronu mají zájem hlavně informatici, kteří na městě zpracovávají mapové podklady, takzvaný geografický informační systém. Informaci přináší web iDNES.cz.

Nefungují v ulicích světla? Nebo mapování města. Přes den by navíc bezpilotní letoun mohl v ulicích počítat hustotu dopravy. I takové návrhy obsahuje odůvodnění úředníků, proč by měli radní schválit částku zhruba 80 tisíc korun na nákup dronu. Radní o tomto návrhu jednali už v červenci, ale tehdy se jim informací zdálo málo. Chtěli vědět, kdo bude dron ovládat, na kolik peněz přijde školení obsluhy a které odbory nebo organizace města by zařízení mohly používat.

„Požadovali jsme doplnění podkladů. V odůvodnění nebylo dostatečně zpracované, komu by dron sloužil a zda by mohl být v rámci města sdílený. Dořešené nebylo ani zaškolení obsluhy, což je poměrně zásadní. Cena školení by mohla být stejná nebo i vyšší než cena dronu,“ vysvětluje odstranění bodu z červencového jednání rady města náměstek primátora pro školství a životní prostředí Martin Hanousek.

„Spočítali jsme si, že pronájem dronu na několik akcí, kde bychom ho potřebovali, by nám ten nákup vpodstatě zaplatil,“ uvedl pro iDNES.cz primátor města Alexandr Hrabálek.

O dron stojí především informatici, kteří na městě zpracovávají mapové podklady, takzvaný geografický informační systém. Právě k získávání dat do databáze systému už nyní používá drony například Státní pozemkový úřad. Kromě softwaru k tomu stačí jen osadit bezpilotní letoun fotoaparátem.

Dron by mohla využít řada dalších institucí. "Například tepelné hospodářství si pronajímá drony na zjišťování úniků tepla,“ říká Hanousek. Přestože se analýza tepelných ztrát zdá jako ideální využití pro městský dron, podle ředitele Tepelného hospodářství Hradce Králové Jiřího Seidlera by nákup samotného letounu k úsporám nevedl. I proto na dotaz magistrátu odpověděl, že využití dronu vidí spíše v jiných oblastech, například při archeologickém průzkumu nebo sledování kvality lesních porostů. Dron by totiž musel být osazený speciální termovizní technologií, která je velmi drahá. Navíc by tepelné hospodářství ještě muselo přijmout specialistu, který bude umět nasbíraná data číst a vizualizovat.

V posledních měsících si dron pronajímají hlavně městské technické služby kvůli vyhodnocování testu nových způsobů likvidace plevele. Právě z dronu si nechávají snímkovat plochu ošetřenou různými technologiemi.

Zatím není jasné, zda by dron měl koupit přímo magistrát. Jednou z možností je, že by ho pořídily městské Letecké služby. Vletět s dronem do ulic města není jen tak. Použití bezpilotních letounů svazují přísná pravidla, obzvláště pro komerční účely. Evropská unie navíc chystá nové společné regule, které podmínky ještě zpřísní.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Doporučujeme
Nahoru