Pod budoucí dálnicí D11 nacházejí archeologové poklady z doby bronzové

Vykopávky pod budoucí D11 | Foto: Muzeum východních Čech
Vykopávky pod budoucí D11 | Foto: Muzeum východních Čech

Sídliště ze starší doby bronzové, pohřebiště s mnoha hroby z mladší doby bronzové a další významné nálezy z raného středověku. 

To všechno už našli a zaznamenali archeologové pod budoucí dostavbou dálnice D11, která se má v roce 2017 přiblížit až k hranicím Hradce Králové.

Archeologové se na místě dostavby D11 zdrží pravděpodobně do května příštího roku, očekávají na dva tisíce nálezů. 

 

Archeologický výzkum pod budoucí dálnicí D11, po které by se řidiči mohli projet od Prahy až do krajské metropole už v roce 2017, začal na konci července. Tedy v době, kdy se začalo opět pracovat na dostavbě D11. O začínajících pracech na dokončení dálnice jsme informovali v článku Dostavba dálnice D11 do Hradce Králové začíná v úterý. Archeologický výzkum začal 21. července na polích mezi hradeckou částí Plačice a obcí Stěžery. 

Archeology čeká práce na 20 hektrech, průzkum potrvá do května 

Práce by archeologům měly trvat do počátku léta příštího roku. „Výzkum plánovaný do konce května příštího roku bude po celou dobu probíhat v souběhu se stavebními pracemi a zaměří se přednostně na místa, kde je nutné se stavbou začít nejdříve,“ uvádí Miroslav Novák z Muzea východních Čech, jehož pracovníci průzkum na trase budoucí D11 provádějí. 

Nyní pracuje na dvou nalezištích až čtyřicítka lidí. Dohromady je čeká prozkoumání oblasti o rozloze kolem 20 hektarů. Podle vyjádření z Muzea východních Čech se očekává až dva tisíce nových nálezů nejen z doby bronzové.

„Nejstarší osídlení, které se nám povedlo nalézt, pochází ze starší doby bronzové a tyto nálezy řadíme do unětické kultury. Našli jsme základy domu, kde lidé bydleli. Domy měly konstrukci tvořenou několika svislými kůly a nám se podařilo odkrýt jejich jámy, do kterých byly tyto kůly zasazeny, a které tak tvořily půdorys tohoto obydlí,“ vysvětlil vedoucí archeolog  Petr Hejhal pro MF Dnes. Takových nálezů se v blízkém okolí Hradce Králové prozatím mnoho neuskutečnilo. 

Kromě nálezů z doby bronzové, tedy z období před 1 900 až 800 lety před naším letopočtem, se pod budoucí dálnicí D11 našlo také pohřebiště z raného středověku. Vědci už odhalili čtyři hroby a podle jejich slov by další čtyřicítka mohla být ještě ukrytá pod zemí. 

O dostavbě D11 k Hradci Králové ve zkratce

Dostavba dálnice D11 až k Hradci Králové je tématem, které místní obyvatele a především řidiče trápí již několik let. Stavba dálnice totiž skončila jenom necelé tři kilometry před krajským městem, protože se vyskytlo mnoho otazníků a nejasností kolem vlastnictví pozemků pod budoucí dálniční tratí. 

Po nekonečných dohadech město Hradec Králové vykoupilo polovinu chybějících pozemků, druhá polovina však stále patří farmářce Ludmile Havránkové, s níž nyní ministerstvo dopravy jedná o dalších krocích. Farmářce však nelze přičítat neochotu v jednání. Administrativní průtahy s odkupem a vlastnictvím pozemků zapříčinilo ministerstvo financí, které zpochybnilo platnost smluv. 

Další články o táhnoucí se dostavbě dálnice D11 u Hradce Králové najdete na odkazu dálnice D11 zde.  

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!



Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.





Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)
Doporučujeme
Nahoru