Oficiální terénní stezky pro cyklisty by měly hradecké lesy uchránit od ničení porostů a plašení zvěře

V hradeckých lesích vytvoří terénní stezky.
V hradeckých lesích vytvoří terénní stezky. | autor: pixabay.com

Extrémnější trasy prostředkem lesa poslední dobou stále více vyhledávají v hradeckých městských lesích cyklisté. Ty ale vedou mimo oficiální trasy či lesnické komunikace, což je v lesích zakázáno. V hradeckých lesích tyto terénní stezky (traily) zůstaly po závodech horských kol, jejichž trasu pořadatelé stavěli často svévolně a živelně, bez vědomí a souhlasu majitele lesa a potřebných dalších povolení. Jejich další využívání je ale nepovolené a vede k ničení lesa a plašení lesní zvěře. Správce hradeckých lesů chce do budoucna vybudovat oficiální trailové cesty pro celoroční provoz a pro různé výkonnostní kategorie tam, kde to jejich umístění bude s ohledem na ochranu lesa možné.

Na vedení města se po závodech horských kol Nova Cup v květnu začali obracet občané se stížnostmi na jeho průběh, zároveň upozorňovali, že na tratích cyklisté stále jezdí, i v noci. Hradecký magistrát tuto skutečnost začal prověřovat. „Na závod jsem se přišel osobně podívat a podpořit jej, podobně jako jeho účastníci jsem ale netušil, že není vše v pořádku. Přístup pořadatelů, kteří porušují základní pravidla a v komunikaci s partnery závodů se pak chovají velmi nekorektně, mě skutečně překvapuje. Mám obavu, že je zde zneužívána i cyklistická veřejnost, protože jsem přesvědčen, že drtivá většina nejen hradeckých cyklistů by nikdy nesouhlasila s takovými zásahy do lesa. Nestavíme se proti cyklistice v lesích, ale proti aroganci, svévolnému porušování zákonů a proti porušování pravidel slušného chování," říká primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek.

Plné pochopení pro přístup pořadatele závodu nemá ani náměstkyně primátora Věra Pourová, která má na starosti správu městského majetku, a věc již od začátku roku řeší: „Je nezbytné, aby pořadatel závodů respektoval veškeré zákonné požadavky, toto jsme si před konáním závodů dohodli. Pokud se tak nestalo, je na něm, aby nesl odpovědnost."

Celá věc přidělala starosti také správci hradeckých lesů, společnosti Městské lesy Hradec Králové. Ty navštěvuje ročně okolo 350 tisíc cyklistů a je zde okolo stovky hromadných akci. „Pro nás je celá situace velmi nepříjemná, protože jsme v minulosti opakovaně podpořili jednorázové cyklotraily v lesích, ovšem pouze za zákony daných podmínek. Nyní došlo k neřízenému a nepovolenému zakládání divokých trailových tras bez konzultace s námi. Nemáme nic proti cyklistice, ale stejně jako mají svá pravidla v lese i všechny ostatní aktivity, musí to platit i v tomto případě," vysvětluje ředitel městských lesů Milan Zerzán, který kromě zbytečných střetů vidí problém zejména v opakování celého problému.

„Něco podobného jsme s pořadatelem řešili už vloni, na soukromém majetku to nakonec dokonce řešila Inspekce životního prostředí, takže by nás nenapadlo, že se tento problém bude opakovat hned letos. Toto vše nás nyní vede k urychlenému řešení stavu s vizí oficiálních a hlavně legálních tratí vhodných svoji obtížností pro všechny. Budeme hledat provozovatele tratí, který bude respektovat majitele, nás a zákonné normy. A pokud se rozhodneme závody umožnit, pak při dodržování dohod a právních předpisů. Naší představou je vznik tratí pod našim vedením s různou obtížností, tedy pro všechny výkonnostní kategorie. Ale s jasnými pravidly a respektováním ostatních," uzavírá Zerzán.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

S větším počtem návštěvníků v hradeckých lesích roste i množství odpadků

V době vládních omezení tráví většina lidí volný čas v přírodě. Ovšem nárůst pohybu obyvatel znamená pro Městské lesy Hradec Králové také větší množství odpadků. Naštěstí končí většina v odpadkových koších, ale roušky a respirátory nejsou v lesích výjimkou, uvádí Český rozhlas…
Čtěte více

Selátka, která se narodila Pepině, bohužel všechna uhynula

Na sociálních sítích se poslední dobou objevovaly komentáře konstatující, že selátka se v oboře městských lesů už nepohybují. Nyní sama organizace potvrdila, že celý vrh nejspíš uhynul. "Bohužel vám musíme sdělit, že celý letošní vrh selátek uhynul. Konkrétní důvod neznáme. Již…
Čtěte více

Udrží si Hradec cyklověže? U nádraží má vyrůst nová, u Futura možná zmizí

Rok a půl je to od doby, kdy byla u hradeckého nádraží odstraněna oblíbená cyklověž. Nyní hrozí, že město přijde i o tu druhou, která stojí před obchodním centrem Futurum. Nyní město jedná o jejím odkoupení. Magistrát také prostřednictvím nového náměstka pro správu majetku Pavla…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme