Štítky: | Cyklisté | cyklistika |

V Africe budou děti jezdit na kolech z Hradce

Kola pro Afriku
Kola pro Afriku | autor: MMHK

Hradec Králové se v září loňského roku připojil k iniciativě Kola pro Afriku. S pomocí lidí, Univerzity Hradec Králové i dalších partnerů se podařilo doposud nasbírat 208 jízdních kol, která budou v následujících měsících odeslána do africké Gambie. Zájem veřejnosti byl v této výzvě značný, město proto plánuje celou akci na podzim zopakovat.

„V rámci Evropského týdne mobility, který se koná vždy v polovině září, jsme se přihlásili k povedené iniciativě Kola pro Afriku. Do centrálního skladu tak postupně mířila silniční, horská i dětská jízdní kola. Počítaly se i stroje, které můžeme považovat za vrak, každopádně v tomto případě mohou ještě posloužit někomu jinému. Celkem se podařilo nashromáždit 208 kusů,“ uvádí náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek. Mezi jízdními koly bylo nejvíce kol do města, celkem 87, početný byl i zástup horských kol, kterých zaměstnanci magistrátu napočítali 29, dalších 27 se řadí do kategorie dětských a menších kol. Zbytek jízdních kol byly spíše vraky, které ale bude možné ještě recyklovat.

„Do výzvy se zapojila nejen hradecká veřejnost, ale později také naši partneři jako Univerzita Hradec Králové nebo město Přelouč. Právě od nich do sběrného místa putovala téměř třetina jízdních kol, která již byla bez svého majitele. Všem za jejich iniciativu a pomoc děkujeme,“ říká náměstek Řádek. Kola bylo možné odevzdávat na dvou sběrných místech, a to do Bajkazylu v Gayerových kasárnách a do prodejny KOSTKA kolobka v Divišově ulici.

Město nyní připravuje dopravu těchto kol do centrálního skladu Kola pro Afriku, který je umístěn v Ostravě. Zde budou kola rozebrána, jednotlivé díly vyčištěny a opraveny, a následně zamíří do africké Gambie. Tady budou poskytnuta především dětem a zároveň zde proběhnou školení pro místní obyvatele, jak takové kolo opravit a udržovat.

K iniciativě Kola pro Afriku se město zapojilo poprvé, a to v září loňského roku v rámci Evropského týdne mobility. Ten proběhne i letos v termínu 16. – 22. září. „Zatím jsme v průběhu příprav, chystáme řadu novinek, ale oblíbené akce rozhodně chceme ponechat. Pro návštěvníky tak budou připravené besedy či přednášky, počítáme také s řadou akcí pro veřejnost a speciálními programy pro děti. Letos bychom se chtěli zaměřit především na sdílené zóny ve městech,“ dodává náměstek Řádek.

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas o aktuálním dění v Hradci Králové!Chcete vědět co se dělo přesně před rokem?

Navštivte naší Kroniku dění v Hradci Králové a dozvíte se nejen co se dělo ve městě a o čem se psalo, ale také teplotní minima a maxima, či jaké se konaly kulturní akce.

Zobrazit zpravodajství před rokem, dvěma, třemi, čtyřmi, pěti lety.

Komentáře ke článku

Přidat komentář ke článku

K tomtuto článku zatím nebyl vložen žádný komentář.
Váš názor nám není lhostejný, podělte se o něj také s ostatními uživateli a napište první komentář.

Vložit nový komentář

(nebude zveřejněn)
(nepovinné)

Přečtěte si také

Hradec bude mít novou cyklověž. Odkdy ji budou moci cyklisté využívat a kde bude stát?

Hradeckým cyklistům začne brzy sloužit moderní parkovací dům pro kola neboli cyklověž. Radnice jej plánuje umístit v Malšovické ulici v bezprostřední blízkosti letního koupaliště Flošna naproti fotbalovému stadionu. Vzniknout má v rámci iniciativy na podporu cyklodopravy a je…
Čtěte více

Cyklovraky začnou mizet z ulic města. Budou následovat autovraky, kterých přes léto zmizelo více než dvacet

Město Hradec Králové mapuje cyklovraky a kola, o která již delší dobu nejeví jejich majitelé zájem. Nacházejí se na veřejném prostranství, kde zabírají parkovací místa a ubírají na atraktivitě veřejného prostranství. Město vraky rozdělilo podle technického stavu na několik…
Čtěte více

Opravený prostor před "zimákem" má sloužit hlavně chodcům a cyklistům. Jsou tam i automatické sčítače

V loňském roce byla zahájena přeměna prostoru před zimním stadionem v Hradci Králové, kde je hlavní vstup do Jiráskových sadů a kříží se zde několik tras pro pěší i cyklisty. V místě byly dostaveny chybějící a opraveny stávající chodníky a cyklostezky, přibyly nové lavičky i…
Čtěte více
Mohlo by se hodit
Doporučujeme